Energetyka będzie głównym źródłem dochodów z prywatyzacji

Energetyka będzie głównym źródłem dochodów z prywatyzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w tym roku ambitne przychody z prywatyzacji. 25 mld zł jest realne, a prywatyzacja energetyki będzie istotnym źródłem tych przychodów - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu Jan Bury.

"Realizujemy to, co przewiduje ustawa budżetowa" - podkreślił Bury.

Wyraził nadzieję, że inwestycjami w polską energetykę zainteresują się Francuzi. Ofertę prywatyzacyjną w ubiegłym tygodniu prezentował w Paryżu minister skarbu Aleksander Grad. Bury zapowiedział też, że za kilka tygodni Grad może odwiedzić Chiny.

"W PGE będzie większościowa kontrola państwa (pow. 50 proc. - PAP), bo takie są zapisy w strategiach dla sektora energetycznego w Polsce. Kontrola w Tauronie będzie wprawdzie mniejsza, ale też będzie kontrolny istotny pakiet państwa" - wyjaśnił podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu państwa. "Natomiast dwa pozostałe podmioty: Energa i Enea mają być zgodnie ze strategią w pełni sprywatyzowane i taki cel minister skarbu chce w tym roku osiągnąć" - dodał.

Posłowie komisji gospodarki przegłosowali w środę dezyderat do premiera Donalda Tuska. Apelują o skuteczną obronę polskich odbiorców energii elektrycznej przed "wzmacnianiem dominującej pozycji Polskiej Grupy Energetycznej". Posłowie obawiają się, że ewentualne przejęcie gdańskiej Energi przez PGE zagrozi konkurencyjności rynku.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel powiedziała w trakcie posiedzenia komisji, że "dalsza konsolidacja rynku energii elektrycznej doprowadziłaby do zmniejszenia płynności tego rynku". Jej zdaniem, gdyby doszło do połączenia PGE i Energi, energia elektryczna wytwarzana w tych grupach nie byłaby dostarczana "na zewnątrz", innym zainteresowanym odbiorcom, co wraz z ograniczoną podażą mogłoby doprowadzić do ograniczenia konkurencyjności na rynku.

Bury, pytany przez dziennikarzy, czy PGE rzeczywiście kupi Energę, odparł: "to jest pytanie, które wyprzedza o kilka miesięcy potencjalne zachowania rynku".

"My dopiero w czerwcu będziemy przygotowywać Energę do prywatyzacji i wtedy ogłosimy zaproszenie do negocjacji (dla inwestorów strategicznych - PAP) i wtedy dopiero zobaczymy, jakie podmioty zgłoszą się po tę spółkę i jakie przygotują pakiety inwestycyjne" - powiedział Bury. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa podkreślał, że nikt nie może ani nakazać, ani zabronić wystartować PGE, a o tym, kto będzie faktycznym nabywcą Energi, zdecyduje cena. "Wybór inwestora nastąpi nie wcześniej niż w drugiej połowie tego roku" - zastrzegł. "Do końca kwietnia doradcy skończą wycenę, badania środowiskowe i prawne. Na początku czerwca Skarb Państwa będzie w stanie ogłosić zaproszenie do negocjacji. Chodzi o pakiet 85 proc. akcji tej spółki (Energi)" - wyjaśnił Bury.

Także w drugiej połowie roku inwestor branżowy może nabyć ponad 51 proc. poznańskiej Enei. "Jeśli chodzi o Eneę, to pozostały pakiet wynosi ok. 51 proc. plus ta część, która będzie własnością pracowników. I taki pakiet będzie zaoferowany w drugiej połowie roku do sprywatyzowania inwestorom branżowym" - podał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!