Energetyka w wielu wymiarach na EEC 2016

Energetyka w wielu wymiarach na EEC 2016
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnich latach polska polityka energetyczna była stosunkowo reaktywna, obciążona dużym bagażem zaniechań decyzyjnych. Zmiana polityczna to szansa na nowe kierunkowe otwarcie. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy dyskutować, jak optymalnie ustawić drogowskazy rozwoju sektora.

Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), można powiedzieć, że już tradycyjnie, wiele debat będzie poświęconych energetyce w jej różnych odsłonach.

Jedną z ważniejszych będzie dyskusja o nowej polityce energetycznej.

Nowa polityka energetyczna 19.05.2016 r. | godz. 9.30-11.00

Obecnie Polska właściwie nie ma polityki energetycznej, dokument z 2009 roku zestarzał się, powinien zostać zweryfikowany w 2013 roku, ale tak się nie stało.

Projekt polityki energetycznej do 2050 roku przygotowany przez poprzednią ekipę rządzącą może być co najwyżej punktem wyjścia do dyskusji. Po zmianach politycznych został zapomniany, a wcześniej był dość powszechnie krytykowany, głównie za „wszystkoizm”, za plan rozwoju każdej technologii wytwórczej po trochu, co było odczytywane jako w gruncie rzeczy otwarcie politycznej ścieżki do niepodejmowania zasadniczych decyzji. Dryf nie jest tym, na co czekają przedsiębiorcy, a dowiodła tego m.in. dyskusja na temat ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe.

Najpierw górnictwo


Należy się spodziewać, że ustalanie polityki energetycznej nabierze tempa po ugaszeniu pożaru w górnictwie węgla kamiennego. Rozwój sytuacji w tej branży zapewne ją zdefiniuje w jakimś stopniu, ale tylko częściowo. Poszła do kosza tzw. biała księga ochrony złóż kopalin przygotowana przez PO-PSL, ma zostać przygotowana polityka surowcowa, co może zająć dużo czasu, a pytanie, co dalej z energetyką na węgiel brunatny wisi w powietrzu. Program jądrowy też czeka na decyzję o kontynuacji albo o zaniechaniu.

Co dalej z OZE?


Przyszły miks energetyczny Polski będzie tematem innej z debat.

Jaki miks energii w Europie i w Polsce? 19.05.2016 r. | godz. 13.30-15.00

W ten nurt dyskusji  wpisuje się energetyka odnawialna, której podczas EEC 2016 zostanie poświęcone sporo czasu. Dotychczas celem polityki OZE po polsku było ewidentnie wykonanie zobowiązań unijnych na 2020 rok. To raczej kontrowersyjny minimalizm, ale od startu pakietu klimatyczno-energetycznego na okres 2013-2020 minęło już kilka lat a nadal nie wiadomo, jakie reguły mają rządzić inwestycjami w OZE. Polska pozostaje rynkiem zbytu dla zachodnich technologii.

Mamy być może ostatnią szansę, bo kolejnego pomocowego programu unijnego nie będzie, żeby spróbować zbudować krajowy przemysł OZE. Jednak aby cokolwiek zaczęło się dziać, potrzebny jest wyraźny i mocny sygnał ze strony rządu, że chce ten przemysł rozwijać. Prezentacja pana ministra Mateusza Morawieckiego to za mało. W przedstawiony plan musi się wpisać Ministerstwo Energii. W działania rządu musi uwierzyć branża OZE - komentował Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, po prezentacji tzw. planu Morawieckiego.

Kosztowny CO2


Nowego podejścia wymaga także, jak się wydaje, polityka klimatyczno-energetyczna. Przez ostatnie lata Polska podkreślała swoją wyjątkowość węglową, specyficzny punkt startu i brak szans na zasadniczą przebudowę energetyki w kierunku niskoemisyjnej w krótkim czasie. Wszystko to prawda, ale zarazem kluczenie od derogacji do derogacji niewiele zmieniło. Czas płynie, a ryzyko związane z kosztami CO2 nadal pozostaje bardzo wysokie.

Energia i klimat - horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy 18.05.2016 r. | godz. 12.30-14.00

Teraz na stole brukselskim jest m.in. reforma EU ETS, której jest dedykowana odrębna debata podczas EEC 2016.

System ETS a gospodarka i energetyka Europy Centralnej 20.05.2016 r. | godz. 9.30-11.00

Zabiegi energetyki korporacyjnej, o ile się można zorientować, trwają głównie wokół tego, żeby mechanizmy kompensacyjne (tzw. darmowe uprawnienia do emisji i fundusz modernizacyjny) były możliwie łatwo dostępne dla Polski i żeby reguły nimi rządzące pozwalały w miarę swobodnie z nich korzystać, być może także w celu wsparcia kolejnych inwestycji w energetykę węglową.

Dyskusje dotyczące zmian w EU ETS toczą się wokół dość szczegółowych zagadnień , a jednym z nich są zasady przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2. KE zaproponowała, żeby w przypadku inwestycji o wartości ponad 10 mln euro darmowe uprawnienia zyskiwały projekty wyłaniane w przetargach. Trudno powiedzieć, żeby to wzbudziło aplauz w Polsce, ale może powinno ?

- Moim zdaniem nad derogacyjną propozycją KE należy debatować, ale generalnie rzecz biorąc idzie ona w dobrą stronę. Polscy odbiorcy subsydiując spółki energetyczne z płaconego przez siebie podatku CO2 w cenie energii, powinni mieć pewność, że wpływy z tego podatku zostaną wydane sensownie. Z tego punktu widzenia formuła przetargu jest dobra, bo zapewnia konkurencję projektów i daje szanse na faktyczną modernizację energetyki w kierunku niskoemisyjnym, a w końcu o to chodzi w polityce klimatyczno-energetycznej - uważa dr Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa, ekspert FAE.

Zagrożenie blackoutem


Stan techniczny energetyki konwencjonalnej (wiekowe wysokoemisyjnej bloki energetyczne narażone na konkluzje BAT) powoduje, że na pierwszy plan wysuwa się kwestia bezpieczeństwa dostaw energii. Inwestycje w nowe moce są konieczne. O tym, jak je zrealizować, a w tym sfinansować i racjonalnie wpisać w politykę klimatyczną, goście EEC 2016 będą rozmawiać podczas specjalnej debaty  poświęconej odbudowie i rozwojowi mocy wytwórczych w Polsce.

Odbudowa i rozwój mocy wytwórczych w Polsce 19.05.2016 r. | godz. 15.30-17.00

Dalsze odkładanie decyzji inwestycyjnych skończyć się może tylko w jeden sposób, a mianowicie powtarzalnymi i narastającymi ograniczeniami dostaw energii.

Stosunkowo niedawne analizy zarówno Urząd Regulacji Energetyki jak i Polskie Sieci Elektroenergetyczne pokazały, że rozpoczęcie inwestycji m.in. przez Eneę, PGE, czy PKN Orlen odsunęło w czasie widmo ryzyka poważnego deficytu mocy poza 2020 rok, ale go nie wyeliminowało. Potrzebne są kolejne inwestycje, a wcześniej regulacje zapewniające im rentowność.

- Analizy prowadzone przez nas i PSE mogą się trochę różnić, m.in. z tego powodu, że uwzględnialiśmy jednostki niedysponowane centralnie. Stąd rok czy dwa lata różnicy. Moim zdaniem niepokojące jest to, że mówimy o zjawisku (deficyt mocy - red.), które będzie nam groziło powiedzmy za lat 10, a optyka decydentów działa w krótszej perspektywie. I to jest to, co mnie martwi, bo oczekuję podjęcia dzisiaj rozmów, przygotowania rozwiązań, które zapewnią nam bezpieczną przyszłość, a jak na razie tego nie widać - wskazywał Maciej Bando, prezes URE wiosną 2015 roku, podczas EEC 2015.

Pełny wykaz sesji poświęconych energetyce


18 maja 2016 r.

Energia i klimat - horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy

19 maja 2016 r.

Perspektywy rozwoju OZE w Polsce
Bezpieczeństwo energetyczne - państwo, gospodarka, system
Nowa polityka energetyczna
Energetyka 2.0 - dziś i jutro
Rynek gazu w Polsce
Jaki miks energii w Europie i w Polsce?
Odbudowa i rozwój mocy wytwórczych w Polsce
Pakiet gazowy - bezpieczeństwo gazowe Europy
Kogeneracja w Polsce

20 maja 2016 r.

Innowacje w energetyce
Energetyka na terenach niezurbanizowanych
Inwestycje w odnawialne źródła energii
Niska emisja
System ETS a gospodarka i energetyka Europy Centralnej
Rynek energii
Górnictwo. Polityka, ekonomia, bezpieczeństwo
Przemysł wydobywczy na świecie - szansa dla polskich firm?
Energetyka oparta na węglu - co dalej?
Finansowanie projektów energetycznych i infrastrukturalnych

Swój udział potwierdzili już m.in.:

Peder Andreasen - prezes zarządu, CEO, Energinet.dk


Maciej Bando - prezes, Urząd Regulacji Energetyki


Jerzy Baehr - radca prawny, partner zarządzający, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k.


Gérard Bourland - dyrektor generalny, Grupa Veolia w Polsce


Jerzy Buzek - poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC


Mariusz Caliński - prezes zarządu, Grupa Duon SA


Wojciech Cetnarski - prezes zarządu, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej


Piotr Ciołkowski - partner, CMS


Andrzej Czerwiński - poseł na Sejm RP, Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa


Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu, PGNiG Termika SA


Giles Dickson - CEO, European Wind Energy Association


Jarek Dmowski - partner i dyrektor zarządzający, The Boston Consulting Group 
Carsten

Orth Gaarn-Larsen - dyrektor wykonawczy, CLEAN Cluster


Aleksander Grad - prezes zarządu, ZE PAK SA


Łukasz Grela - członek zarządu, dyrektor ds. technicznych, Energoprojekt Katowice SA


Søren Juel Hansen - Head of Business Development Gas, Energinet.dk


György Harmati - Consultant to CEO at Foreign Affairs Area, MVM


Michal Heřman - prezes zarządu, Przedsiębiorstwo Górnicze Sielsia Sp. z o.o.


Ivo Hlaváč - członek zarządu, ČEZ, a. s.


Bohdana Horáčková - prezes zarządu, dyrektor generalny, ČEZ Polska

Polska
Wojciech Jasiński - prezes zarządu, dyrektor generalny, PKN Orlen SA


Robert-Jan Jeekel - dyrektor biura ds. europejskich, ArcelorMittal Brussels


Janusz Kowalski - wiceprezes zarządu ds. Korporacyjnych, PGNIG SA


Artur Kupczunas - wiceprezes, Saule Technologies, prezes, Bridge One Sp. z o.o.


Michał Kurtyka - podsekretarz stanu, Ministerstwo Energii, Polska


Ireneusz Łazor - prezes zarządu, Towarowa Giełda Energii SA


Mariusz Machajewski - wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych, Grupa Lotos SA

Mariusz Marciniak - dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią, Doosan


Rokas Masiulis - minister energetyki, Litwa


Władysław Mielczarski - Instytut Elektroenergetyki, Politechnika Łódzka


Grzegorz Należyty - dyrektor generalny, Power Generation, Siemens Sp. z o.o.


Jaroslav Neverovič - minister energii w latach 2012-2014, Litwa

Remigiusz Nowakowski - prezes zarządu, Tauron Polska Energia SA


Dariusz Piotrowski - członek zarządu, Microsoft


Kazimierz Rajczyk - dyrektor zarządzający Sektorem Energetycznym, ING Bank Śląski SA


Paweł Sałek - sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej, Ministerstwo Środowiska, Polska


Maroš Šefčovič - komisarz UE ds. Unii Energetycznej


Heinz Schernikau - CEO, HMS Bergbau AG


Rafał Soja - prezes zarządu, Tauron Sprzedaż


Tomasz Stępień - prezes zarządu, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System

Kristián Takáč - partner, Central European Policy Institute (CEPI), sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Słowacji w latach 2011-2012


Grzegorz Tobiszowski - sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego, Ministerstwo Energii, Polska


Andrzej Twardowski - dyrektor ds. zarządzenia projektami, GE Power Polska, szef Projektu Elektrownia Opole


Daivis Virbickas - prezes zarządu, Litgrid


Agnieszka Wasilewska-Semail - prezes zarządu, dyrektor generalny, Rafako SA


Marcin Wasilewski - dyrektor Biura Energetyki, PKN Orlen SA


Maciej Woźniak - wiceprezes zarządu ds. handlowych, PGNIG SA


Piotr Woźniak - prezes zarządu, PGNiG SA


Piotr Zawistowski - wiceprezes zarządu ds. handlowych, Tauorn Polska Energia SA


Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Polska

Dowiedz się więcej o agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka w wielu wymiarach na EEC 2016

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!