Elektrownie w zamian za darmowe emisje inwestują w poprawę sprawności

Elektrownie w zamian za darmowe emisje inwestują w poprawę sprawności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie elektrownie w zamian za darmowe pozwolenia emisyjne w ramach Krajowego Planu Inwestycyjnego przeznaczają środki na poprawę sprawności wytwarzania energii, zmniejszenie emisji CO2, oszczędność paliwa, czy zmianę paliwa na niskoemisyjne - poinformował PAP resort gospodarki.

Ministerstwo dodało, że zadania inwestycyjne włączone do KPI obejmują też działania polegające na rozbudowie i modernizacji systemu sieci elektroenergetycznych. Tłumaczyło, że inwestycje w sieci dystrybucyjne są konieczne, aby umożliwić włączanie do sieci nowych, rozproszonych źródeł energii, w szczególności tych opartych o zasoby odnawialne.

Krajowy Plan Inwestycyjny do 2020 r. obejmuje 378 projektów o łącznej wartości ponad 28 mld euro. Inwestycje mają na celu unowocześnienie infrastruktury produkcyjnej, zróżnicowanie koszyka energetycznego lub budowę nowych instalacji. Inwestycje są wymagane w zamian za darmowe pozwolenia na emisję CO2 przyznawane polskiej energetyce. W lipcu 2012 r. Komisja zatwierdziła plan pod warunkiem wprowadzenia pewnych zmian.

Organizacje ekologiczne zarzucają Polsce, że inwestycje ujęte w KPI nie przyczyniają się do dywersyfikacji zdominowanego przez węgiel polskiego bilansu energetycznego i wspierania energetyki ze źródeł odnawialnych. Wrześniowy raport CAN Europe, Greenpeace i WWF wskazuje, że Polska jest największym beneficjentem darmowych pozwoleń na emisję dla elektroenergetyki. Jednak - jak podkreśla - żadna z inwestycji wymienionych w Krajowym Planie Inwestycyjnym nie odnosi się do produkcji energii ze źródeł solarnych i wiatrowych, a z 27 inwestycji określanych w nim jako "źródła odnawialne" 24 dotyczą współspalania biomasy z węglem.

"Zdecydowana większość inwestycji to modernizacja obecnych możliwości generowania energii z paliw kopalnych" - uważają autorzy opracowania.

Ministerstwo Gospodarki przypomina, że Komisja Europejska zatwierdziła polski wniosek o przydział bezpłatnych uprawnień dla elektroenergetyki ujęty w Krajowym Planie Inwestycyjnym 13 lipca 2012 r. Ponadto - dodaje - w styczniu 2014 r. KE uznała bezpłatny przydział uprawnień dla elektroenergetyki na lata 2013-2020 za zgodny z przepisami pomocy publicznej.

Odnosząc się do małej liczby inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE), MG zwraca uwagę, iż KE nie wymaga wypełniania celów dyrektywy OZE przy udzielaniu darmowych pozwoleń na emisję w energetyce. Dyrektywa wyznacza dla Polski 15-proc. udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym w 2020. Resort dodaje, że inwestycje w OZE w ramach KPI będą możliwe dopiero, gdy Polska osiągnie swój cel udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Cel obecnej polityki klimatyczno-energetycznej wyznacza 15-proc. udział energii ze źródeł odnawialnych w 2020 w całym miksie energetycznym. W chwili jego wyznaczania udział OZE w polskim bilansie energetycznym był na poziomie 7,2 proc.

W 2008 roku negocjując pakiet energetyczno-klimatyczny na lata 2013-2020, mający na celu 20-proc. redukcję emisji CO2 na terenie UE, Polska i kraje regionu wywalczyły darmowe uprawnienia do emisji CO2 dla opartej na węglu elektroenergetyki. Liczba tych uprawnień co roku się zmniejsza, aby w 2020 r. sięgnąć zera. Jednak uzgodniony pod koniec października nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny na lata 2020-2030 przewiduje utrzymanie bezpłatnych pozwoleń na emisje dla elektrowni.

Ponadto październikowe polityczne porozumienie przewiduje redukcję emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r. oraz udział energii ze źródeł odnawialnych w UE na poziomie 27 proc. Efektywność energetyczna ma wzrosnąć w tym czasie o 27 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!