Energia, kraje bałtyckie, Rosja: jak umiejętnie przerwać pierścień BRELL?

Energia, kraje bałtyckie, Rosja: jak umiejętnie przerwać pierścień BRELL?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Teraz energia elektryczna z Petersburga płynie przez państwa bałtyckie na Białoruś, do Mińska i dalej do Smoleńska,  stamtąd zaś znowu do Petersburga. Ten pierścień przesyłowy, nazwany BRELL, obejmuje wspomniane kraje i uzależnia je od siebie. Po synchronizacji z europejskim systemem energetycznym zostałby przerwany. Kraje bałtyckie uniezależniłyby się od systemu rosyjskiego - wskazuje Daivis Virbickas, dyrektor generalny Litgrid AB, spółki koordynującej pracę systemu energetycznego Litwy.

Jakie znaczenie, patrząc z perspektywy już blisko dwóch lat, miało dla sytuacji na litewskim rynku energii elektrycznej, uruchomienie połączenia Polska-Litwa?


- Naszym zdaniem, przyniosło korzyści zarówno Polsce, jak i Litwie. Ten most elektroenergetyczny poprawił bezpieczeństwo energetyczne naszych krajów. Potencjał tego połączenia nie może być na razie w pełni wykorzystany - potrzebne jest jeszcze rozwinięcie sieci przesyłowej po stronie polskiej. Z tego, co wiemy, te projekty są na ukończeniu. Gdy to się stanie, możliwy będzie import i eksport 500 MW.

Co taka moc oznacza dla Litwy? W lecie w dolinie nocnej 500 MW odpowiada około 50 proc. zapotrzebowania na moc w naszym kraju, a zimie to około 25 proc. szczytowego zapotrzebowania.

Jakie jest stanowisko Litwy w kwestii synchronizacji systemów krajów bałtyckich z europejskim systemem energetycznym (ENTSO-E)? Jak to powinno się stać?


- Naszym zdaniem, należałoby jak najszybciej dokonać synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich ze wspomnianym systemem, wykorzystując połączenie LitPol Link, czyli dwie istniejące już linie o potencjalnej moc technicznej 1200 MW każda. Obecnie dostępna moc to 500 MW, a ograniczeniem jest tzw. wstawka prądu stałego w stacji Alytus na Litwie.

Po synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z europejskim systemem energetycznym przez Polskę i w związku z obowiązującym na Litwie prawem ta wstawka byłaby przełączona na łącze Alytus-Grodno w trybie asynchronicznym z Białorusią, co pozwoliłoby zapewnić usługi systemowe dla Obwodu Kaliningradzkiego z Rosji kontynentalnej.

W dalszej części rozmowy więcej na temat rozbudowy połączeń energetycznych Polski i Litwy oraz o znaczeniu włączenia krajów nadbałtyckich do europejskiego systemu energetycznego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia, kraje bałtyckie, Rosja: jak umiejętnie przerwać pierścień BRELL?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!