Europejski Kongres Gospodarczy: prywatyzacja to pierwszy etap przekształceń sektora energetycznego

Europejski Kongres Gospodarczy: prywatyzacja to pierwszy etap przekształceń sektora energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prywatyzacja polskiej energetyki powinna mieć jasno określony cel - podkreślali uczestnicy panelu "Strategie polskiego rządu dla sektora paliwowo-energetycznego. Struktura własnościowa sektora paliwowo-energetycznego w Europie. Prywatyzacja", zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010.

Zdaniem Marcina Purty z firmy McKinsey to właśnie postawienie takiego celu powinno być priorytetem a dopiero w zależności od tego powinno się dobierać odpowiednie modele prywatyzacji. - W moim przekonaniu takim celem powinno być zagwarantowanie odpowiedniego poziomu inwestycji w polską energetykę w najbliższych latach - dodał ekspert. Według niego nie powinniśmy przy tym kierować się modelami zaczerpniętymi z Europy Zachodniej. - Przyczyna jest prosta - powstawały one w warunkach nadwyżek produkcji energii a w polskiej perspektywie kilku najbliższych lat będziemy mieli raczej do czynienia z niedoborem energii. Stąd konieczność zapewnienia inwestycji w nowe moce - podkreślał Marcin Purta.

Do jego zdania odniósł się poseł i przewodniczący sejmowej komisji ds. energetyki Andrzej Czerwiński. - Nie da się jasno sprecyzować takiego celu. Oczywiście oprócz wszystkich innych czynników przemawiających za prywatyzacją energetyki jest również ten, mający na celu zapewnienie przychodów do budżetu państwa - przyznał poseł Czerwiński. Zapewnił jednak, że pomimo podnoszonych często głosów, iż prywatyzacja energetyki postępuje zbyt szybko, rząd nie zamierza spowalniać jej tempa. - Choćby z tego względu, że znaczącą część środków na rozwój polskiej energetyki zapewni właśnie prywatyzacja - podkreślił. Dodał również, że program prywatyzacyjny jest znany od dawna i wiadomo jakie aktywa Skarb Państwa będzie prywatyzował, a które chce pozostawić pod swoim nadzorem. - Takim przykładem działalności, która pozostanie państwowa będzie system przesyłowy - uzupełnił.

Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska, zwrócił uwagę na inny charakter zarządzania spółkami enrgetycznymi przez państwo w Polsce i np. we Francji. – Obecność państwa w strukturach własnościowych rynku energii jest powszechna w wielu krajach, ale widoczny jest trend w kierunku ograniczania własności państwowej w sektorze i ten proces będzie postępował – powiedział.

Zdaniem panelistów prywatyzacja to jednak dopiero pierwszy etap przekształceń polskiego sektora energetycznego. Po nim nastąpi zapewne konsolidacja aktywów i do tego procesu polskie spółki muszą być jak najlepiej przygotowane. – W tej chwili mamy w Polsce sytuację unikalną na skalę europejską – na rynku działa aż dziewięć dużych spółek energetycznych. Z punku widzenia konkurencyjności jest to sytuacja idealna – zauważył Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments. Przyznał jednak, że jest bardzo prawdopodobne, iż taka sytuacja nie potrwa długo i prędzej czy później dojdzie do konsolidacji sektora.
Zdaniem Dariusza Marca, dyrektora w zespole ds. energii i zasobów naturalnych firmy doradczej KPMG, Polska nie powinna rezygnować z walki o prawo do wytwarzania energii z węgla. - Zasadnicze znaczenie dla Polski ma obrona prawa do wytwarzania energii ze źródeł, którymi dysponujemy - podkreślił. - Oczywiście powinno się to odbywać w oparciu o nowoczesne technologie - dodał. Według niego duża część przyszłej strategii dla sektora energetycznego będzie decydowała się w Brukseli. - Dlatego to tam powinniśmy skupić nasze wysiłki w obronie naszych interesów - zauważa.

Zgadza się z nim Dariusz Mioduski. - Powinniśmy walczyć o węgiel w energetyce, ale nie ulega wątpliwości, że nie będzie to walka łatwa - przyznaje. Według niego z drugiej strony mądry rząd musi patrzeć przede wszystkim na perspektywy konkurencyjności polskiej energetyki. - Niewątpliwie im dłużej polska energetyka oparta będzie na węglu, tym niższa będzie nasza konkurencyjność na rynku europejskim - przewiduje prezes Kulczyk Investmennts.

Kolejnym aspektem z tym związanym jest poziom emisji CO2 a dokładniej jego cena. - Jeśli cena CO2 będzie zbyt wysoka to energetyka węglowa stanie się po prostu nieopłacalna. W odwrotnej sytuacji nie opłaci się inwestować w elektrownie jądrowe - zwraca uwagę Grzegorz Górski.

Paneliści odnieśli się również do rosnącego udziału energii odnawialnej w całkowitym bilansie enrgetycznym naszego kraju. – Polska ma bardzo ambitny plan inwestycji w źródła odnawialne i tu muszą pojawić się nowi gracze, gotowi wyłożyć pieniądze na inwestycje – zauważył Petr Ivanek, prezes CEZ Polska. O tym, że jest to perspektywiczny segment rynku przekonywał również Maciej Owczarek, prezes Enea SA. – Coraz chętniej inwestuemy w energetykę odnawialną, przede wszystkim w biogazownie. Jest to jednak póki co swego rodzaju poligon doświadczalny – uczymy się dopiero jak zarządzać tego typu instalacjami. Takie doświadczenia mogą okazać się bardzo cenne w momencie, gdy inwestycje w nergię odnawialną ruszą na masową skalę – powiedział.

W sferze zainteresowania uczestników panelu znalazł się również sektor naftowy, którego głównym celem jest obecnie uzyskanie dostępu do własnych złóż ropy. Pesymistycznie na ten temat wypowiedział się Dariusz Marzec. - Polskie rafinerie nie są obecnie w stanie strategicznie zmienić swojej pozycji poprzez wejście w segment wydobywczy - podkreślił. Jego zdaniem nie mają one po prostu na ten cel wystarczających środków. - Aby realnie myśleć o czerpaniu korzyści z własnego wydobycia musiałoby ono sięgnąć około 30 proc. zapotrzebowania na ropę, co w przypadku naszych zakładów oznacza około 10 mln ton surowca. Przeliczając to na kwoty do zainwestowania otrzymujemy około 10 mld euro. Dla polskich koncernów są to obecnie pieniądze nieosiągalne - ocenił Dariusz Marzec.

Innego zdania jest Adam Loewe, zastępca dyrektora generalnego ds. strategii Grupy Lotos. – Zgadzam się, że Lotosu nie stać w tej chwili na tak ogromne wydatki, ale pamiętajmy, źe tego typu projekty realizowane są latami. Dlatego poszukujemy wsparcia w postaci inwetora strategicznego – podkreślił. Dodał jednak: - Pamiętajmy, że to złoża ropy stanowią o potędze firm z naszego sektora. Przykłady można podać choćby z naszego regionu. MOL czy OMV miały kilka lat temu wartość porównywalną do Orlenu, a od momentu zaangażowania się w upstream wyprzedzają tę spółkę znacznie pod względem kapitalizacji – przypomniał Loewe.

Do tych planów będzie musiała dostosować się również logistyka paliwowa. – Na dziś co prawda podaż pojemności magazynowych równoważy popyt, ale nie jest to z pewnością stan trwały. Już w 2012 roku spodziewamy się wzrostu zapotrzebowania na magazyny i stąd konieczność inwestycji zarówno w zbiorniki podziemne jak i naziemne. Dlatego o przyszłego roku ruszamy z inwestycjami, które mają te potrzeby zaspokoić – zapewnił Marek Beroud, prezes Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski Kongres Gospodarczy: prywatyzacja to pierwszy etap przekształceń sektora energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!