Francuzi zainteresowani polską energetyką jądrową

Francuzi zainteresowani polską energetyką jądrową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Finansowaniem budowy elektrowni atomowych w Polsce zainteresowane są francuskie instytucje finansowe - poinformował PAP wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Także tamtejsze grupy energetyczne interesują się inwestowaniem w polską energetykę jądrową.

We wtorek wiceminister spotkał się w Paryżu z przedstawicielami m.in. banku Societe Generale oraz grup energetycznych Electricite de France (EDF) i GDF Suez.

"Firmy te mają potencjał, żeby prowadzić równolegle kilka takich projektów. Obecnie EDF inwestuje w Chinach i Wielkiej Brytanii, a GDF w Rumunii" - powiedział Szejnfeld. Zastrzegł, że zainteresowanie inwestowaniem w Polsce wyraża kilka firm z różnych krajów; poza francuskimi także firmy niemieckie, kanadyjskie i koreańskie. Ocenił, że budowa elektrowni atomowej w Polsce będzie kosztować kilka miliardów euro.

"Zasadniczo są 3 modele inwestycyjne w energetyce jądrowej. Pierwszy, raczej już niestosowany, to taki, gdzie państwo finansuje budowę elektrowni i jest głównym udziałowcem przedsięwzięcia. Drugi - gdzie realizatorem i inwestorem elektrowni jest firma prywatna lub konsorcjum kilku koncernów energetycznych. Trzeci model, pośredni, oparty jest na partnerstwie publiczno-prywatnym" - powiedział wiceminister.

Pytany, który model sprawdziłby się w Polsce, Szejnfeld odparł, że za wcześnie, by o tym mówić. "Najszybciej trzeba zdecydować o tym, jakie moce z energetyki jądrowej chcemy w Polsce uzyskać, czyli ile chcemy zbudować elektrowni i jaki procent polskiego bilansu energetycznego ma stanowić energia z atomu" - wyjaśnił Szejnfeld.

Jego zdaniem, te decyzje powinny zapaść jeszcze w tym roku. Wytyczne w tej sprawie ma zawierać dokument "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku", który - jak poinformował Szejnfeld - powinien być przedstawiony rządowi jeszcze w tym kwartale.

Zwrócił też uwagę na długotrwałe prace przygotowawcze, które przy tego typu inwestycjach trwają dłużej niż sama budowa. Są to m.in.: wskazanie lokalizacji elektrowni, badania geologiczne gruntu, zgody środowiskowe i konsultacje społeczne.

"Ponadto w Polsce potrzebne jest prawodawstwo dotyczące inwestowania w energetykę jądrową, jak również przepisy dotyczące bezpieczeństwa funkcjonowania elektrowni atomowych" - wymienił.

W Polsce, tak jak w innych krajach, potrzebna będzie niezależna instytucja odpowiadająca za bezpieczeństwo pracy elektrowni, uprawniona do kontroli i w razie konieczności wstrzymywania pracy bloków energetycznych.

Szejnfeld zwrócił też uwagę na konieczność wykształcenia w Polsce kadry naukowej i inżynierskiej w dziedzinie energetyki jądrowej, "na co potrzeba lat". "Możliwe, że docelowo będziemy potrzebować kilku tysięcy fachowców w dziedzinach związanych z programem energetyki jądrowej" - ocenił.

Szejnfeld spotkał się w Paryżu także z federacją organizacji przeciwnych rozwijaniu energetyki jądrowej w Europie i na świecie. Zrzesza ona 850 stowarzyszeń, liczących w sumie 19 tys. członków.

Wiceminister ma spotkać się też z przedstawicielami francuskiego rządu, m.in. ministerstwa ds. energii.

W styczniu rząd przyjął uchwałę w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Premier Donald Tusk zapowiedział, że do roku 2020 prąd powinien popłynąć z jednej lub dwóch elektrowni jądrowych. Odnosząc się do kwestii ewentualnych partnerów w zakresie budowy elektrowni atomowej, szef rządu wymienił Francję i Koreę.

Francja jest światowym liderem w produkcji reaktorów atomowych. Obecnie pracuje tam 59 bloków, które wytwarzają 80 proc. francuskiej energii. Czołowym dostawcą bloków energetycznych na świecie jest francuska Grupa Areva.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francuzi zainteresowani polską energetyką jądrową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!