Energia, przemysł i klimat - ile sprzeczności, ile współdziałania

Energia, przemysł i klimat - ile sprzeczności, ile współdziałania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy unijna polityka ochrony klimatu zwiększa czy zmniejsza konkurencyjność gospodarki? Na to pytanie padają sprzeczne odpowiedzi. Swoje przedstawią już w poniedziałek uczestnicy sesji "Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Bez wątpienia Unia Europejska nie znajduje się w najlepszej sytuacji politycznej i gospodarczej, w kryzysie poszczególne państwa bronią swoich interesów odpuszczając wspólne projekty. Jedną z klamer spinających państwa UE miała być wspólna polityka energetyczno-klimatyczna. Jej cel był dość prosty: wcześniej czy później wszystkie liczące się państwa świata będą musiały zmniejszyć emisyjność swoich gospodarek i rozwijać odnawialne źródła energii. Zanim reszta świata zrozumie, że musi iść w tym kierunku to UE rozwinie zieloną nogę gospodarki i zostanie jej światowym liderem. Praktyka okazała się jednak nieco bardziej skomplikowana. Istotny rozwój gospodarczy jest widoczny tylko w części państw UE, inne pozostają w stagnacji.

Jedną z propozycji wzmocnienia potencjału gospodarczego UE była tzw. reindustrializacja. Aktualnie przemysł w UE odpowiada za ok. 15 proc. PKB, celem UE jest zwiększenie tego udziału do 20 proc. Reindustrializacja to nie zawsze znaczy to samo: w części krajów UE, w tym Polsce, pod tym pojęciem rozumie się odrodzenie przemysłu ciężkiego, np. hutnictwa. Część krajów „starej” UE pod tym terminem rozumie rozwój technologii związanych z tzw. zielonym przemysłem, głównie OZE jak produkcja turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych, prace w sektorze efektywności energetycznej. Jedno drugiego nie wyklucza - najlepsze byłoby połączenie obu pomysłów.

W Polsce istnieją obawy, że realizacja polityki energetyczno-klimatycznej UE doprowadzi m.in. do wzrostów cen energii, co negatywnie odbije się zarówno na odbiorcach indywidualnych jak i na kondycji przemysłu. Część decydentów rozwiewa te obawy.

- Z punktu widzenia ustaleń unijnego pakietu klimatycznego do 2030 r. nie widzę większych zagrożeń, by cena energii dla końcowego odbiorcy energii mogła wzrastać po 2020 r. zapewnia minister środowiska Maciej Grabowski.

Jak dodał, nie ma też wątpliwości, że cele unijnego pakietu klimatycznego do 2020 r. uda się wypełnić.

- Jesteśmy na najlepszej drodze – zaznaczył Maciej Grabowski.

W rozmowie z Nowym Przemysłem minister Grabowski mówił, że Polska skupiła się na tym, by zachować wystarczające bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 dla przemysłów zagrożonych tzw. carbon leakage (czyli stanem, gdy unijne regulacje spowodują, że spora część przemysłu z Europy wywędruje).

- W pakiecie z października ub. roku, przyjętym podczas unijnego szczytu klimatycznego, moim zdaniem, sobie to zapewniliśmy. Oczywiście są grupy firm, które mówią, że to rozwiązanie ich nie satysfakcjonuje - np. przemysł cementowy. Mamy jednak jeszcze trochę czasu, by uszczegółowić, jak ów pakiet miałby ostatecznie wyglądać - mówił Maciej Grabowski.

A inny kierunek naszych działań? Liczba związanych z emisją unijnych regulacji dla przemysłu jest znaczna i rozproszona; różne są też ramy czasowe i reżimy ich wprowadzania.

- Nie ma jednolitego "kodeksu" do całościowego adaptowania przez firmy, w konsekwencji implementacja tych regulacji jest kłopotliwa i droższa. Chcemy przekonać KE do uspójnienia przepisów i ograniczenia regulacyjnego ryzyka inwestorów - wskazywał Grabowski.

Wolfgang Eder, prezes Voestalpine i przewodniczący World Steel Association powiedział, że obecnie wyznaczone limity technicznie są nieosiągalne i nie pozwalają na przetrwanie branży stalowej. - Jeżeli Unia będzie się ich trzymać, branża stalowa będzie musiała rzucić ręcznik - zadeklarował Wolfgang Eder.

Jego zdaniem Europy uniknie wyprowadzania hutnictwa do innych regionów, jeżeli firmy zobaczą zmianę myślenia w stronę bardziej realistycznego ustalania celów klimatycznych.

Szef Worldsteel stwierdził, że branża stalowa odczuwa skutki osłabienia gospodarki oraz niskiego poziomu inwestycji i potrzebuje stymulacji gospodarki. Eder z zadowoleniem obserwuje więc szybkie działanie, jakie podjął nowy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zdaniem Edera plany inwestycyjne są elementem stymulującym i pozwalającym gospodarce nabrać rozpędu. - Każdy krok w kierunku promocji i ożywienia aktywności inwestycyjnej w Europie jest właściwym krokiem - powiedział Eder.

Udział w dyskusji, która odbędzie się pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego (20 kwietnia) zapowiedzieli: Gérard Bourland - dyrektor generalny prupy Veolia w Polsce; Jerzy Buzek - poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC; Pavel Cyrani - członek zarządu, dyrektor departamentu strategii ČEZ a.s.; Thierry Doucerain - prezes zarządu EDF Polska SA; Surojit Ghosh - członek zarządu, ArcelorMittal Poland; Włodzimierz Karpiński - minister Skarbu Państwa RP; Dariusz Lubera - prezes zarządu Tauron Polska Energia SA; Rokas Masiulis - minister energetyki Litwy; Paweł Olechnowicz - prezes zarządu, dyrektor generalny grupy Lotos SA; Marek Woszczyk - prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA; Krzysztof Zamasz – prezes zarządu Enea SA.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia, przemysł i klimat - ile sprzeczności, ile współdziałania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!