Emisja CO2 spadła do najniższych poziomów od 1990

Emisja CO2 spadła do najniższych poziomów od 1990
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Całkowita emisja gazów cieplarnianych w UE w 2013 r. spadła do poziomu najniższego od 1990 r. - wynika z rocznego raportu KE z postępów prac związanych z działaniami w dziedzinie klimatu. Dokument pokazuje, że Polska ma problemy z redukowaniem emisji.

Według najnowszych szacunków, które we wtorek podała Komisja Europejska, emisja gazów cieplarnianych w UE w 2013 r. zmniejszyła się o 1,8 proc. w porównaniu z 2012 r. "UE jest nie tylko na dobrej drodze, aby osiągnąć wskaźnik docelowy wyznaczony na 2020 r., ale także, aby go przekroczyć" - oceniła KE.

Z dokumentu wynika, że nie wszystkie kraje radzą sobie jednakowo dobrze. Obliczenia wskazują, że Polska, Luksemburg i Niemcy miały w ubiegłym roku wyższe emisje niż wyznaczone dla tych krajów cele. Raport rekomenduje podjęcie odpowiednich działań, aby państwa te mogły wywiązać się ze swoich zobowiązań w sektorach nieobjętych systemem pozwoleń na emisję (NON ETS), czyli m.in. transporcie, handlu, rolnictwie.

Unia Europejska wyznaczyła sobie 20-procentowy cel redukcji gazów cieplarnianych do 2020 r. w porównaniu z 1990 r. W ubiegłym tygodniu unijni przywódcy osiągnęli polityczne porozumienie, które przewiduje zwiększenie tego celu do 40 proc. w 2030 r.

Sprawozdanie z postępu prac przygotowane dla Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich po raz pierwszy zawiera dane na temat wykorzystania dochodów budżetowych z aukcji uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

Jak podaje KE to nowe źródło dochodów przyniosło państwom członkowskim łącznie 3,6 mld euro w roku 2013. Z kwoty tej około trzech miliardów euro zostanie wykorzystane na cele związane z klimatem i energią, czyli znacznie więcej niż wynosi zalecany w dyrektywie w sprawie EU ETS poziom 50 proc.

Szczegółowe dane z raportu pokazują, że najwyższe przychody - prawie 800 mln euro - miały z tego tytułu Niemcy. Kraj ten jednak sporą część przeznaczył na inwestycje klimatyczne na poziomie międzynarodowym. Polska z przychodami wynoszącymi ok. 250 mln euro jest na 5 miejscu w UE. Połowa z tych środków nie była jednak wykorzystana na cele związane z polityką klimatyczno-energetyczną.

Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard oceniła, że osiągnięcia ws. realizacji celów klimatycznych na 2020 r. dowodzą, że UE wprowadza znaczące ograniczenia emisji, a przyjęte strategie w tej sprawie są skuteczne. Wskazała jednocześnie, że potrzebne będą znaczące inwestycje w związku z uzgodnionymi na szczycie nowymi celami na 2030 r.

"Dlatego bardzo budujące jest, że państwa członkowskie postanowiły przeznaczyć większość swoich obecnych dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji na inwestycje w dziedzinie klimatu i energii oraz przejście na gospodarkę niskoemisyjną" - oświadczyła Hedegaard.

Z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że UE ma szanse ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 21 proc. do 2020 r. Eksperci EEA przewidują, że biorąc pod uwagę, że w 2012 r. UE pozyskiwała 14 proc. energii ze źródeł odnawialnych osiągnięcie 20 proc. celu w tym zakresie do końca dekady jest bardzo prawdopodobne.

Podobnie wygląda projekcja jeśli chodzi o osiągnięcie celu efektywności energetycznej (również 20 proc. do 2020 r.). "Zużycie energii spada szybciej niż to konieczne, by osiągnąć cel efektywności energetycznej do 2020" - czytamy na stronie Europejskiej Agencji Środowiska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emisja CO2 spadła do najniższych poziomów od 1990

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!