Energia odnawialna przyszłością polskiej wsi

Energia odnawialna przyszłością polskiej wsi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki OZE polska wieś może stać się niemal samowystarczalna energetycznie - stwierdzili uczestnicy konferencji Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Tematem konferencji była energia odnawialna w gospodarstwie rolnym. Uczestnicy rozmawiali m.in. o korzyściach i możliwościach korzystania z OZE.

Reprezentujący dolnośląską firmę Multisun Wojciech Włodarski przekonywał o korzyściach wynikających z możliwości samodzielnej produkcji energii przy pomocy fotowoltaiki.

- W przeciwieństwie do zabudowy miejskiej, budynki w terenie wiejskim mają zdecydowanie większe możliwości wykorzystania energii słonecznej. Według naszych obliczeń instalacja zwraca się w ciągu siedmiu lat, przy czym zakładamy jej żywotność na 25-30 lat. Dobrze dobrane panele są w stanie zaspokoić do 90 proc. zapotrzebowania na energię, jaką zużywa gospodarstwo, a w niedalekiej przyszłości będzie także źródłem paliwa do pojazdów napędzanych elektrycznie, które nieuchronnie wypierają pojazdy spalinowe - wyjaśniał Włodarski.

Jego zdaniem, chociaż obecnie nadwyżki wyprodukowanej energii można już przechowywać w sieci dystrybucyjnej, problem magazynowania energii wyprodukowanej ze słońca zniknie w ciągu kilku lat.

- Co roku nauka przynosi rozwiązania pozwalające na budowę baterii o blisko 10 procent większej pojemności niż wcześniejsze generacje. Pokonano barierę kosztów budowy instalacji. Widzimy kilkunastoprocentowy wzrost obrotów sprzedaży fotowoltaiki. Co ciekawe, aż 90 proc. naszych klientów nie korzysta z żadnych dotacji - uważa Włodarski.

Zajmujący się projektowaniem rozwiązań energetycznych Piotr Rudyszyn przestrzegał przez bezmyślnym podążaniem za obowiązującymi modami.

- Niestety, tak to często bywa, że najpierw inwestor widzi możliwość otrzymania dotacji, a dopiero potem dorabia do niej ideologię. Mamy za sobą modę na wiatraki i tysiące małych kolektorów, z których wytwarzamy chyba najwięcej ciepła w skali Europy. Tymczasem, żeby inwestycja miała sens, trzeba na początku określić cel, a dopiero później szukać sposobów jego sfinansowania. Dla małego gospodarstwa wystarczy fotowoltaika z pompą ciepła. Duże gospodarstwo może pomyśleć o wykorzystaniu biomasy pod warunkiem, że znajdzie sposób na wykorzystanie nadwyżek ciepła. Dobrze przemyślany system da wymierne efekty ekonomiczne nawet bez dotacji - zapewniał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia odnawialna przyszłością polskiej wsi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!