XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Energetyka jednym z głównych tematów konsultacji rosyjsko-niemieckich

Energetyka jednym z głównych tematów konsultacji rosyjsko-niemieckich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew chce wysondować podczas niemiecko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych w Hanowerze, czy władze w Berlinie będą gotowe na szerokie zaangażowanie Gazpromu w Niemczech - podał w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel".

Konsultacje pod przewodnictwem Miedwiediewa i kanclerz Niemiec Angeli Merkel rozpoczynają się w poniedziałek wieczorem od kolacji obojga przywódców. Na wtorek zaplanowano rozmowy z udziałem ministrów. Jak poinformowały w zeszły piątek źródła rządowe w Berlinie, w trakcie spotkania w Hanowerze nastąpi podpisanie "blisko tuzina" umów.

Według tych źródeł rozmowy będą dotyczyć szerokiej gamy tematów gospodarczych i politycznych. Dla Rosji jedną z najważniejszych spraw będzie współpraca energetyczna, w tym perspektywa partnerstwa pomiędzy rosyjskim Gazpromem a niemieckim koncernem RWE; w zeszłym tygodniu oba koncerny podpisały w Rzymie memorandum o strategicznym partnerstwie w dziedzinie produkcji energii elektrycznej.

Gazprom jest zainteresowany rozszerzeniem zaangażowania w Niemczech, także w zakresie eksploatacji i budowy elektrowni gazowych. Rosyjski monopolista nie ukrywa, że wiąże duże nadzieje z planowaną przez Niemcy rezygnacją z energii jądrowej do końca 2022 roku i zapowiadaną budową nowych elektrowni na paliwa kopalne.

Eksperci wskazują, że w związku z odchodzeniem od atomu wzrośnie zapotrzebowanie Niemiec na gaz, również rosyjski. W miniony piątek premier Rosji Władimir Putin nie wykluczył nawet, że być może powstanie trzecia nitka budowanego pod Bałtykiem Gazociągu Północnego.

Jak napisał "Spiegel", możliwość partnerstwa między Gazpromem a RWE ma być tematem rozmów "na najwyższym politycznym szczeblu". "Według źródeł zbliżonych do negocjacji prezydent Dmitrij Miedwiediew chce omówić sprawę planowanej współpracy (koncernów) bezpośrednio z kanclerz Angelą Merkel i przetestować, czy niemiecki rząd jest gotowy na szerokie zaangażowanie koncernu gazowego na niemieckim rynku" - pisze tygodnik. Jak dodaje, rozważana jest nawet możliwość przejęcia przez Gazprom udziałów w RWE.

Według źródeł zbliżonych do Urzędu Kanclerskiego w Berlinie poza współpracą Merkel poruszy w rozmowach z Miedwiediewem tematy związane z polityką wewnętrzną, w tym kwestię dopuszczenia obserwatorów na wybory do Dumy Państwowej i przyszłoroczne wybory prezydenckie w Rosji. Konsultacje obejmą też aktualne problemy międzynarodowe, jak sytuacja w Afryce Północnej, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie czy możliwość zaostrzenia przez Moskwę kursu wobec Iranu i Syrii.

Wśród międzynarodowych tematów rozmów będzie też "możliwość wspólnej presji na prezydenta Alaksandra Łukaszenki, by uwolnił więźniów politycznych" - powiedział dziennikarzom przedstawiciel Urzędu Kanclerskiego. Jak dodał, rosyjscy przywódcy mogliby wykorzystać swoje kontakty z reżimem Łukaszenki, by dać mu do zrozumienia, że "jego podejście do praw człowieka i demokracji nie jest właściwą drogą na przyszłość".

Atmosferę przed spotkaniem w Hanowerze zakłóciły w minionych dniach kontrowersje wokół przyznania prestiżowej niemieckiej nagrody Kwadrygi premierowi Rosji Władimirowi Putinowi. Miał on zostać uhonorowany za zasługi dla rozwoju opartych na zaufaniu i stabilnych stosunków rosyjsko-niemieckich. Decyzja ta została jednak ostro skrytykowana przez niektórych polityków i obrońców praw człowieka, dlatego kuratorium nagrody postanowiło w minioną sobotę, że w tym roku w ogóle nie przyzna Kwadrygi.

Rzecznik Putina zapewnił w sobotę, że incydent z nagrodą nie wpłynie na stosunki z Niemcami. Powtórzył to w poniedziałek w rozmowie telewizją ARD ambasador Rosji w Niemczech Władimir Grinin. Oświadczył jednak, że rezygnacja uhonorowania Putina była "bardzo niesympatyczna i nieprzyzwoita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka jednym z głównych tematów konsultacji rosyjsko-niemieckich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!