XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Energetycy z fikcyjną ochroną zatrudnienia

Energetycy z fikcyjną ochroną zatrudnienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

10-letnie gwarancje zatrudnienia i wysokie odszkodowania dla energetyków mogą pozostać na papierze. Tak twierdzą prawnicy.

Za rządów SLD wielkie kontrowersje wzbudziły tzw. umowy społeczne, gwarantujące pracownikom firm energetycznych 10-letnie okresy zatrudnienia oraz sięgające do kilkuset tysięcy złotych odszkodowania za zwolnienia niezgodne z przepisami - przypomniał "Puls Biznesu".

Oporów przed podpisywaniem kolejnych nie ma też obecny rząd. Trwają tajne negocjacje związkowców i upoważnionych przez rząd szefów firm energetycznych. Na ich rezultaty czeka kilkadziesiąt tysięcy zatrudnionych.

Poprzednio zawarte umowy także utrzymywane są w głębokiej tajemnicy. Jednak "PB" dotarł do jednej z nich, zawartej 18 października 2005 r. między Zakładem Energetycznym Warszawa Teren (ZEW-T) a pracownikami. Zdaniem prawników umowa ta w dużej mierze daje pozorną ochronę zatrudnionym. Jest tak skonstruowana, że 10-letnie gwarancje zatrudnienia i obietnice odszkodowań mogą buć z łatwością ominięte przez zakład, a pracownik zwolniony bez żadnych problemów.

Niemal pewne jest, że podobnie wyglądają wszystkie inne umowy społeczne w energetyce. Załogi zostały uspokojone, a przedsiębiorstwa uzyskały furtki do ucieczki przed odpowiedzialnością.

O gwarantowane odszkodowanie za zwolnienie jest piekielnie trudno. - Wypłata odszkodowania nie następuje automatycznie, lecz dopiero po prawomocnym wyroku sądu. Przy braku możliwości ugody, czyli wypłaty dobrowolnej, proces sądowy może trwać kilka lat, a i wydatki czekające poszkodowanego pracownika są spore… To skuteczna bariera - mówi "PB" Hubert Lubecki, radca prawny z kancelarii Drozd, Górski, Lubecki.

Dochodzenie odszkodowania w sądzie ma sens jednak tylko, gdy pracodawca złamał umowę społeczną. A złamać ją jest także trudno. Jest tak skonstruowana, że zakład z łatwością, zgodnie z jej zapisami, może zwolnić każdego pracownika i uniknąć wszelkiej odpowiedzialności.

Artykuł 10 zawiera szereg wyjątków od gwarancji zatrudnienia, jak np. wypowiedzenie zmieniające, umotywowane wypowiedzenie "w uzgodnieniu ze związkiem zawodowym", zwolnienie dyscyplinarne, osiągnięcie wieku emerytalnego, niepodjęcie pracy w nowo utworzonym zakładzie pracy itd.

Niekorzystny dla pracowników jest zapis o ustaniu stosunku pracy, gdy pracownik nie przyjmie np. obniżki zarobków czy przeniesienia na niższe stanowisko. Równie groźny jest zapis o wypowiedzeniu umowy "w uzgodnieniu ze związkiem".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetycy z fikcyjną ochroną zatrudnienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!