Europejski Kongres Gospodarczy: Zielona energia potrzebuje wsparcia państwa

Europejski Kongres Gospodarczy: Zielona energia potrzebuje wsparcia państwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Osiągnięcia, doświadczenia i wymagania UE w dziedzinie energetyki odnawialnej, polskie doświadczenia i ambicje oraz priorytety, a także stabilność systemu elektroenergetycznego oraz główne bariery i trudności w rozwoju OZE wraz ze sposobem finansowania projektów były głównymi tematami poruszanymi podczas panelu Energetyka - odnawialne źródła energii, zorganizowanego wspólnie z Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Paneliści zaznaczali przede wszystkim, że do osiągnięcia wymaganego przez UE 15 procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w ostatecznym zużyciu energii brutto w 2020 roku oraz 10 proc. udziału energii odnawialnej w transporcie niezbędne jest wsparcie ze strony państwa.

- Musimy zrobić coś z aktualnym systemem wsparcia. Inwestorzy muszą mieć pewność, że system wsparcia zagwarantuje im zwrot inwestycji - Artur Zdybicki, prezes spółki Polenergia.

- Wiele inwestycji ze środków prywatnych mogłoby zaistnieć gdyby w Polsce było jasne i spójne prawo i przepisy wykonawcze. Czekamy z utęsknieniem na projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii po to, by stworzyć sprzyjające przepisy prawne i procedury administracyjne- tłumaczyła Beata Kępińska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego.

Eksperci przekonywali, że kluczem w rozwoju nowoczesnych technologii wykorzystujących OZE w Polsce jest partnerstwo publiczno-prywatne i odpowiedni transfer wiedzy między ośrodkami badawczymi a przedsiębiorcami.

Zdaniem prof. Bogusława Smólskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju największym problemem polskiego transferu wiedzy z uniwersyteckich ośrodków badawczych do przemysłu jest nieuregulowana kwestia dotycząca własności intelektualnej.

- Uczelnie nie mogą przekazywać tej własności wprost, a wszystkie wyceny są na początku obarczone dużym błędem i to rodzi pewne zahamowania w przekazywaniu pomysłów - mówił Smólski.

Polska doświadczenia w budowaniu odpowiedniego modelu transferu wiedzy może czerpać ze Stanów Zjednoczonych. Tam własności intelektualne powstałe na uczelniach należą do uczelni, które następnie sprzedają licencje i patenty. W procesie przekazywania wiedzy i technologii niezbędni są również profesjonalni brokerzy technologii znający bardzo dobrze zarówno możliwości nauki jak i potrzeby przemysłu.

W ocenie prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Sekretarza Generalnego Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, bez dalszego rozwoju OZE i inwestycji w nowe moce zwiększy się prawdopodobieństwo blackoutów w Polsce .

- Jedyna szansa aby światło nam nie zgasło jest zwrot inwestycji w stronę energetyki odnawialnej i oszczędności energetycznej. Stan OZE w Polsce jest podobny do stanu wałów przeciwpowodziowych. Kiedy zwiększy się zapotrzebowanie na energię elektryczną grożą nam blackouty – powiedział prof. Żmijewski.

Rozwój zielonej energii w Polsce w dużej mierze będzie zależał od „Krajowego Planu Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” (tzw. Action Planu), który opracowała dla Ministerstwa Gospodarki firma CASE-Doradcy. Zakłada on, że do 2020 r. spadnie zużycie węgla, wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na produkty naftowe o 11 proc., gaz ziemny o 11 proc., energię odnawialną o 40,5 proc., a zapotrzebowanie na energię elektryczną o 17,9 proc. Action Plan prognozuje również 30 proc. wzrost zużycia ciepła sieciowego i 33 proc. wzrost zużycia pozostałych paliw.

- Ciepłownictwo w Polsce w tej chwili jest podstawą udziału energii odnawialnej w Polsce. I jest to ciepłownictwo niezawodowe, czyli palenie w piecach w około dwóch milionach gospodarstw domowych produkujących ciepło na własne potrzeby. Aktualnie ciepło ratuje w Polsce energię odnawialną - wyjaśniał Andrzej Cylwik, prezes spółki CASE-Doradcy.

W obszarze elektroenergetyki przewiduje się przede wszystkim rozwój źródeł opartych na energii wiatru oraz biomasie. Udział energetyki wiatrowej z 1911 GWh w 2010 roku według Krajowego Planu Działań zwiększy się do 13 541 GWh w roku 2020. Natomiast udział biomasy wzrośnie z 3 838 GWh do 14 383 GWh.

Specjaliści podczas panelu poruszali również kwestie finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii zarówno z różnego rodzaju dopłat i dofinansowań z budżetu państwa i Unii Europejskiej jak i komercyjnych kredytów udzielanych przez banki.

Aktualnie inwestorzy mogą korzystać m.in z pożyczek i dotacji na ochronę atmosfery z Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Udzielamy zarówno pożyczek jak i dotacji na działania polegające na ochronie środowiska czyli m.in. efektywności energetycznej, ograniczaniu emisji CO2. W ramach dotacji w 2009 roku wydaliśmy około 20 mln zł, a w ramach pożyczek około 130 mln zł – wyjaśniała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Przy finansowaniu z komercyjnych kredytów banki muszą mieć przede wszystkim pewność, że pożyczone pieniądze do nich wrócą.

- Inwestor musi nas zapewnić, że w określonym czasie dany projekt zostanie zrealizowany. Ważne są także sprawy związane z dostawami sprzętu. Bank pożycza pieniądze w złotówkach, więc rodzi się problem związany z kursem walut, ponieważ sprzęt zazwyczaj kupowany jest w euro. Bank w tym przypadku musi mieć również pewność, że inwestycja zostanie dopięta w określonych kwotach. Kolejną sprawa związana jest ze sprzedażą energii. Banki preferują czasami działania, które z punktu widzenia właściciela są nieoptymalne. Na przykład banki wymagają zakontraktowania zielonych certyfikatów na długi okres. – wyjaśniał Paweł Wójtowicz, kierownik wydziału Finansowania Strukturyzowanego w Banku BGŻ, zajmującego się finansowaniem głównie projektów elektrowni wiatrowych i biogazowni.

Banki przy udzielaniu komercyjnych kredytów na inwestycje muszą brać również pod uwagę wiele ryzyk. W przypadku elektrowni wiatrowych głównym ryzykiem jest przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz awaryjność systemu.

- Banki finansują jedynie nowe urządzenia, tych „z drugiej ręki” nie bierzemy w ogóle pod uwagę. - tłumaczył Wójtowicz.

Kolejne ryzyka z którymi borykają się banki to trudności prawne związane m.in z przepisami akcyzowymi dla energii z OZE, czy dopłatami. Kluczowym elementem przy inwestycji w elektrownie wiatrowe jest także wietrzność terenu. Banki w tym przypadku wymagają rocznego lub półtorarocznego audytu terenu.

Podobne ryzyka wiążą się z budową biogazowni w Polsce. Tutaj do największych rozpatrywanych przez banki należą sprawy związane z dostawami surowca.

- Nie da się postawić biogazowni bez podmiotu, który odpowiedzialny będzie za dostawę surowca. Banki w tym przypadku również chcą długoletnich kontraktów – powiedział Paweł Wójtowicz.

Bariery wynikający ze złego stanu sieci elektroenergetycznych w Polsce przewijały się przez wszystkie sesje panelu. Jest to zdecydowanie największy problem z jakim boryka się energetyka odnawialna.

- Problem wyprowadzenia mocy z elektrowni jest o wiele bardziej istotny niż wybudowanie samej elektrowni - powiedział prof. dr hab. inż Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Jednak nie tylko zrujnowana sieć i brak nowych inwestycji w nią jest barierą w rozwoju OZE. Wiele trudności przysparzają również złożone i nierealizowane wnioski o przyłączenie nowych mocy.

- Mamy kilkadziesiąt tysięcy wniosków o przyłączenie nowych mocy, kilka tysięcy zgód na przyłączenie i kilkaset rzeczywistych przyłączeń. Nieprawdziwi inwestorzy zdominowali rynek i ten kto chce zainwestować musi najpierw odkupić pozwolenie - wyjaśniał prof. Żmijewski.

Jak zapewniali paneliści, wsparcie państwa, które jest niezbędne w przypadku rozwoju nowoczesnych technologii OZE nie powinno opierać się jedynie na dotacjach nowych obiektów, ale także i modernizacji i budowy sieci elektroenergetycznych.

Na sam koniec dyskusji prof. Tadeusz Skoczkowski zwrócił uwagę na aspekt społecznościowy energetyki odnawialnej.

- Politycy nie decydują się na ważne decyzje ponieważ nie mają wsparcia wśród społeczeństwa. Świadomość społeczna blokuje wszelkie działania związane z rozbudową sektora energetyki w Polsce. - podsumował prof. Tadeusz Skoczkowski, moderator sesji podczas panelu dotyczącego energetyki odnawialnej na EKG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski Kongres Gospodarczy: Zielona energia potrzebuje wsparcia państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!