Francja będzie konkurowała z Rosją o budowę atomówki dla RPA

Francja będzie konkurowała z Rosją o budowę atomówki dla RPA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele rządów Francji i Republiki Południowej Afryki parafowali we wtorek w Paryżu porozumienie o współpracy w dziedzinie energii jądrowej. RPA ma w tej dziedzinie wielkie plany, a w wyścigu o atomowe kontrakty Francuzi będą konkurować z Rosją.

Międzyrządowe porozumienie o współpracy w rozwoju pokojowych zastosowań energii jądrowej parafowali szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius i południowoafrykańska minister energetyki Tina Joematt-Pettersson.

RPA ma ambitny program jądrowy - do 2030 r. chce mieć elektrownie jądrowe o mocy 9,6 GW, co oznacza budowę sześciu-ośmiu reaktorów, w zależności od typu.

Podobne porozumienie RPA podpisali we wrześniu 2014 r. z Rosją. Rosatom informował wtedy, że umowa ustanawia ramy dla programu budowy w RPA ośmiu bloków z najnowszymi rosyjskimi reaktorami WWER-1200, przewiduje też m.in. budowę reaktora badawczego w rosyjskiej technologii, pomoc w rozwijaniu zaplecza dla energii jądrowej, szkolenie specjalistów w Rosji itp. Prezes Rosatomu Siergiej Kirijenko oceniał przy tej okazji, że cały program jest wart 40-50 mld dol., a towarzyszące mu inwestycje przyniosą lokalnym firmom w RPA zamówienia na ok. 10 mld dol.

Najnowszy francuski reaktor EPR ma moc 1650 MW, dlatego dla realizacji południowoafrykańskiego programu wystarczyłoby sześć takich jednostek. Producent EPR - Areva przypomniała przy okazji zawarcia umowy z RPA, że od dawna jest najważniejszym partnerem dla tego kraju, cały czas dostarczając usługi dla elektrowni Koeberg, którą Francuzi zbudowali w połowie lat 80. Działające tam dwa reaktory o łącznej mocy 1,8 GW to praktycznie te same modele, które dziś produkują dużą część energii elektrycznej we Francji. Areva ostatnio zdobyła kontrakt na wymianę w blokach wytwornic pary.

Francuski koncern zadeklarował pełne wsparcie dla realizacji umowy między rządami, również poprzez zaoferowanie technologii EPR.

Dziś Afryka Południowa 87 proc. energii elektrycznej produkuje z węgla, a ok. 5 proc. z atomu. Realizacja programu jądrowego podniosła by udział energii z atomu do 25 proc. przy jednoczesnej obniżce wkładu węgla do mniej niż 70 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!