XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektrownia w Isle of Grain: polskie firmy zatrudnią Brytyjczyków

Elektrownia w Isle of Grain: polskie firmy zatrudnią Brytyjczyków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dwie polskie firmy, zaangażowane jako podwykonawcy przy budowie elektrowni gazowej w Isle of Grain w hrabstwie Kent (południowo-wschodnia Anglia), zgodziły się zatrudnić kilku miejscowych pracowników - podał w sobotę internetowy portal Kent News.

Firmy ZRE Katowice oraz Remak z Opola, wykonujący prace dla francuskiego koncernu Alstom, będącego głównym wykonawcą robót, zatrudnią 8-10 lokalnych pracowników od 5 maja.

"Jest to niewiele jak na początek, ale mamy nadzieję, że z małej chmury będzie duży deszcz, ponieważ będziemy prowadzić lobbying na rzecz zwiększenia tej liczby" - powiedział Neil Willoughby ze związku zawodowego Unite.

Związek protestował przeciwko braku wyraźnej klauzuli w kontrakcie Alstomu ze ZRE i Remakiem, zobowiązującej obie firmy do zatrudnienia pracowników na miejscu. Unite i drugi związek GMB zorganizowały już trzy pikiety przed bramą elektrowni i czwarty przed lokalnym urzędem zatrudnienia pracy w Chatham.

Spór nasilił się w marcu, gdy wyszło na jaw, że Remak płacił pracownikom z Polski o ok. cztery funty poniżej stawki za godzinę pracy przewidzianej w lokalnym, zbiorowym układzie pracy - 10,01 funta zamiast 14.

Zdaniem związkowców było to dowodem na to, że pracownicy z Polski podcinają lokalne stawki płac. Nieprawidłowość ta została już uregulowana.

Doniesienia o zatrudnieniu kilku lokalnych pracowników potwierdził rzecznik Alstomu. Według niego miejscowi pracownicy będą również wzięci pod uwagę, gdy w przyszłości wyłonią się nowe stanowiska pracy.

Rzecznik prasowy związku zawodowego GMB Steve Pryle we wcześniejszej wypowiedzi dla PAP powiedział, że protesty, do których doszło przed bramą elektrowni w Isle of Grain, a także w Nottinghamshire i Lincolnshire, nie były wymierzone w imigrantów ani w zasadę swobodnego przepływu siły roboczej w UE, lecz miały na celu zapewnienie wszystkich pracownikom równego traktowania.

Z kolei przedstawiciel Remaku Aleksander Panaś w rozmowie z PAP zaprzeczył, jakoby jego firma dyskryminowała Brytyjczyków i zwrócił uwagę, że zatrudnia m.in. brytyjskie firmy dźwigowe, agencje wynajmu mieszkań dla pracowników i firmy wykonujące specjalistyczne prace badawcze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia w Isle of Grain: polskie firmy zatrudnią Brytyjczyków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!