Elektrownie dostały więcej CO2

Elektrownie dostały więcej CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stracą na tym huty, cementownie i inne przedsiębiorstwa. Hutnicy grożą nawet skargą do Brukseli na polski rząd, który chce tak dzielić limity emisji.

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", minister skarbu Aleksander Grad porozumiał się z ministrem środowiska Maciejem Nowickim w sprawie dodatkowej - najprawdopodobniej już ostatecznej - zmiany planu rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Ten projekt musi jeszcze zatwierdzić rząd.

Bój o darmowe zezwolenia na emisję CO2 toczy się już od pół roku. Komisja Europejska przyznała dla polskiej gospodarki niski limit - tylko 208,5 mln ton CO2 średniorocznie do podziału na podstawowe branże. Jeśli jakiejś firmie skończą się darmowe pozwolenia, musi je dokupić.

Nowicki początkowo postanowił najlepiej potraktować te zakłady, które w przeszłości inwestowały w zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a więc huty, cementownie, papiernie. Elektroenergetyka, która wytwarza najwięcej CO2, miała zostać potraktowana surowiej.

Zaczęła się więc starać o zmianę Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień. W lutym br. minister Nowicki musiał swoje pomysły korygować - zwiększył pulę dla elektrowni kosztem innych branż. Elektrownie i elektrociepłownie miały dostać zezwolenia na emisję 132,1 mln ton CO2, huty - 11,8 mln, cementownie - 11,5 mln.

Ale elektrownie ciągle chciały więcej. Argumentowały, że konieczność wyłożenia ok. 2,6 mld zł rocznie na kupno praw do emisji CO2 spowoduje podwyżkę cen prądu, wzrost inflacji i spadek PKB. Resort środowiska twierdził, że ceny prądu wzrosną tylko o ok. 4 proc., ale energetycy straszyli nawet 30-proc. podwyżkami. Dziś prawo do emisji tony CO2 kosztuje na giełdzie ok. 25 euro.

W kwietniu po ich stronie stanął minister skarbu. Tłumaczył, że zbyt mała liczba darmowych zezwoleń utrudni także prywatyzację branży i wpłynie na wzrost cen. Grupa Enea ma zadebiutować na giełdzie w lecie, a Polska Grupa Energetyczna, największy producent prądu (wytwarza też najwięcej CO2) - na przełomie 2008 i 2009 roku.

W ten wtorek Nowicki zgodził się, żeby elektrownie dostały zezwolenia na dodatkowe ok. 5,5 mln ton CO2. Innym branżom trzeba więc będzie zabrać.

- Zastosowany mechanizm będzie prosty: proponowane limity z poprzedniej wersji Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień porównamy z wielkością średniej emisji CO2 z lat 2006 i 2007. Ujawnione nadwyżki zostaną innym branżom odebrane i przekazane elektrowniom - mówi rozmówca "Gazety" w Ministerstwie Środowiska.

Najmocniej uderzy to w huty.

Przeczytaj: Limity CO2 - huty tracą konkurencyjność

Mogą stracić prawo do emisji prawie 2 mln ton CO2. Cementownie - według informatora "Gazety Wyborczej" - co najmniej pół miliona ton. Ale rządowi ich nie żal, bo skutki finansowe dla gospodarki będą mniej odczuwalne. Jeśliby nawet całe brakujące 2 mln ton uprawnień huty musiały dokupić, to zapłacą łącznie 50 mln euro.

Hutnicy są wściekli i ostrzegają, że branżowi inwestorzy mogą zatrzymać dalsze inwestycje w Polsce. - Nie ma miejsca na rozwój produkcji - mówi Romuald Talarek z Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Od czasu prywatyzacji hutnictwo w Polsce jest przemysłem rentownym. Tylko w 2007 r. zapłaciliśmy 5,3 mld zł podatków. Poza tym taki podział jest sprzeczny z wolą Komisji Europejskiej, która zalecała, żeby przy dzieleniu uprawnień nie brać pod uwagę sytuacji z lat 2005-07. Firmy mogą rozważyć złożenie skargi do Komisji.

Protestują nawet niektóre elektrownie węglowe. - Rząd wynagradza w ten sposób tych, którzy emitują najwięcej - mówi Grzegorz Górski, prezes polskiej spółki francuskiego koncernu Electrabel, do którego należy m.in. Elektrownia Połaniec. - Podział premiuje Polską Grupę Energetyczną, zwłaszcza Elektrownię Bełchatów. Tymczasem my zainwestowaliśmy w ograniczenie emisji, mamy najwyższą sprawność w Polsce, w dodatku spalamy również biomasę.

PGE nie chce na razie komentować nowego podziału. - Poczekamy na oficjalny projekt - powiedział "Gazecie Wyborczej" prezes spółki Paweł Urbański.

Zobacz także: Gospodarka limitowana CO2

Kuchciński: decyzja ws. limitów CO2 za kilka tygodni

Branża energetyczna i przemysł: za mały limit emisji CO2

Greenpeace krytykuje rząd za zwiększenie limitów CO2 energetyce

Cztery projekty CCS w Polsce

Minister nauki o czystych technologiach węglowych i OZE
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownie dostały więcej CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!