Energa notuje potężne straty

Energa notuje potężne straty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energa Obrót - spółka sprzedająca prąd 2,7 mln klientów na Pomorzu - od lipca zeszłego roku notuje potężną stratę. Czy spółkę uratuje tylko szybka prywatyzacja? - pyta "Gazeta Wyborcza".

Ile dokładnie traci spółka - tego Jacek Śmiech, jej prezes od maja 2007 r., nie chce powiedzieć. Ale w listopadzie według nieoficjalnych informacji strata sięgnęła 40 mln zł. Była tak duża, że zarząd zgodnie z kodeksem spółek handlowych powiadomił właściciela - grupę Energa - aby zastanowił się nad "dalszym istnieniem spółki".

To wydarzenie bardzo rzadkie w dziejach polskiej energetyki - według informacji Urzędu Regulacji Energetyki od 2001 r. firmy sprzedające prąd były zawsze rentowne.

Energa Obrót sprzedaje prąd 2,7 mln klientów. 300 tys. to firmy i instytucje, reszta - gospodarstwa domowe. Klientów firma ma m.in. w Trójmieście, Słupsku, Koszalinie, Olsztynie i Płocku.

- O likwidacji spółki nie ma mowy - tłumaczy "Gazecie" prezes Śmiech. - W styczniu strata była już mniejsza, poza tym rozmawiamy z właścicielem o dokapitalizowaniu, być może w formie gotówki, a być może jakichś innych aktywów finansowych - dodaje Śmiech. Kiedy dokapitalizowanie nastąpi, nie wiadomo - w grupie Energa dopiero od dwóch tygodni jest nowy prezes Mirosław Bieliński.

Zastrzyk kapitału jest potrzebny, bo elektrownie, które sprzedają prąd Enerdze Obrót, zastanawiają się, czy spółka jest wypłacalna.

Strata w Enerdze Obrót pojawiła się w lipcu ubiegłego roku, kiedy w grupie Energa zgodnie z prawem UE oddzielono sprzedaż prądu od jego dystrybucji. Wcześniej spółki energetyczne mogły sobie kuglować przychodami - gdy traciły na sprzedaży energii, zwiększały cenę za jej dostarczanie i odwrotnie. Ale UE chce, żeby rynek był przejrzysty, klienci mają wiedzieć, za co płacą, więc wyeliminowała takie praktyki.

Zdaniem Waldemara Bartelika, prezesa spółki w czasach rządu Leszka Millera, w Enerdze skumulowały się błędy popełnione przez PiS-owski rząd i mianowany przez niego zarząd.

- Energa jest jedyną grupą utworzoną w wyniku przeprowadzonej przez rząd PiS konsolidacji, która nie ma własnej dużej elektrowni - tłumaczy. W jej skład wchodzi wprawdzie Elektrownia Ostrołęka, ale ma moc zaledwie nieco ponad 700 megawatów. Energa musi więc kupować prąd u zewnętrznych dostawców. - Kiedy opracowywaliśmy strategię dla Energi, chcieliśmy, żeby w jej skład wszedł jeszcze Zespół Elektrowni Dolna Odra - mówi Bartelik. Rząd PiS zdecydował inaczej - Dolna Odra weszła do Polskiej Grupy Energetycznej.

Do listy błędów były prezes dorzuca także grzechy poprzedniego zarządu - nie zdołał zawrzeć korzystnych kontraktów na dostawę prądu ani uzyskać zatwierdzenia przez URE taryfy pokrywającej uzasadnione koszty. - No i jest kicha - podsumowuje Bartelik.

Energa Obrót liczyła na to, że w nowym roku będzie mogła odbić sobie straty i mocno podwyższyć ceny. - Wszyscy oczekiwali, że 1 stycznia ceny prądu będą całkowicie wolne - mówi Śmiech. Jesienią prezes URE Adam Szafrański ogłosił uwolnienie cen 1 stycznia, za co kilka dni później został odwołany przez odchodzącego premiera Kaczyńskiego. Nowy prezes URE Mariusz Swora przywrócił zatwierdzanie cenników przez Urząd, ale tylko dla gospodarstw domowych (głównie po to, by chronić "klientów wrażliwych", czyli ubogich).

Podwyżka cen i tak nastąpiła, ale mniejsza, niż chciałyby firmy - URE zgodził się na wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych średnio o 11 proc. Za to ceny dla firm i instytucji są od stycznia wolne. - Nie możemy sprzedawać prądu ze stratą - mówi Śmiech. - Energa Obrót tak jak niemal wszyscy wielcy dostawcy prądu wystąpi z wnioskiem o korektę taryfy - dodaje. W styczniu w Enerdze średnia podwyżka cen prądu wyniosła 20 proc.

Ale URE jest sceptyczny. - Energa jest jedyną spółką, która znalazła się w takiej sytuacji. Sam fakt, że spółka przynosi straty, to nie jest wystarczający powód do zatwierdzenia podwyżki cen prądu - mówi Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf URE. - Ważna jest przyczyna tych strat.

Kowalak dodaje, że ewentualna zgoda na nową taryfę dla Energi spowodowałaby, że natychmiast inni dostawcy prądu, niezależnie od ich kondycji, również wystąpiliby o podwyżkę cen.

Teoretycznie Energa mogłaby sobie odbić straty, podwyższając ceny dla firm i urzędów, które są całkowicie wolne. Ale i tego zrobić nie może. Od 1 lipca każdy konsument energii może bowiem zmienić dostawcę. Na razie najczęściej robią to właśnie firmy. Gdyby więc Energa mocno podwyższyła ceny, duże firmy po prostu kupiłyby prąd gdzie indziej. - Wiązałoby się to z ryzykiem utraty ważnych klientów - przyznaje Śmiech. 65 proc. przychodów spółki pochodzi właśnie od firm i instytucji.

Co na to resort skarbu?- Znamy sytuację - mówi odpowiedzialny za energetykę wiceminister skarbu Jan Bury. - Nie chcemy jednak ingerować w działalność spółki. Jest nowy rada nadzorcza, nowy prezes grupy i oni powinni znaleźć rozwiązanie. Zresztą w przyszłym tygodniu będę rozmawiał z prezesem Energi i Energi Obrót.

Czy rozwiązaniem może być przejęcie Energi przez innego państwowego giganta - utworzoną w zeszłym roku Polską Grupę Energetyczną? Plotki na ten temat cały czas krążą, choć PGE twierdzi, że koncentruje się na debiucie giełdowym pod koniec 2008 r. Prezes Śmiech jest jednak sceptyczny.

Zdaniem Waldemara Bartelika najlepszym wyjściem jest szybka prywatyzacja spółki z udziałem strategicznego inwestora.

- Energa ma wejść na giełdę w 2009 r. i nie będziemy zmieniać planów tylko dlatego, że poprzedni zarząd sobie nie radził - mówi Bury. - Dajmy szansę nowemu prezesowi.




×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energa notuje potężne straty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!