Energoelektronika - zupełnie nowy pomysł Politechniki Warszawskiej oraz MEDCOM na studia podyplomowe

Energoelektronika - zupełnie nowy pomysł Politechniki Warszawskiej oraz MEDCOM na studia podyplomowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej we współpracy z firmą MEDCOM uruchamiają nowy kierunek studiów podyplomowych o nazwie Energoelektronika. Wkrótce rusza proces rekrutacyjny, a pierwsze zajęcia rozpoczną się już w październiku br.

Modelowy przykład współpracy nauki z biznesem

Jak podkreślają inicjatorzy projektu - są to pierwsze w Polsce studia podyplomowe organizowane w tak ścisłej współpracy z polskim przemysłem energoelektronicznym i realizowane w ramach unikatowego, bo wypracowanego wspólnie, modelu nauczania. Studia będą miały przede wszystkim wymiar czysto praktyczny i mają w możliwe najlepszy sposób przygotować absolwentów do wymagań rynku i pracy przy projektowaniu, badaniu oraz eksploatacji nowoczesnych urządzeń energoelektronicznych.

- Politechnika Warszawska - nie przez przypadek - od lat jest uznawana za najlepszą uczelnię techniczną w Polsce, a MEDCOM to lider polskiego przemysłu energoelektronicznego. Dzięki temu połączeniu udało nam się opracować koncepcję studiów, które w 100% odpowiadają potrzebom nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy. Proponujemy kształcenie w zakresie energoelektroniki - najszybciej rozwijającej się obecnie dziedziny elektrotechniki, na którym studenci zdobędą przede wszystkim praktyczną wiedzę i umiejętności, niezwykle przydatne w późniejszej pracy zawodowej. Zgodnie z przyjętymi przez nas założeniami, studia mają z sukcesem wprowadzić absolwentów na rynek pracy oraz przygotować do tego, by w przyszłości mogli samodzielnie projektować urządzenia energoelektroniczne. Stąd aż 360 godzin zajęć w ciągu jednego roku, a więc dwa razy więcej niż w przypadku typowych studiów podyplomowych realizowanych przez polskie uczelnie. Słuchacze poznają najnowsze osiągnięcia w naszej dziedzinie, ale zdecydowana większość zajęć będzie miała wymiar praktyczny i będą je prowadzić najlepsi naukowcy z naszej uczelni oraz doświadczeni projektanci i konstruktorzy, na co dzień pracujący w MEDCOM - mówi dr hab. inż. Jacek Rąbkowski, prof. PW, Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej, kierownik studiów podyplomowych Energoelektronika.

3 lata praktyki zawodowej w ciągu 1 roku akademickiego

Znaczącą część zajęć stanowić będą laboratoria, warsztaty, symulacje komputerowe i praktyczne ćwiczenia oraz prace stricte projektowe. W programie nauczania duży nacisk położony zostanie m.in. na topologie przekształtników energoelektronicznych i stosowanych w nich elementów (w tym najnowszych elementów półprzewodnikowych na bazie węglika krzemu - SiC oraz azotku galu - GaN), a także układy mikroprocesorowe i ich oprogramowanie, interfejsy mikrokontrolerów oraz systemy bateryjne i superkondensatorowe.

- Firma MEDCOM niemal 30 lat temu została założona przez konstruktorów Politechniki Warszawskiej, z którą do dziś jesteśmy bardzo mocno związani, a większość naszych pracowników to właśnie jej absolwenci. Przez wiele miesięcy staraliśmy się wspólnymi siłami wypracować optymalną z punktu widzenia słuchacza formułę i model studiów. Jestem przekonana, że będą to najlepsze tego typu studia podyplomowe w Polsce. Część zajęć będzie odbywała się w naszym nowym centrum szkoleniowo-laboratoryjnym i będą prowadzili je nasi najlepsi projektanci i konstruktorzy, posiadający wieloletnie doświadczenie w opracowaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań energoelektronicznych w Polsce i na świecie - mówi Joanna Nichthauser, koordynator studiów w MEDCOM.

Specjalistyczna wiedza, innowacyjne technologie i unikalne know-how na wyciągnięcie ręki

Na jednym roku Energoelektroniki studiować będzie nie więcej niż 24 studentów, a każdy zostanie objęty indywidualną opieką i ścieżką rozwoju. Studenci mają zagwarantowany dostęp do najnowszych technologii, komponentów i oprogramowania. Będą mogli również zetknąć się z rozwiązaniami, nad którymi pracuje obecnie MEDCOM, urządzeniami aktualnie wprowadzanymi na rynek oraz procesem ich produkcji.

W rekrutacji może wziąć udział każda osoba, która ukończyła studia wyższe I-go lub II-go stopnia, posługuje się językiem angielskim i posiada uprawnienie SEP do 1kV. O przyjęciu zadecyduje rozmowa kwalifikacyjna. Termin na złożenie aplikacji upływa 15 września 2017 roku. Studia trwają dwa semestry (12 zjazdów w semestrze), a zajęcia będą się odbywać w układzie piątkowo-sobotnim. Każdy uczestnik będzie dysponował wszystkimi uprawnieniami przysługującymi studentom studiów podyplomowych Politechniki Warszawskiej.

Więcej informacji na temat studiów znaleźć można na specjalnej stronie internetowej: www.energoelektronika.edu.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!