XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eurodeputowani za podziałem koncernów energetycznych

Eurodeputowani za podziałem koncernów energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eurodeputowani komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za całkowitym podziałem firm w sektorze energetycznym, popierając propozycje Komisji Europejskiej, które mają zapewnić pełną liberalizację rynku.

W głosowaniu w komisji eurodeputowani odrzucili minimalną większością (26 do 22 głosów przy 3 wstrzymujących się) propozycję tzw. trzeciej drogi, zgłoszoną przez osiem krajów UE z Francją i Niemcami na czele, które ostro sprzeciwiają się forsowanemu przez KE radykalnemu podziałowi własnościowemu przedsiębiorstw z branży na spółki odpowiadające za przesył i produkcję energii.

- Przeszła zasadnicza linia Komisji Europejskiej dążąca do stworzenia wspólnego, konkurencyjnego rynku energii elektrycznej w UE - cieszył się po głosowaniu eurodeputowany PO Jerzy Buzek.

Jego zdaniem podział własnościowy (tzw. unbundling) to fundament budowy konkurencyjnego zaopatrzenia w energię w Unii Europejskiej, który zapewnia lepsze warunki dla inwestycji i gwarantuje bezpieczeństwo dostaw na wspólnym unijnym rynku z korzyścią dla konsumentów.

- W Polsce sieci energetyczne i wytwórcy energii są własnością państwa. Zamiarem UE, a także zdrowym ekonomicznie rozwiązaniem dla Polski, byłaby daleko idąca prywatyzacja sektora energii. Zarówno sektor wytwarzania, jak i przesyłu wymagają natychmiastowych inwestycji na ogromną skalę - powiedział Buzek.

W dyskusji nad podziałem chodzi o to, jak zapewnić swobodny dostęp do europejskich sieci przesyłowych wszystkim producentom. Podział własnościowy ma sprawić, że przesył i produkcja będą całkowicie niezależne od siebie, co oznacza wyeliminowanie konfliktu interesów, do którego dochodzi, kiedy firma sprzedaje energię i jednocześnie kontroluje sieci, jak ma to miejsce np. we Francji.

KE byłaby ewentualnie skłonna zgodzić się na łagodniejszy wariant podziału własnościowego, w którym sieci byłyby zarządzane przez całkowicie niezależnego operatora, bez formalnej utraty własności przez giganty energetyczne. Eurodeputowani przyjęli poprawkę wykluczającą także tę złagodzoną formę unbundlingu, jako "zbyt biurokratyczną i kosztowną".

W wersji zgłoszonej przez oporną ósemkę krajów, także odrzuconej przez eurodeputowanych, chodzi o wydzielenie z koncernów spółek- córek z odrębnymi nazwami, finansami i personelem, do zarządzania produkcją i przesyłem energii.

Polska popiera podział własnościowy, choć przyznaje, że nie jest to lekarstwo na wszystkie kłopoty unijnego rynku energii. Gdyby forsowane przez KE zapisy weszły w życie, najważniejsze byłyby zmiany na polskim rynku gazu. Na razie istnieje podział funkcjonalny: z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) została wydzielona firma Gaz-System, odpowiedzialna za przesył gazu polskimi sieciami wysokiego ciśnienia.

Głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim zaplanowane jest na czerwiec. Celem jest przyjęcie dyrektywy w pierwszym czytaniu, co będzie możliwe, jeśli eurodeputowanym uda się znaleźć kompromis z Radą UE, gdzie są reprezentowane rządy krajów członkowskich. Właśnie tam odbędą się kluczowe dyskusje: forsująca "trzecią drogę" ósemka krajów razem dysponuje mniejszością blokującą, więc ani KE, ani słoweńskie przewodnictwo nie mogą ignorować ich stanowiska.

Skłonność do kompromisu ze strony KE i Słowenii jest tym większa, że zależy im na ostatecznym porozumieniu w sprawie tzw. trzeciego pakietu energetycznego do końca słoweńskiego przewodnictwa w czerwcu, a to trudno sobie wyobrazić bez poparcia Francji i Niemiec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eurodeputowani za podziałem koncernów energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!