XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektrownia jądrowa w Słowenii realizuje zalecenia ze stress-testów

Elektrownia jądrowa w Słowenii realizuje zalecenia ze stress-testów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Użytkowana wspólnie przez Słowenię i Chorwację elektrownia jądrowa Krsko w Słowenii podpisała kontrakt na dostawę urządzeń, podnoszących jej bezpieczeństwo. Ich zainstalowanie to wypełnienie zalecenia po tzw. stress-testach, przeprowadzonych po awarii w Fukushimie.

Operator elektrowni, firma Nuklearna Elektrarna Krsko (NEK) zdecydowała, że pasywne systemy wentylacji obudowy bezpieczeństwa a także system rekombinacji wodoru dostarczy koncern Westinghouse, który wyprodukował reaktor w Krsku. Dodatkowe systemy bezpieczeństwa mają być gotowe w kwietniu 2015 r.

Zamontowanie systemów rekomendował raport słoweńskiego dozoru jądrowego po dodatkowych testach wytrzymałościowych - tzw. stress-testach - zarządzonych w całej UE po awarii w Fukushimie.

System wentylacji ma za zadanie wypuścić na zewnątrz obudowy bezpieczeństwa gazy, jakie mogłyby się w niej wytworzyć w razie poważnej awarii. Zawiera filtry, zdolne wyłapać wszelkie radioaktywne substancje. Według informacji producenta, system jest całkowicie pasywny, może działać nawet w przypadku całkowitego zaniku zasilania.

Z kolei rekombinatory wodoru służą do wyeliminowania niebezpieczeństwa eksplozji tego gazu, do czego doszło kilka razy w Fukushimie. Urządzenia te, bez żadnego zasilania z zewnątrz chemicznie wiążą wodór, który w przypadku awarii reaktora mógłby zostać wytworzony w reakcji cyrkonowych elementów rdzenia z parą wodną.

Jedyna w krajach byłej Jugosławii elektrownia jądrowa w Krsko została uruchomiona w 1983 r., a zbudowano ją w oparciu o technologię Westinghouse. Po rozpadzie kraju siłownię, o mocy 700 MW wspólnie użytkują Słowenia i Chorwacja, dzieląc się wyprodukowaną energią po połowie. Dla Słowenii jest to źródło prawie 40 proc. energii elektrycznej.

Westinghouse podkreśliło, że oferuje rozwiązania, spełniające zalecenia wynikające ze stress-testów dla wszystkich swoich starszych reaktorów. Systemy, jakie mają zostać zainstalowane w Krsko to standard w obecnie produkowanych czy projektowanych reaktorach, np. w najnowszej konstrukcji AP1000, którą Westinghouse mogłoby zaoferować Polsce. Obecnie na świecie powstaje sześć takich reaktorów - dwa w Vogtle w USA i po dwa w Sanmen i Haiyang w Chinach.

Podsumowując wyniki stress-testów, Komisja Europejska oceniła, że ogólne standardy bezpieczeństwa jądrowego w UE są wysokie i nie ma pilnej potrzeby zamknięcia jakiejkolwiek elektrowni atomowej, ale zaleciła poprawę bezpieczeństwa, szacując wydatki na te cele na 10-25 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia jądrowa w Słowenii realizuje zalecenia ze stress-testów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!