Greenpeace: 15 proc. z OZE do 2020 r. - bardzo trudne, ale możliwe

Greenpeace: 15 proc. z OZE do 2020 r. - bardzo trudne, ale możliwe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie przez Polskę udziału energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł do 15 proc. w 2020 będzie bardzo trudne, ale nie jest niemożliwe; potrzeba jednak do tego woli politycznej - uważa Robert Cyglicki z Greenpeace.

  • Mieliśmy bardzo dobry trend odnawialnej energetyki w Polsce i coś rypnęło, coś przestało działać - powiedział Robert Cyglicki z Greenpeace.
  • Niestety jest to związane z obecną polityką rządu, która doprowadziła do tego, że wielu inwestorów w sektorze energii odnawialnej, szczególnie energii wiatrowej, wycofało się z Polski, nastąpiła stagnacja" - dodał.
  • Nie może być tak, że najpierw zapraszamy inwestorów, a potem doprowadzamy do ich upadku. Proszę zobaczyć, że tak się stało w przypadku wielu inwestycji w siłownie wiatrowe" - powiedział.

Zaapelował o stworzenie dobrego klimatu do inwestycji w tej dziedzinie. Przekonywał, że będzie to korzystne dla gospodarki.

"Mieliśmy bardzo dobry trend odnawialnej energetyki w Polsce i coś rypnęło, coś przestało działać. Niestety jest to związane z obecną polityką rządu, która doprowadziła do tego, że wielu inwestorów w sektorze energii odnawialnej, szczególnie energii wiatrowej, wycofało się z Polski, nastąpiła stagnacja" - powiedział w piątek w Katowicach Cyglicki, który jest dyrektorem programowym Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią.

Wyraził nadzieję, że ten trend można odwrócić, bo potencjał rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce jest dobry. Jak przekonywał, aby to zmienić, konieczna jest wola polityczna - trzeba stworzyć odpowiedni klimat do inwestowania w tę dziedzinę. "Nie może być tak, że najpierw zapraszamy inwestorów, a potem doprowadzamy do ich upadku. Proszę zobaczyć, że tak się stało w przypadku wielu inwestycji w siłownie wiatrowe" - powiedział.

"Po drugie musimy urealnić przepisy - nie możemy blokować rozwoju tych inwestycji, bo one są zbyt ważne dla nas, dla naszych zobowiązań międzynarodowych, ale też dla naszej gospodarki, bo co ciekawe ostatnie doniesienia pokazują, że w tej chwili energetyka wiatrowa może być naprawdę konkurencyjna na rynku jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej" - wskazał.

Jak podał w połowie listopada GUS, w 2017 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto obniżył się o 0,32 punkty proc. do 11 proc. z 11,3 proc. w roku poprzednim. Zgodnie z prawem unijnym Polska musi w 2020 roku osiągnąć 15 proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto.

Pytany, czy Polsce uda się wywiązać z unijnych zobowiązań Cyglicki ocenił, że będzie o to bardzo trudno, choć nie jest to niemożliwe. "Jeżeli tego nie zrobimy, niestety będziemy płacić coś w rodzaju kar umownych" - wskazał i zaapelował o jak najszybsze "odblokowanie" inwestycje w sektorze energii odnawialnej.

W przedstawionym przed tygodniem projekcie Polityki Energetycznej Polski zapisano, że ograniczenie emisji CO2 do 2030 r. ma wynieść 30 proc. W tym samym roku, 60 proc. prądu nadal będzie pochodziło z węgla, przy utrzymaniu rocznego zużycia na obecnym poziomie. Do 2040 r. spadek produkcji prądu z węgla zaplanowano na poniżej 30 proc. Zapisano też, że w 2030 r. 21 proc. w zużyciu końcowym ma pochodzić z OZE, zapowiedziano jednak rezygnację z rozbudowy wiatraków na lądzie - ma je zastąpić fotowoltaika, a od 2026 r. - offshore (wiatraki na morzu - red.).

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oświadczył w środę, że Ministerstwo Energii nie przewiduje w Polityce energetycznej likwidacji farm wiatrowych na lądzie. O ich udziale w miksie decydować ma rynek, czyli cena energii. "Pojawiły się komentarze, że administracyjnie w Polityce energetycznej kosztem budowania nowej nogi, czyli offshore, planujemy wyhamowanie wiatraków na lądzie. To są nieprawidłowe sformułowania. Budujemy drugą nogę nie po to, by amputować pierwszą" - mówił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Greenpeace: 15 proc. z OZE do 2020 r. - bardzo trudne, ale możliwe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!