Energia z atomu - niezbędny element miksu energetycznego

Energia z atomu - niezbędny element miksu energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyka jądrowa jest atrakcyjna dla Europy, jako niskowęglowa i bezpieczna technologia produkcji energii elektrycznej, zgodna z postulatami zrównoważonego rozwoju.

Jeśli Europa poważnie myśli o tworzeniu niskoemisyjnego miksu energetycznego, a jednocześnie zapewnieniu sobie energii po przystępnej i konkurencyjnej cenie, musi przewidzieć w nim znaczący udział energii jądrowej:
  • Prognozy dla Europy i przyjęte w nich założenia: wolny wzrost PKB, zdecydowana polityka klimatyczna, rosnący udział energii elektrycznej w końcowym zużyciu energii

  • Przy braku barier politycznych, energia jądrowa ze względu na swoją konkurencyjność pozostanie ważnym składnikiem miksu energetycznego (25%-30%).

  • Przyrost mocy w systemie przy dużym udziale energii odnawialnych wymusza strukturalne zmiany sieci elektroenergetycznych, co wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych.
Z powyższego wynika, że energetyka jądrowa jest konkurencyjna w szerokim ujęciu strategii zrównoważonego rozwoju, która uwzględnia jej oddziaływanie w wymiarze gospodarczym, ekologicznym i społecznym.

Wymiar gospodarczy
  • Energetyka jądrowa jest uznawana za najtańsze źródło energii, również w scenariuszu zakładającym niskie ceny węgla.

  • Szacowane koszty energetyki jądrowej uwzględniają etapy rozbiórki/likwidacji instalacji i gospodarki odpadami.
W następstwie powyższego koszty cyklu życia elektrowni jądrowej są niższe niż w przypadku elektrowni opalanych gazem lub węglem.

W świetle tego stwierdzenia łatwiej zrozumieć zainteresowanie budową nowych elektrowni jądrowych wyrażane przez wiele europejskich firm elektroenergetycznych: z rozsądną dozą pewności możemy zakładać, że koszt rozłożony na cały okres życia elektrowni jądrowych będzie niższy. Ponieważ znaczna część nakładów przypada na początkową fazę inwestycji, ryzyko niespodziewanego wzrostu kosztów całkowitych w całym okresie życia nowej elektrowni jest niewielkie. Obecne trudności z finansowaniem nowych inwestycji jądrowych wynikają więc z innych niż "czysto ekonomiczne" przyczyn, takich jak w nieprzewidywalne zmiany decyzji politycznych, brak jasności co do długoterminowych zmian strukturalnych sieci elektroenergetycznych czy dążenie do procesu liberalizacji rynku energii elektrycznej.
  • Mała podatność energetyki jądrowej na wahania (wzrost) cen uranu.

Ze względu na to, że koszt paliwa stanowi tylko małą część kosztu elektrowni jądrowej w porównaniu z technologią gazową i węglową, wytwarzanie energii ze źródeł jądrowych jest metodą najbardziej odporną na ryzyko związane ze zmianami cen paliwa.
  • Równomierne rozmieszczenie złóż uranu na świecie sprzyjające bezpieczeństwu dostaw.

  • Wysokie przeciętne parametry wydajności elektrowni jądrowych.

  • Większość elementów łańcucha zaopatrzeniowego w paliwo jądrowe jest zlokalizowana w UE.
Bezpieczeństwo dostaw obejmuje różne aspekty.
  • Po pierwsze, zasoby energetyczne można rozważać pod względem ich występowania geograficznego jak i ze względu ich dostępność w przyszłości.
Pod względem geografii występowania, złoża uranu są równomiernie rozmieszczone na powierzchni globu i zlokalizowane w stabilnych politycznie rejonach świata. Ze względu na bardzo wysoką koncentrację energii, uran może być łatwo składowany przez wiele lat. Co do dostępności w czasie, rozpoznane zasoby uranu przy dzisiejszym tempie zużycia wystarczą na około sto lat, a wznowiona ostatnio eksploracja złóż uranu doprowadzi z pewnością do nowych odkryć. Dodatkowo rozwijane są nowe technologie reaktorów i cyklu paliwowego w celu lepszego wykorzystania zasobów i zapewnienia dostępności energii z rozpadu jądrowego, jako składnika miksu energetycznego w długim horyzoncie czasowym.
  • Po drugie, patrząc na wykorzystanie takich zasobów jak metale i surowce mineralne, elektrownie jądrowe są najbardziej efektywne z racji dużej mocy instalacji, które umożliwiają ograniczone zużycie zasobów w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii.

  • Po trzecie, w czasie podstawowego obciążenia systemu elektroenergetycznego elektrownie jądrowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem obciążenia, co decyduje o ich ekonomicznej konkurencyjności. Elektrownie te dostarczają stabilną i pewną energię elektryczną, zapewniając bezpieczeństwo dostaw.

  • Wreszcie, należy zwrócić uwagę na tymczasowe kwestie zasobów ludzkich i łańcucha dostaw dużych komponentów. Te trudności powinny być jednak przezwyciężone przez sektor, kiedy tylko pojawi się taka możliwość. Chodzi tu znowu o "decyzję inwestycyjną", która wymaga sprzyjającego otoczenia. Reasumując, energetyka jądrowa dobrze wypada w zestawieniu z innymi źródłami pozyskiwania energii z punktu widzenia dostaw i stanowi cenny kapitał dla całej UE, rejonu silnie zależnego od importu w zakresie zaopatrzenia w paliwa kopalne.
Wymiar ekologiczny
  • Elektrownie jądrowe nie generują emisji CO2.

  • Ogólny negatywny wpływ na środowisko energetyki jądrowej jest znacznie mniejszy niż w przypadku energii pozyskiwanej z paliw kopalnych.

  • Odpady występują w niewielkich ilościach i są dobrze kontrolowane na wszystkich etapach.
Probabilistyczne Oceny Bezpieczeństwa (PSA) wskazują na niski poziom ryzyka śmiertelności w porównaniu z danymi historycznymi dotyczącymi innych źródeł energii. Ponadto budowana obecnie trzecia generacja elektrowni jądrowych została tak zaprojektowana, aby zapobiec wyciekowi radioaktywnemu poza obręb elektrowni nawet w przypadku wysoce mało prawdopodobnej awarii skutkującej stopieniem rdzenia.

Wymiar społeczny
  • Korzystny wpływ na zatrudnienie i pozytywny efekt ekonomiczny wynikający ze stabilnego kosztu 1 kWh.
Należy zauważyć, że tam, gdzie istnieje polityczna wola rozwoju energetyki jądrowej, nie ma powodu uważać, że sprzeciw społeczny powstrzyma nowe inwestycje w tym sektorze. Należy przy tym podkreślić, że kluczem do pozyskania poparcia społecznego jest edukacja. Informowanie i angażowanie społeczeństwa w debatę jest, więc tak ważne jak nigdy dotąd.

"Jeśli strategiczne decyzje inwestycyjne dotyczące jądrowych i odnawialnych mocy wytwórczych zostaną podjęte szybko, na początku lat 2020 prawie dwie trzecie energii elektrycznej w UE będzie wytwarzane ze źródeł niskoemisyjnych" - Komisja Europejska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia z atomu - niezbędny element miksu energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!