Gilotyna na spekulantów CO2

Gilotyna na spekulantów CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt ustawy o zasadach handlu zezwoleniami na emisję CO2 jest już gotowy i rząd może zakończyć bolesną procedurę dzielenia limitów dwutlenku węgla dla gospodarki.

Od przygotowania tej ustawy, która uniemożliwia nieuczciwy handel pozwoleniami na emisję CO2, premier Donald Tusk uzależnił swoją akceptację dla rozporządzenia, które określa zasady podziału pozwoleń pomiędzy branże - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Potrzebowały tego polskie przedsiębiorstwa, które uważają, że limit przyznany naszemu krajowi przez Komisję Europejską - 208,5 mln ton CO2 rocznie - jest zbyt mały jak na ich potrzeby.

- Decyzja została podjęta! Ustalając taki limit dla Polski, wzięliśmy pod uwagę specyfikę polskiej gospodarki. Także to, że wasza elektroenergetyka jest oparta na węglu. Wzięliśmy też pod uwagę spodziewany wzrost gospodarczy oraz planowaną budowę nowych elektrowni - powiedział "Gazecie" unijny komisarz ds. środowiska Stavros Dimas.

I zapewnił, że na powiększenie limitu nie mamy co liczyć. Polski rząd wprawdzie zaskarżył taką wysokość limitu do unijnego sądu, ale komisarz Dimas jest pewien, że trybunał skargę odrzuci.

Rząd z dużym bólem podzielił więc to, co dała Bruksela. Najnowsza wersja Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień przewiduje, że średniorocznie w latach 2008-11 elektrownie dostaną zezwolenia na emisję 110 mln ton CO2 rocznie. Hutnictwo - nieco ponad 11 mln ton, cementownie - 10,8 mln, rafinerie - 8 mln, chemia - 4,9 mln. Pozostałe branże - od 2,9 do 0,7 mln ton. W rezerwie na nowe instalacje pozostanie nieco ponad 7,4 mln ton.

Ponieważ dziesiątki firm, zwłaszcza z sektora cementowego, hutniczego i grzewczego, głośno narzekają na taki podział, Tusk zdecydował wstrzymać przyjęcie rozporządzenia KPRU, dopóki resort środowiska nie przygotuje dodatkowej ustawy, która uniemożliwi nieuczciwy handel i spekulację zezwoleniami na emisję CO2. Szef rządu bał się takiej sytuacji, w której jakaś firma dostaje deficytowe pozwolenia - ale zamiast je wykorzystać do produkcji, zacznie nimi spekulować.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gilotyna na spekulantów CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!