Energia odnawialna nie ruszy bez taryf gwarantowanych

Energia odnawialna nie ruszy bez taryf gwarantowanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 2030 r. w Polsce mogłoby powstać kilka milionów mikroinstalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych - piszą autorzy raportu przygotowanego przez ruch „Więcej niż energia.

Do tego konieczne jest jednak dobre prawo. Tymczasem Sejm opóźnił o sześć miesięcy, planowane na 1 stycznia wejście w życie taryf gwarantowanych dla najmniejszych przydomowych elektrowni.

Brak taryf gwarantowanych hamuje OZE w Polsce

̶ Ustawa o odnawialnych źródłach energii z lutego 2015 roku jest niedobra, ale odroczenie wejścia w życie zapisanych w niej taryf gwarantowanych wyhamowuje rozwój OZE w Polsce - mówi Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Ci którzy zainstalowali w mikroinstalacje ponieśli straty

̶ Pewna grupa inwestorów, która w dobrej wierze rozwinęła swoje instalacje z myślą o przyłączeniu się do sieci w styczniu 2016 r. poniosła straty – mówi ekspert.

Trzeba zrobić wszystko, żeby przez te pół roku przygotować lepsze prawo, także w zakresie taryf gwarantowanych - mówi Ilona Jędrasik z fundacji ClientEarth

Taryfy gwarantowane dla sprzedawanego prądu z mikroinstalacji

̶ Kluczową kwestią jest oddzielenie taryf gwarantowanych od Net Meteringu – mówi. I wyjaśnia, że jeżeli produkujemy energię na dachu naszego budynku, i część zużyjemy na własne potrzeby, to chodzi o to aby pozostała pula, która sprzedamy, wchodziła w system taryf gwarantowanych.

̶ Chodzi o to, żeby za każdym razem, kiedy energia jest oddawana do sieci, otrzymywać taryfy gwarantowane, a płacić za tę energię, którą się zużywa. Wówczas będzie się także opłacało kupować i inwestować w technologie OZE - mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska

Jak jednocześnie zaznacza większość produkowanych w Polsce instalacji idzie na eksport, ponieważ w Polsce nie ma na nie zbytu.

Do 2030 r. może powstać w Polsce 3,6 mln mikroinstalacji

Do 2030 roku większość polskich rodzin mogłaby korzystać z energetyki odnawialnej - dodaje Tobiasz Adamczewski.

Jak wylicza, zdecydowana większość prosumentów, ok. 300 tysięcy, korzysta z kolektorów słonecznych w celu ogrzewania wody użytkowej. Zdecydowanie mniej znajduje się w sektorze wytwarzania energii elektrycznej.

̶ Tymczasem do 2030 r. może powstać 3,6 mln mikroinstalacji z tego pół na wytwarzanie energii cieplnej a drugie pół na energie elektryczną – mówi ekspert.

OZE to także tysiące miejsc pracy

Energetyka odnawialna to także rozproszone miejsca pracy w gminach, mniejszych miejscowościach - wszędzie tam, gdzie mikroinstalacje trzeba zakładać i serwisować. Szacuje się, że do 2030 roku sektor mógłby zatrudnić dodatkowe 25 tysięcy osób.

Ruch "Więcej niż energia" to koalicja społeczna działająca na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej. Łączy ponad 130 podmiotów - samorządy, instytucje naukowe, ruchy miejskie i organizacje społeczne. Jego postulaty poparło ponad 40 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia odnawialna nie ruszy bez taryf gwarantowanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!