Estonia rozważa wycofanie się z elektrowni atomowej w Ignalinie

Estonia rozważa wycofanie się z elektrowni atomowej w Ignalinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zamiast Ignaliny Estonia może wybrać uczestnictwo w elektrowni w Finlandii. Biuro prasowe estońskiego rządu przytoczyło wypowiedź ministra gospodarki Juhana Partsa.

Parts wskazał na dwie możliwości - zaangażowanie się razem z Litwą, Łotwą i Polską w budowę nowej elektrowni atomowej na Litwie oraz uczestnictwo w budowie szóstego bloku elektrowni atomowej w Finlandii. Francuska Areva buduje w Finlandii kolejną elektrownię jądrową, ma być ukończona w 2011 r. - napisała "Gazeta Wyborcza"

- Biorąc pod uwagę zaawansowanie projektu nuklearnego na Litwie, jest oczywiste, że szósty reaktor w Finlandii będzie zbudowany szybciej niż planowana elektrownia atomowa na Litwie - powiedział Parts. Z jego słów nie wynika jednak, że udział Estonii w budowie elektrowni atomowej w Finlandii automatycznie wyklucza jej udział w budowie Ignaliny.

Finlandię i Estonię łączy położony w tym roku kabel o mocy 300 megawatów. Estończycy chcą dołożyć do niego drugi, o takiej samej mocy - czytamy w "Gazecie".

Ewentualne wycofanie się Estonii mogłoby ułatwić negocjacje Litwy z Polską, które utknęły w martwym punkcie. Polska domaga się od 1000 do 1200 megawatów mocy i od tego uzależnia szybką budowę mostu energetycznego między Polską a Litwą. Litwini tłumaczą, że podział mocy będzie możliwy dopiero w 2008 r., kiedy dowiemy się, czy nowa elektrownia będzie miała 1600, czy 3200 megawatów. Gdyby Estonia zrezygnowała ze swego przydziału mocy, zostałoby więcej dla Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Estonia rozważa wycofanie się z elektrowni atomowej w Ignalinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!