Enion odwołał się od 1 mln kary nałożonej przez URE

Enion odwołał się od 1 mln kary nałożonej przez URE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka dystrybucyjna Enion wysłała odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który nałożył na nią 1 mln zł kary za zeszłoroczne awarie linii energetycznych na terenie jury krakowsko-częstochowskiej.

Rzecznik Enionu Ewa Groń poinformowała PAP w sobotę, że spółka nie zgadza się z argumentacją URE, dlatego w ustawowym terminie złożyła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od kary nałożonej przez regulatora.

Na początku 2010 r. w Małopolsce zaczęły się awarie zasilania, spowodowane przez lód oraz szadź. Rano 10 stycznia ubiegłego roku prądu nie miało 111 tys. odbiorców - ustalił URE. Najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach: krakowskim, olkuskim i miechowskim.

Rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska poinformowała w środę, że - zdaniem urzędu - przedsiębiorstwo nie dołożyło należytej staranności w utrzymaniu swoich urządzeń i sieci. Ponadto w niewłaściwy sposób była prowadzona wycinka drzew, co przyczyniło się do poszerzenia zakresu awarii.

Zaznaczyła, że obowiązek utrzymania sieci energetycznej przez przedsiębiorstwo dystrybucyjne w stanie gwarantującym ciągłe i niezawodne dostawy energii elektrycznej jest zapisany w Prawie energetycznym i koncesji na dystrybucję energii (udzielanej przez URE).

"Odnosząc się do zarzutu URE dotyczącego nie wywiązania się przez Enion z obowiązku utrzymywania w należytym stanie technicznym obiektów, instalacji i urządzeń poprzez niedochowanie należytej staranności przy wycince drzew i gałęzi, spółka stwierdza, że prowadzi wycinkę drzew i gałęzi w pobliżu linii elektroenergetycznych zgodnie z przepisami prawa i obowiązującymi w tym zakresie normami" - poinformowała PAP Ewa Groń.

"Obowiązujące normy stanowią swego rodzaju kompromis pomiędzy potrzebą zachowania pewności zasilania, prawdopodobieństwem występowania skrajnie katastrofalnych warunków pogodowych i wreszcie względów ekologicznych związanych z ilością wycinanych drzew. Normy te i przepisy w zakresie wycinki drzew i gałęzi nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa linii energetycznych" - zaznaczyła rzecznik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!