Gaz i wiatr to przyszłość. Węgiel? Ostrożnie. Raport o polskiej energetyce

Gaz i wiatr to przyszłość. Węgiel? Ostrożnie. Raport o polskiej energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stopniowo przybywa zapowiedzi budowy w Polsce niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Tego typu inwestycjom sprzyja unijna polityka klimatyczno-energetyczna. Dużą rolę do odegrania mają krajowe systemy wsparcia.

  • Od dawna z różnych źródeł płyną informacje o tym, że modernizacja, odbudowa i perspektywiczna rozbudowa krajowego systemu elektroenergetycznego to konieczność.
  • Jest kilka tego powodów, a wśród nich starzenie się majątku wytwórczego oraz rosnące zapotrzebowanie na moc i energię.
  • Swoje potrzeby inwestycyjne ma też sektor dystrybucji energii elektrycznej, którego majątek też nie jest pierwszej młodości, a poziom niezawodności dostaw energii do odbiorców ciągle pozostawia sporo do życzenia. Potrzebna jest także m.in. modernizacja i budowa nowych sieci przesyłowych.

W sprawozdaniu z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w latach 2015-2016 resort energii podał, w jakim wieku jest majątek wytwórczy elektrowni zawodowych. Niespodzianki nie było. Na koniec 2015 roku w krajowych elektrowniach cieplnych zawodowych pracowało 339 turbozespołów, z czego 182 były już w eksploatacji ponad 30 lat, a łączna moc zainstalowana najstarszych jednostek wynosiła 20 455 MW, co przekładało się na 66,6 proc. ich udziału w całkowitej mocy zainstalowanej we wszystkich turbozespołach.

Prezes URE podał, że w 2017 roku średnie roczne zapotrzebowanie na moc (w odniesieniu do wartości ze szczytu wieczornego) wyniosło 22 979,7 MW, co dało wzrost o ok. 2,21 proc. w stosunku do 2016 r., natomiast zapotrzebowanie maksymalne w dobowych szczytach obciążenia wyniosło 26 230,6 MW (wzrost o ok. 2,68 proc. r/r).

Według informacji URE wolumen krajowej produkcji energii elektrycznej brutto w 2017 r. wyniósł 165 852 GWh, co w porównaniu z 2016 rokiem oznaczało wzrost o 1,98 proc. Ubiegłoroczne (2017) krajowe zużycie energii elektrycznej brutto wyniosło 168 139 GWh i zwiększyło się o 2,13 proc. w porównaniu z 2016 r.

W I półroczu 2018 wzrost zapotrzebowania na energię utrzymywał się. PGE podała, że w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku odnotowano przyrost zużycia energii elektrycznej brutto o 1,9 proc. w stosunku do porównywalnego okresu roku poprzedniego. Wzrost był niższy niż w I półroczu 2017 roku, kiedy to zużycie energii wzrosło o 2,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przewidują, że w latach 2018-2027 całkowity wzrost zapotrzebowania na moc elektryczną wyniesie 15,64 proc. (prognoza stabilna), a według tzw. prognozy wysokiej - 17,8 proc. (prognoza dla szczytu rocznego, moc netto).

W przypadku zapotrzebowania na energię elektryczną są też prognozy bardziej umiarkowane niż PSE. Oczekiwane przez ekspertów - proszonych w tym roku o oceny przez Fundację Przyjazny Kraj - zapotrzebowanie na energię w 2030 r. mieści się w przedziale plus 7,6-17 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

- Nawet biorąc pod uwagę wzrost liczby samochodów elektrycznych, zapotrzebowanie na energię powinno rosnąć nie więcej niż 1 proc. rocznie - skumulowany wzrost w ciągu najbliższych 10 lat wyniesie 10 proc., a w kolejnej dekadzie - tylko 3 proc. - ocenił Paweł Skowroński z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, cytowany w raporcie Fundacji Przyjazny Kraj.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Gaz i wiatr to przyszłość. Węgiel? Ostrożnie. Raport o polskiej energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!