XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Emisje CO2 z zużycia energii w UE spadły w 2013 r. o 2,5 proc.

Emisje CO2 z zużycia energii w UE spadły w 2013 r. o 2,5 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2013 r. emisja dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych spadła w UE o 2,5 proc. w porównaniu do 2012 r., po spadku o 1,6 proc. w 2012 roku - podał w środę Eurostat. Polska znalazła się wśród sześciu krajów UE, gdzie emisje wzrosły w 2013 r.

Unijne biuro statystyczne wskazuje, że w 2013 r. emisje CO2 wynikające z wykorzystania energii spadły w 22 krajach UE. Emisje ze spalania paliw kopalnych wzrosły w 2013 r. względem 2012 r. tylko w Danii (o 6,8 proc.), Estonii (o 4,4 proc.) Portugalii (o 3,6 proc.), w Niemczech (o 2 proc.), we Francji (o 0,6 proc.) i w Polsce (o 0,3 proc.).

Z kolei największe spadki tych emisji odnotowały: Cypr (o 14,7 proc.), Rumunia (o 14,6 proc.), Hiszpania (o 12.6 proc.), Słowenia (o 12 proc.), Bułgaria i Grecja (po 10,2 proc.).

W wielkościach absolutnych kraje z największym poziomem emisji to Niemcy (760 mln ton), Wielka Brytania (455 mln ton), Francja (346 mln ton), Włochy (342 mln ton), Polska (290 mln ton), Hiszpania (224 mln ton) i Holandia (162 mln ton). Z tych siedmiu państw pochodziło w sumie 77 proc. wszystkich emisji CO2 w 2013 r. - wskazał Eurostat.

Unijne biuro statystyczne przypomina, że emisje CO2 są głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia i stanowią ok. 80 proc. emisji wszystkich gazów cieplarnianych w UE. Wpływ na nie mają warunki klimatyczne, wzrost gospodarczy, wielkość populacji, transport i aktywność przemysłowa - wymienia w informacji prasowej Eurostat.

Biuro wskazuje, że inicjatywy UE dotyczące efektywności energetycznej są nakierowane na obniżenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Wskazuje, że eksport i import energii mają wpływ na emisje kraju, gdzie paliwo jest spalane. I tak, gdy importowany jest węgiel, prowadzi to do wzrostu emisji, podczas gdy import energii elektrycznej nie ma wpływu na emisje w kraju importującym, ich wzrost będzie wówczas odnotowany w kraju, który ją wyprodukował i wyeksportował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emisje CO2 z zużycia energii w UE spadły w 2013 r. o 2,5 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!