Forum ZPP: energetyka na progu rewolucji

Forum ZPP: energetyka na progu rewolucji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na rynku energii elektrycznej dokonała się właśnie rewolucja, ale nadal wielu odbiorców jej nie dostrzegło - powiedział podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł Marek Kulesa, dyrektor Towarzystwa Obrotu Energią.

W ten sposób odpowiedział on na jedno z kluczowych pytań sesji "Energetyka - rewolucja na rynku?" Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Ocenę oparł na wolumenie obrotów hurtowych i detalicznych.

Wśród realnych zmian, które dokonały się na rynku energii, Marek Kulesa wskazał wzrost liczby przedsiębiorstw, które korzystają z prawa wyboru sprzedawcy energii. W ub.r. skorzystało z tego ok. 96 tys. firm, choć zarazem tylko 136 tys. gospodarstw domowych.

- Ważne jest to, że już ok. 36 proc. energii elektrycznej kupowana jest na wolnym rynku - podkreślił szef TOE. – Choć powinna zastanawiać sytuacja, dlaczego nadal spora grupa przedsiębiorców nie próbowała, dostawcy mówiąc jednocześnie, że w Polsce nie ma wolnego obrotu energią.

Podczas debaty podzielone były opinie w sprawie oceny sytuacji na rynku energetycznym w Polsce. Według niektórych panelistów, jest ona nadal złożona, bowiem z jednej strony rynek nie miał szansy w pełni zadziałać, z powodu regulacji unijnych i krajowych, a z drugiej – brakuje kilku ważnych aktów prawnych (w tym ustawy o OZE) i jest kilka nierozwiązanych problemów (np. mocy szczytowych).

- Jednak nie można nie dostrzegać, że miniony rok był jednym z najlepszych, oceniając wolumen i płynność rynku hurtowego energii - powiedział Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii.

Całkowity wolumen transakcji zawartych na wszystkich rynkach energii elektrycznej na TGE, wyniósł 176 553 688 MWh, co oznacza wzrost o 33,8 proc. w porównaniu do 2012 r.

Istotna była także zmiana struktury sprzedaży. Rynek terminowy towarowy miał co prawda nadal dominujący udział - 154 299 500 MWh (wzrost o 36 proc. r/r/), ale istotne były obroty rynku dnia bieżącego - 52 676 MWh (wzrost o 173 proc.) i rynku dnia następnego - 22 201 511 MWh (+16,2 proc.).

W tym czasie produkcja energii w Polsce osiągnęła wartość 162 501 GWh, natomiast całkowite zużycie energii 157 980 GWh.

Obroty na TGE stanowią zatem szacunkowo 108,64 proc. wytworzonej energii w 2013 r. w Polsce i 111,75 proc. jej łącznego zużycia.

Podczas debaty przypomniano też, że obowiązują już nowe regulacje, w tym prawo energetyczne i prawo gazowe, bliskie jest przyjęcie ustawy kogeneracyjnej. Nastąpiło pełne uwolnienie rynku w sprawie taryfowania działalności gospodarczej. Przyszłość rynku ma kilka znaków zapytania, w tym celowość i rolę utworzenia Operatora Informacji Pomiarowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Forum ZPP: energetyka na progu rewolucji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!