Energetyka jądrowa pewnym źródłem niskoemisyjnej energii

Energetyka jądrowa pewnym źródłem niskoemisyjnej energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja o budowie elektrowni jądrowej jest racjonalna, ale nie powinna ona wynikać z obecnych warunków rynkowych, ale z długoterminowej wizji - mówi Loic Eloy, dyrektor finansowy w Dziale Nowych Projektów Areva SA.

Na rynku energii widzimy zwiększającą się niepewność oraz niskie ceny energii. Czy w takiej sytuacji racjonalne jest podejmowanie decyzji o budowie elektrowni jądrowej?

Te zjawiska są obserwowane w całej Europie, a nie tylko na polskim rynku. Są one wynikiem kryzysu gospodarczego oraz rosnącego udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii w całej Europie.

W takich warunkach chodzi nie tyle o budowanie elektrowni jądrowych, co o budowanie elektrowni pokrywających obciążenie podstawowe, bo dzisiaj nawet nowe elektrownie opalane gazem nie są dochodowe.

Nie ulega wątpliwości, że taki rynek nie jest zrównoważony i że konieczne są zmiany w prawie i strukturze rynku niezbędne do budowy nowych mocy wytwórczych, opartych na jakiejkolwiek technologii - wyłączenia prądu są, bowiem niemożliwe do zaakceptowania dla europejskiej gospodarki i dla Europejczyków.

Stąd decyzja o budowie elektrowni jądrowej jest racjonalna, ale nie powinna ona wynikać z obecnych warunków rynkowych, ale z długoterminowej wizji.

Jaki może być realny czas budowy elektrowni jądrowej od momentu podjęcia decyzji dot. realizacji projektu w wyznaczonej lokalizacji do oddania elektrowni do użytku?

Można różnie definiować "faktyczną decyzję" o budowie elektrowni jądrowej, ale załóżmy, że mówimy o final notice to proceed, (czyli dokumencie, którym zamawiający potwierdza datę rozpoczęcia realizacji przedmiotu zamówienia - przyp. tłum.) podpisanym między klientem a wybranym przez niego wykonawcą inwestycji. W takim rozumieniu, możemy powiedzieć, że między final notice to proceed a rozpoczęciem prac budowlanych upłynie około 2 lat. Kolejnym zakładanym etapem będzie okres 5 lat, jaki upłynie od rozpoczęcia prac budowlanych do załadunku paliwa, który rozpoczyna fazę odbiorów.

W Wielkiej Brytanii do wsparcia elektrowni jądrowej zaproponowano system cen oparty na tzw. contract for difference (CFD). Jak pan ocenia ten system? Czy może zostać wprowadzony w innych krajach UE?

Jak wspomniałem wcześniej, jest oczywiste, że aktualne rozwiązania mające stymulować konkurencyjność rynkową nie stanowią wystarczających bodźców dla długoterminowego inwestowania w niskoemisyjne technologie wytwarzania energii. Dlatego wskazane jest, aby rządzący określili słabości obecnych na rynku rozwiązań i zidentyfikowali przeszkody dla inwestowania w UE, a także wzmocnili istniejące instrumenty finansowania i umożliwili wprowadzanie nowych tego typu instrumentów.

W tym kontekście, brytyjska Reforma rynku energii (EMR) jest przełomową próbą stworzenia właściwego otoczenia dla rozwoju niskoemisyjnego, zrównoważonego miksu energetycznego. Proszę zauważyć, że umowy różnicowe to tylko część tej reformy, która zakłada też wprowadzenie minimalnych cen zakupu węgla oraz mechanizmy związane z rynkami mocy - wszystko po to, by zapewnić odpowiednie zaplecze wytwórcze, które będzie w stanie zrekompensować duże wahania produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Należy dodać, że reforma EMR nie jest jedynym sposobem na uzyskanie zrównoważonego miksu energetycznego: umowy długoterminowe między dostawcami energii jądrowej i użytkownikami, współinwestowanie i inne modele podziału ryzyka mogą ułatwić podejmowanie decyzji o inwestycjach w nowe moce jądrowe dając przewidywalność, co do przyszłych dostaw energii elektrycznej.

Jeśli chodzi o Unię Europejską, Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska (Environmental Aid Guidelines, EAG). Istotne jest, aby potencjalni inwestorzy i państwa członkowskie dysponowały jasnymi wytycznymi, co do stosowania Polityki w zakresie pomocy państwa. W branży energetycznej stoimy przed ogromnymi wyzwaniami dotyczącymi zapewnienia stabilnych dostaw niskoemisyjnej energii po przystępnej cenie. Wszelkie rozwiązania prawne i programy pozwalające budować zrównoważony miks energetyczny odpowiadający unijnym celom w zakresie konkurencyjności i ochrony środowiska powinny, więc być dozwolone, o ile są zgodne z europejskim ustawodawstwem w zakresie konkurencyjności.

W UE istnieją kontrowersje dotyczące przyszłości energetyki jądrowej, część krajów z niej rezygnuje, inne chcą ją rozwijać. Czy w przyszłości może zostać wprowadzony zakaz rozwoju energetyki jądrowej w UE?

Energetyka jądrowa jest pewnym źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej, z którego korzysta obecnie 14 spośród 27 państw członkowskich UE i które stanowi ponad 1/3 ich produkcji energii elektrycznej. Na szczeblu europejskim nie budzi ona kontrowersji, gdyż jest uznawana za technologię, która pozwala osiągnąć cele wytyczone w Planach działania w zakresie energii.

Proszę zauważyć, że Parlament Europejski odnotował w swojej rezolucji na temat Planu działania w zakresie energii do roku 2050, że "rosnące znaczenie energii elektrycznej w przyszłym miksie energetycznym wymaga wykorzystania wszystkich metod niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej (obejmujących technologie poprawiające efektywność energetyczną, źródła odnawialne, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) oraz energetykę jądrową), aby możliwe było osiągnięcie celów klimatycznych bez uszczerbku dla konkurencyjności rynkowej i bezpieczeństwa dostaw." (par. 19)1

Komisja Europejska postuluje utworzenie jednolitego rynku energii w Europie od 2015 roku. W jaki sposób decyzja wpłynie na rozwój energii jądrowej? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że inwestycje te mogą nie zostać zrealizowane z powodu długoterminowego i kapitałochłonnego charakteru?

Proszę zauważyć, że europejski rynek energii już dzisiaj w dużym stopniu "jednolity", o czym świadczy ścisła korelacja i zbieżność krajowych rynków energii w ramach kontynentu.

Jeśli pod pojęciem "jednolitego rynku" rozumiemy spójny pakiet regulacji obowiązujących w całej Europie (w opozycji do dzisiejszych w większości nieskoordynowanych przepisów powodujących perturbacje na rynku, które zniechęcają do długoterminowego inwestowania i szkodzą budowaniu zrównoważonego i konkurencyjnego miksu energetycznego), wtedy takie rozwiązanie z całą pewnością byłoby korzystne dla wszelkich wysokonakładowych inwestycji w niskoemisyjne moce, takie jak elektrownie szczytowo-pompowe i rzecz jasna, elektrownie jądrowe.

Droga do dekarbonizacji prowadzi przez różnicowanie udziału źródeł odnawialnych i energii jądrowej i być może także poprzez technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Energetyka jądrowa ma ważną rolę do odegrania w przyszłości energetycznej Europy. Niedawne badanie zrealizowane przez KEMA na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. energii Komisji Europejskiej potwierdza, że scenariusze oparte na znaczącym udziale energii jądrowej (20-30%) są tańsze i bezpieczniejsze niż te oparte na większym udziale źródeł odnawialnych2. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiednich proporcji.

Loic Eloy jest absolwentem kierunku finanse na Uniwersytecie w Lyonie oraz studiów MBA. Przez 10 lat pracował w firmie Siemens, pełniąc różne funkcje i obejmując różne stanowiska w dziale finansów i zarządzania projektami w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. W 2008 roku dołączył do zespołu Arevy, obejmując stanowisko dyrektora finansowego w Dziale Nowych Projektów.

1 Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie planu działania w zakresie energii do roku 2050 - przyszłość z energią (2012/2103 (INI))
2 Dynamika kosztów energii elektrycznej, raport końcowy KEMA 912-704 to DG ENER, styczeń 2013
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka jądrowa pewnym źródłem niskoemisyjnej energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!