Firmy z Polski i Litwy zainteresowane elektrownią atomową w Kaliningradzie

Firmy z Polski i Litwy zainteresowane elektrownią atomową w Kaliningradzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy z Polski i Litwy są zainteresowane udziałem w budowie elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim, najbardziej wysuniętym na zachód regionie Rosji - informuje w czwartek dziennik "Wiedomosti".

Gazeta powołuje się na Siergieja Nowikowa z korporacji państwowej Rosatom, która w imieniu państwa zarządza energetyką atomową Rosji. Nowikow nie precyzuje, jakie to są firmy.

Podaje natomiast, że udziałem w tym przedsięwzięciu zainteresowane są także europejskie koncerny, pracujące w Rosji, w tym niemiecki E.ON, włoski Enel i francuski EdF.

Szef Rosatomu Siergiej Kirijenko i gubernator obwodu kaliningradzkiego Gieorgij Boos podpisali w środę porozumienie o współpracy, które przewiduje zbudowanie w tej enklawie, wciśniętej pomiędzy Polskę i Litwę, elektrowni atomowej.

Będzie ona usytuowana 120 km od Kaliningradu, w pobliżu granicy z Litwą. Ma mieć dwa bloki o łącznej mocy 2,3 tys. megawatów (MW). Do użytku mają być oddane w latach 2014-15. Koszt budowy wyniesie 5 mld euro.

Siłownia ma nie tylko zaspokajać rosnące zapotrzebowanie regionu na energię elektryczną, ale także ją eksportować. Zdaniem "Wiedomosti", wśród jej odbiorców będą Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Białoruś i Niemcy.

Ogłaszając plany budowy kaliningradzkiej elektrowni, Kirijenko podkreślił, że będzie ona spełniać wszystkie standardy obowiązujące w Unii Europejskiej. Szef Rosatomu dodał, że zostanie ona zbudowana według projektu, który przeszedł certyfikację w UE.

Kirijenko zaznaczył, że po raz pierwszy w historii energetyki atomowej w Rosji w budowie i zarządzaniu siłownią będą mogli uczestniczyć inwestorzy zagraniczni. Zostaną oni wyłonieni w otwartym przetargu. Strona rosyjska chce im przekazać 49 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu.

Władze obwodu prognozują, że już w 2011 roku może on zetknąć się z poważnym deficytem prądu. Jednym z powodów będzie zamknięcie zbudowanej w czasach ZSRR elektrowni atomowej w Ignalinie, na Litwie. Kaliningradzka enklawa otrzymuje stamtąd ok. 30 proc. energii elektrycznej.

Na własnej generacji region nie przetrwa. Obecnie funkcjonuje tam jedna elektrownia gazowa (TEC) o mocy 450 MW. W 2010 roku ma tam powstać druga taka siłownia (TEC-2).

W ocenie Kirijenki, budowa elektrowni atomowej jest jedyną drogą zapewnienia "bezpieczeństwa energetycznego" bałtyckiej enklawie. Szef Rosatomu twierdzi też, że kaliningradzka siłownia powstanie szybciej, niż Ignalina-2, którą wspólnie zamierzają zbudować Litwa, Łotwa, Estonia i Polska.

Rosja z 31 reaktorów w 10 elektrowniach jądrowych czerpie ok. 16- 17 proc. energii. Prezydent Władimir Putin postawił przed Rosatomem zadanie zwiększenie do roku 2030 ilości energii generowanej przez elektrownie atomowe do co najmniej 25 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!