Greenpeace: 350 tys. miejsc pracy dzięki "zielonej energii"

Greenpeace: 350 tys. miejsc pracy dzięki "zielonej energii"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nawet 350 tys. nowych miejsc pracy może powstać w Polsce do 2020 r. w przypadku rozwijania odnawialnych źródeł energii - stwierdza zaprezentowany w piątek raport, sporządzony na zlecenie ekologicznej organizacji Greenpeace.

Według organizacji zawarty w raporcie scenariusz ma być alternatywą dla rządowej strategii energetycznej do 2030 r. Raport sporządziła holenderska firma Primum, opierając się na porównaniu rządowej strategii energetycznej do 2030 r. i analizy przygotowanej na zlecenie Greenpeace przez Instytut Energetyki Odnawialnej, przy wykorzystaniu modelowania makroekonomicznego Instytutu Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej w Stuttgarcie.

Jak podkreślała na konferencji prasowej koordynator kampanii Klimat Energia w Greenpeace Julia Michalak, liczba miejsc pracy, które powstałyby przy okazji inwestycji w "zieloną energię", dwukrotnie przekracza obecne zatrudnienie w sektorach górnictwa i wydobycia.

Jak mówił z kolei Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej, głównym celem modelowania było badanie rozwoju polskiego sektora energetycznego w zależności od przyjętej strategii, natomiast powstanie nowych miejsc pracy okazało się skutkiem stworzonego przez model scenariusza.

Raport stwierdza, że inwestycje w czystą energię są szansą na modernizację polskiej przestarzałej energetyki. Proponowany w nim scenariusz do 2030 r. zakłada zmniejszanie w bilansie energetycznym udziału węgla kamiennego i w większym stopniu brunatnego, przy utrzymywaniu zużycia gazu i jednoczesnym wzroście znaczenia energii wiatru i biomasy. Energia z gazu, biomasy i wiatru miałaby w 2030 r. stanowić około trzech czwartych całkowitego zużycia.

Wiśniewski podkreślił, że gaz i - w pewnym stopniu - biomasa są przejściowymi źródłami energii, które konieczne są w okresie rozwijania bardziej czystych źródeł. Zaznaczył także, że użyty model uznał za nieopłacalną energię z elektrowni atomowych.

Według przytaczanej w raporcie rządowej strategii - w stosunku do stanu obecnego - w 2030 r. udział obu rodzajów węgla zmienia się nieznacznie, pojawia się energia z atomu, a energia z gazu, biomasy i wiatru stanowi około jednej czwartej całkowitego zużycia.

Największy przyrost liczby nowych miejsc pracy Greenpeace widzi w sektorze wykorzystania biomasy, z kolei do 2030 r. niemal całkowicie zniknęłoby zatrudnienie w przemyśle węglowym. Jak mówił Wiśniewski, do tej pory dużym kosztem broniono miejsc pracy w rolnictwie, energetyce czy górnictwie. W konsekwencji zatrudnienie w tych sektorach jest znacznie wyższe niż potrzeba, a efektem jest to, że Polacy, mając o połowę mniejszą siłę nabywczą niż obywatele rozwiniętych państw UE, płacą za energię tyle samo - dodał. "Chodzi o to, żeby nie bronić tego, co powinno się modernizować" - podkreślił.

Jako przykład już utworzonych w Polsce miejsc pracy związanych z czystą energią podano firmy produkujące ogniwa fotowoltaiczne czy elementy turbin wiatrowych.

"Fundusze unijne dają możliwość wsparcia inwestycji w energetykę odnawialną, jednak Polska wykorzystuje ją w niewystarczającym stopniu" - ocenił europoseł Bogusław Sonik, który jest w PE wiceprzewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego. W jego opinii raport Greenpeace jest niezbitym dowodem na to, że inwestycje w zieloną energię przyczynią się do powstania w Polsce nowych miejsc pracy, a zróżnicowanie źródeł energii wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i pomoże uniezależnić się od drożejącej ropy. Czytaj także; Europoseł Bogusław Sonik: czas próby dla Solidarności energetycznej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Greenpeace: 350 tys. miejsc pracy dzięki "zielonej energii"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!