Energetyczny język wspólnoty

Energetyczny język wspólnoty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W UE powszechne jest poparcie dla takich pomysłów, jak Unia energetyczna, solidarność energetyczna czy dekarbonizacja. Kłopot w tym, że różne państwa i środowiska różnie te pojęcia interpretują…

Uczestnicy dyskusji „Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym” zwracali uwagę, że trudno polemizować z projektem Unii energetycznej, ale istotne, jak tę ideę skutecznie tłumaczyć na język operacyjny, jak ją wprowadzać w życie.

– W UE wiele się robi, by zwiększać udział energetyki odnawialnej i zmniejszać emisję CO2. Świeże, nowoczesne spojrzenie na energetykę – tak, ale najpierw zadbajmy o fundamenty energetyki. Często się mówi na przykład o kosztach emisji, ale my, na Litwie w pierwszej kolejności pytamy, czy energia jest w ogóle dostępna… Bo najdroższa energia to taka, której nie ma, kiedy potrzebują jej konsumenci. Litwa to, być może, jeden z krajów najbardziej narażonych na ryzyko energetyczne. Dla nas niezbędne jest zatem najpierw zyskanie pewności dostaw energii; dopiero drugim krokiem jest rozwój systemu energetycznego - powiedział Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy.

Z uwagi na inny punkt startu niż w krajach „starej Unii”, celom polityki energetyczno-klimatycznej w nowych państwach członkowskich powinny towarzyszyć skuteczne mechanizmy kompensacyjne. Z dyskusji płynął też wniosek, że w polityce energetycznej Brukseli zbyt dużo jest wymuszeń, za mało zaś zachęt; trzeba też uwzględniać specyfikę różnych krajów, ich zasoby i uwarunkowania geograficzne (za przykład podano USA, gdzie poszczególne stany kreują swą politykę energetyczną).

Polityka energetyczna UE powinna mocno brać po uwagę wydarzenia zewnętrzne, jak choćby konflikt na Ukrainie. W tym kontekście niezwykle istotne jest budowanie międzynarodowych połączeń elektroenergetycznych i gazowych. A spadek światowych cen ropy i gazu można wykorzystać do reindustrializacji - niedawny kryzys pokazał, że gospodarka oparta na usługach, zwłaszcza finansowych, może być bardzo niestabilna. Nie można też zapominać o wysokich kosztach przemysłu w UE. Nie zapominajmy na przykład, że w Stanach Zjednoczonych cena gazu dla przemysłu jest mniejsza o ok. jedną trzecią niż w UE, a cena energii elektrycznej - o blisko połowę.

– Polskie firmy energetyczne, w których Skarb Państwa ma udziały, planują do 2020 r. inwestycje o wartości ok. 25 mld euro (w elektroenergetyce większość z nich pozostaje już na poziomie zgód korporacyjnych). Mamy szczęście, że nie dotknęła nas moda przesuwania aktywności gospodarczej z obszaru przemysłu do usług. Taki skutek związany jest także z pewnym zapóźnieniem przemysłowym krajów postsowieckich, ale dziś inwestycje w przemyśle i energetyce realizuje się w Polsce na najwyższym poziomie technologicznym, choć pod presją wysokiego ryzyka, związanego z polityką klimatyczną UE. Polska czy Litwa przez ostatnie 25 lat przemodelowały swój przemysł. Dziś na przykładzie energetyki można powiedzieć, że dokonuje się rewolucja technologiczna - mówił Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyczny język wspólnoty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!