XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Engie zamyka najbardziej zanieczyszczającą elektrownię w Australii

Engie zamyka najbardziej zanieczyszczającą elektrownię w Australii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Australijska elektrownia Hazelwood na węgiel brunatny zostanie zamknięta - ogłosił w czwartek francuski koncern energetyczny Engie (dawniej GDF Suez). To najbardziej szkodliwy dla środowiska zakład tego typu w Australii. Pracę straci pół tysiąca zatrudnionych.

Wraz z elektrownią zamknięta zostanie zaopatrująca ją pobliska odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. 250 pracowników tymczasowo zachowa zatrudnienie; do 2023 roku mają oni pracować przy rozbiórce elektrowni i rekultywacji terenu. Ci, którzy stracą pracę, mają być przesiedleni; rząd federalny przeznaczył na to 43 mln dol. australijskich, a stan Wiktoria - 22 mln.

"Hazelwood ma ponad 50 lat. Elektrownia miała swój wspaniały udział w krajowym rynku energii, ale jej działalność nie jest już rentowna" - napisał w komunikacie dyrektor generalny australijskiego oddziału Engie, Alex Keisser. Podkreślił, że modernizacja elektrowni, która przywróciłaby jej rentowność i sprawiła, że byłaby ona bezpieczna dla środowiska, kosztowałaby setki milionów dolarów.

Engie nabył 72 proc. udziałów w elektrowni wraz z przejęciem w 2010 roku brytyjskiego producenta enrgii International Power. Pozostałe 28 proc. należy do japońskiego koncernu Mitsui.

Minister energii Australii Josh Frydenberg zapowiedział, że przeanalizuje wpływ zamknięcia elektrowni na zaopatrzenie energetyczne kraju. Hazelwood pokrywa 22 proc. potrzeb stanu Wiktoria i 4 proc. krajowych.

Australia odpowiada za 1,3 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych, ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca należy do największych emitentów, ze względu na rozbudowany przemysł wydobywczy i uzależnienie produkcji energii od węgla.

O Hazelwood zrobiło się głośno w 2014 roku, gdy przez kilka tygodni kopalnię trawił ogień, a mieszkańców pobliskiego miasteczka Morwell dusiły kłęby czarnego dymu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Engie zamyka najbardziej zanieczyszczającą elektrownię w Australii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!