Elektrownie zapłacą za CO2

Elektrownie zapłacą za CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To energetyka będzie musiała ponieść największy ciężar redukcji emisji CO2 - zapowiada nowy minister środowiska.

Minister środowiska Maciej Nowicki już wie, jak podzielić wyznaczony Polsce przez Komisję Europejską nowy, niższy limit emisji CO2 dla polskich firm. Ten mniejszy limit to tylko 208,5 mln CO2 na cały przyszły rok - nasz rząd ubiegał się o ponad 284 mln.

Poprzednia ekipa chciała podzielić tę zredukowaną kwotę proporcjonalnie, o tyle samo (27%) tnąc kwoty dla wszystkich elektrowni, cementowni i hut. Nowicki ma zupełnie inny pomysł. Jak twierdzi: - Tam, gdzie nie ma możliwości technologicznych, nie powinniśmy redukować. Tam, gdzie są możliwości, redukować należy. Energetyka to sektor, w którym są możliwości redukcji emisji CO2 za pomocą technologii.

Oszczędzone zostaną inne branże. Gazeta Wyborcza pisze o cementowniach i hutach. Hutnicy mogą odetchnąć, bo w ostatnich latach inwestorzy włożyli ok. 4 mld USD w unowocześnienie produkcji. Tymczasem elektrownie zdaniem Nowickiego nie modernizowały się i za mało zrobiły, żeby przygotować się do redukcji szkodliwych emisji.

Szczegółowe wyliczenia musi zrobić Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE). - Ze wstępnych wyliczeń wynika, że gdyby ograniczyć limit emisji CO2 w energetyce o więcej niż przeciętnie, to o 1-2% wzrośnie cena prądu elektrycznego - podkreśla Nowicki.

Cena wzrośnie, bo elektrownie będą musiały zainwestować w czystsze technologie albo dokupić zezwolenia na emisję na unijnym rynku.

Minister zapowiedział jednocześnie, że Polska nadal będzie się starała o zwiększenie dostępnego dla Polski limitu emisji CO2 przed unijnym sądem. Na wywalczenie aż 284 mln ton nie ma jednak szans. - Moglibyśmy dostać w granicach 230 mln ton - uważa szef resortu środowiska.

Szefowie większości firm energetycznych są zawiedzeni decyzją ministra. - Szkoda, nie uwzględnił też zasług energetyki, która przecież też sporo zainwestowała w ograniczenie emisji - mówi Janusz Grudziński, wiceprezes państwowej spółki Tauron. Jego zdaniem wzrost cen prądu będzie znacznie większy, niż przewiduje Nowicki. Gazeta cytuje: - To będzie ok. 10 zł na MWh, która dziś kosztuje ok. 140 zł. Grudziński zapowiada zabiegi w rządzie o zmianę decyzji.

Podobnie Józef Nocoń z elektrociepłowni Elcho, należącej do czeskiego giganta CEZ: - Obawiam się, że elektrownie będą po prostu ograniczać produkcję, gdy skończą się limity emisji emisje CO2. To wg niego, doprowadzi do braków prądu, ceny więc - tak czy owak - wzrosną.

Są jednak specjaliści, którzy przyklasnęli decyzji Nowickiego. - Minister postąpił słusznie, bo produkcja cementu w przyszłym roku wzrośnie o 40-50%, a produkcja energii elektrycznej o 2% - powiedział GW prof. Jan Popczyk, specjalista od energetyki z Politechniki Śląskiej.

Gazeta cytuje też Romualda Talarka, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, reprezentującego jedną z zadowolonych bo "oszczędzonych" branż: - Zlikwidowaliśmy technologie przestarzałe i nieekologiczne. Zainwestowaliśmy 2 mld dolarów. Mamy niższe wskaźniki emisji niż huty w Niemczech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownie zapłacą za CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!