XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Energia słoneczna ma przyszłość

Energia słoneczna ma przyszłość
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozbudowa energetyki słonecznej wkrótce się nasili, bo w Azji i Europie produkcja najważniejszego dla budowy ogniw słonecznych materiału zwiększy się czterokrotnie.

Według analityków z banku UBS Chiny dążą do zwiększenia udziału w światowej produkcji polysiliconu z 1,6 proc. w zeszłym roku do 25 proc. w roku 2010. Nowe moce wytwórcze uruchamiane są też gdzie indziej: oznacza to, że szacowana w tym roku na 42 tysiące ton światowa produkcja tego materiału wzrośnie do 2010 roku do 163 tys. t. - poinformowała "Gazeta Prawna"

Obecnie najwięcej polysiliconu (który otrzymuje się w procesie rafinacji skał i pisaku) zużywa przemysł półprzewodników. W opinii UBS do końca roku wyprzedzi go jednak energetyka słoneczna, która rozwija się w tempie 40-45 proc. rocznie, a tempo wzrostu w branży półprzewodników wynosi 10 proc. na rok.

W ostatnich latach rozwój energetyki słonecznej ograniczała niechęć uznanych producentów polysiliconu do szybkiego powiększania mocy wytwórczych.

Analitycy są przekonani, że nowi producenci w Chinach, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie dzięki zastosowaniu nowych technologii będą w stanie skorzystać z popytu, jaki pojawia się w tej bardzo zamkniętej branży - czytamy w "GP".

Na Tajwanie największa krajowa firma chemiczna i petrochemiczna, Formosa Group, oraz państwowa rafineria CPC rozważają podjęcie produkcji polysiliconu na masową skalę. Inne tajwańskie konsorcjum planuje budowę fabryki tego materiału w Chinach albo w Azji Południowo-Wschodniej.

Te firmy muszą sobie jeszcze zapewnić partnerów dysponujących technologią produkcji. Natomiast M-Setek, japoński wytwórca płytek półprzewodnikowych, zdaniem Tsai Chin-yao jest już gotów do rozpoczęcia masowej produkcji. Jego firma podpisała z M-Setek długoterminową umowę na dostawę tego materiału. Ostre wejście na rynek przewiduje też koreańska firma DC Chemical - wyjaśnia dziennik.

Plany rozwoju produkcji mają również znani wytwórcy. Wacker Chemie z Niemiec - drugi w świecie po amerykańskiej firmie Hemlock dostawca polysiliconu - wydaje prawie milion euro na budowę nowego zakładu: dotychczasowa jej produkcja jest wyprzedana z wyprzedzeniem.

Jednak jak podaje "Gazeta Prawna", największy wkład we wzrost mocy produkcyjnych będą jednak mieli nowicjusze w branży: M-Setek i DC Chemical już w przyszłym roku powiększą je o prawie 6 tys. ton.

Chińskie zamierzenia co do produkcji polysiliconu stanowią część planu, według którego do 2020 roku 25 proc. zużywanej w tym kraju energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Rząd zobowiązał się zainwestować w tym celu prawie 200 mld dol.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia słoneczna ma przyszłość

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!