Enea jednak twardo maszeruje na giełdę

Enea jednak twardo maszeruje na giełdę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prospekt zobaczymy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Żeby ratować ofertę, skarb i spółka chcą postawić na inwestorów branżowych.

"Zarząd Enea, po konsultacjach z właścicielem — Ministerstwem Skarbu Państwa, podjął decyzję o kontynuowaniu prac nad ofertą publiczną (…). Tym samym plan przeprowadzenia oferty w październiku bieżącego roku pozostaje aktualny" — taki komunikat rozesłała poznańska spółka - pisze "Puls Biznesu".

Od kilku tygodni ważyły się losy wprowadzenia Enei na warszawską giełdę. Właściciel i spółka czekali na poprawę fatalnej koniunktury na rynku kapitałowym, tymczasem z dnia na dzień robiło się gorzej. A zegar tyka, bo spółce powoli kończy się ważność prospektu emisyjnego zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego 18 września. Jeśli Enea chce zadebiutować w tym roku, musi to zrobić do 12 listopada.

Dzisiejszy komunikat zdaje się przesądzać, że do oferty dojdzie, chociaż ani w spółce, ani w ministerstwie skarbu nie uzyskaliśmy zapewnienia, że decyzja jest ostateczna. Nikt nie ma pewności, co jeszcze wydarzy się na rynku i jaki ostatecznie będzie popyt na akcje Enei ze strony dużych inwestorów. Z ustaleń "Pulsu Biznesu" wynika, że wobec kłopotów zagranicznych instytucji finansowych, oferta poznańskiej grupy będzie skierowana w większym stopniu do inwestorów branżowych. Mogą być wśród nich zarówno firmy zagraniczne, m.in. CEZ, RWE i Vattenfall, które deklarowały zainteresowanie Eneą, jak i krajowe tuzy, które od pewnego czasu sygnalizują chęć zaangażowania się w branżę energetyczną. Chodzi o KGHM, Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że na razie żadna z tych spółek nie dostała propozycji zainwestowania w akcje Enei, ale niemal na pewno otrzyma je cała trójka. To nie znaczy, że wszyscy odpowiedzą "tak". Jak ustaliliśmy, w podwyższeniu kapitału grupy z pewnością nie weźmie udziału Orlen. PGNiG deklaruje, że przyjrzy się ofercie i na bieżąco podejmie decyzję.

Dla zagranicznych spółek z branży oferta publiczna Enei może być przygrywką do zakupu kontrolnego pakietu akcji, który minister skarbu zamierza sprzedać w przyszłym roku. Objęcie znaczącego pakietu przez takiego nabywcę może zachęcić do udziału w ofercie instytucje finansowe i inwestorów indywidualnych. Według ustaleń "Pulsu Biznesu", Enea planuje publikację prospektu emisyjnego na połowę przyszłego tygodnia. To oznacza, że zapisy na akcje mogą rozpocząć się 14 października.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Enea jednak twardo maszeruje na giełdę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!