Flisacy obawiają się prywatyzacji ZEW Niedzica

Flisacy obawiają się prywatyzacji ZEW Niedzica
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pienińscy flisacy obawiają się sprzedaży Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica czeskiej spółce Energio-Pro. Nowy operator nastawiony na zysk może utrudnić spływ przełomem Dunajca - powiedział we wtorek prezes stowarzyszenia flisaków Jan Sienkiewicz.

Czeska spółka Energo-Pro, przedstawiając najkorzystniejszą ofertę kupna, otrzymała do 18 października wyłączność negocjacyjną w procesie prywatyzacyjnym ZEW Niedzica.

"Boimy się kapitału obcego, który nie będzie miał żadnego interesu, żeby dalej inwestować w nasze lokalne środowisko, tak jak to robi dotychczasowa spółka. Obawiamy się, że czeska firma nie będzie martwiła się o interes lokalnej społeczności, flisaków czy pracowników elektrowni" - powiedział na konferencji prasowej Sienkiewicz.

Prezes stowarzyszenia flisaków wyjaśnił, że zapora wodna w Niedzicy ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jednej z największych atrakcji turystycznych Małopolski, czyli spływu przełomem Dunajca. Zbyt duże lub zbyt małe zrzuty wody z zapory mogą uniemożliwić funkcjonowanie spływu.

Pienińscy flisacy wraz z gminami położonymi nad Jeziorem Czorsztyńskim zmierzają napisać list otwarty do ministra skarbu, w którym sprzeciwią się sprzedaży ZEW Niedzica czeskiej spółce.

Jak zaznaczył Sienkiewicz, obecne władze spółki wywiązują się z obietnicy złożonych okolicznym mieszkańcom podczas budowy zapory. Spółka ma na celu nie tylko produkcję prądu, ale współpracuje z flisakami, zapewniając odpowiednie zrzuty wody, dba o rozwój turystyki nad Jeziorem Czorsztyńskim i współpracuje z samorządami i Pienińskim Parkiem Narodowym.

"Gdyby nasza współpraca nie układała się pozytywnie, to mogłoby dojść do tego, że łodzie flisackie w ogóle nie wypływałyby na Dunajec" - powiedział Sienkiewicz i dodał, że gdyby nie odpowiednia regulacja stanu rzeki, odpowiadająca bezpiecznym spływom flisackim, w miesiącach deszczowych stan wody byłby zbyt wysoki, a w innych zbyt niski, aby obsłużyć turystów.

Zdaniem flisaków najkorzystniejsza dla regionu byłaby sprzedaż ZEW Niedzica spółce pracowniczej, która wraz z konsorcjum Kulczyk Holding złożyła najwyższą z polskich ofert kupna.

"Jestem przekonany, że sprzedaż ZEW Niedzica w ręce obcego kapitału będzie w perspektywie kilku lat szkodliwe dla regionu" - powiedział dziennikarzom przedstawiciel pracowników ZEW Niedzica Marcin Skórnóg. Jego zdaniem dla inwestora niezwiązanego z regionem najważniejsze będzie generowanie zysków ze sprzedaży prądu, a nie dbałość o rozwój regionu.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać 2 258 379 akcji imiennych spółki, stanowiących 100 proc. jej kapitału zakładowego. W skład zespołu wchodzą cztery elektrownie wodne o łącznej mocy około 100 MW. W 2009 roku spółka miała 17,2 mln zł zysku netto.

Spływ przełomem Dunajca, z którego co roku korzysta od 220 do 280 tys. turystów, rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych, poniżej zapory wodnej w Sromowcach Wyżnych. Sezon flisacki na Dunajcu trwa od początku kwietnia do końca października.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!