Enea chce inwestować w radomskie ciepłownictwo

Enea chce inwestować w radomskie ciepłownictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Enea chce zainwestować w radomskie ciepłownictwo - prezes koncernu złożył propozycję współpracy lokalnym władzom. Prezydent Radomia zapowiedział, że miasto będzie szukać biznesowego partnera, bo miejska spółka ciepłownicza wymaga kilkusetmilionowych nakładów.

Właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej w Radomiu jest Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Gmina Miasta Radom.

- Enea, jako firma dość mocno zakorzeniona w tym regionie (w Kozienicach, 50 km od Radomia, znajduje się elektrownia zarządzana przez spółkę Enea Wytwarzanie - dop. PAP), wyszła z inicjatywą współpracy ze spółką Radpec, (...) żeby wspólnie zastanowić się nad koncepcją modernizacji infrastruktury, ewentualnie nowych inwestycji w Radomiu - poinformował w poniedziałek w Radomiu prezes Mirosław Kowalik podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez parlamentarzystów PiS, pośredniczących w rozmowach koncernu z władzami Radomia. Kowalik dodał, że spółka ma doświadczenie w przedsięwzięciach związanych z ciepłownictwem - m.in. w Białymstoku, Pile, Obornikach.

Prezes Enei nie chciał mówić o szczegółach propozycji złożonej w formie listu intencyjnego władzom miasta. - Na razie poszukujemy modelu biznesowego, w którym moglibyśmy nawiązać współpracę z Radomiem - dodał Kowalik, pytany przez dziennikarzy, czy Enea byłaby zainteresowana przejęciem części akcji Radpecu, czy inwestowaniem na innych zasadach w zasoby firmy.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski potwierdził, że miasto będzie szukać biznesowego partnera, gdyż miejska spółka ciepłownicza - aby dostosować się do wymogów unijnych - potrzebuje dużych nakładów finansowych.

- Do 2022 r. trzeba w Radpec zainwestować kilkaset milionów zł. Nie mamy możliwości uzyskania na ten cel dofinansowania unijnego, a to oznacza potrzebę poszukiwania pieniędzy z zewnątrz - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Witkowski. - Planujemy przeprowadzenie transparentnej procedury zmierzającej do wyłonienia potencjalnego partnera biznesowego i jesteśmy otwarci na rozmowy z każdym podmiotem, także z Eneą, który zaoferuje korzystne dla Radomia rozwiązania - dodał Witkowski.

Według posła PiS Marka Suskiego, który pośredniczył w rozmowach Enei z władzami Radomia, wybór polskiej spółki byłby dla miasta najbardziej korzystny. - Tego rodzaju inwestycja krajowego bardzo poważnego koncernu, który ma doświadczenia w ciepłownictwie i energetyce, byłaby naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem, długofalową inwestycją, która na wiele lat zabezpieczyłaby dostawę energii cieplnej i elektrycznej - ocenił parlamentarzysta.

Także zdaniem b. prezydenta Radomia, a obecnie posła PiS Andrzeja Kosztowniaka, Enea jest najlepszym partnerem do zawiązania spółki celowej z radomskim Radpecem. - To najstabilniejszy, najzamożniejszy partner, najbardziej przewidywalny i taki, który w perspektywie kilkudziesięciu lat gwarantuje nam to, że bardzo ważny element naszego życia - energia elektryczna i ciepło - będzie pozostawał w naszych rękach, co powinno być pewnego rodzaju racją stanu nie tylko dla państwa polskiego, ale także dla samorządów - stwierdził Kosztowniak.

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec to spółka akcyjna zajmująca się wytwarzaniem i przesyłaniem ciepła. Produkowane przez spółkę ciepło dostarczane jest do budynków mieszkalnych, zakładów przemysłowych, instytucji i obiektów użyteczności publicznej. Sieć ma ponad 167 km długości i dostarcza ciepło do 982 węzłów cieplnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Enea chce inwestować w radomskie ciepłownictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!