XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grzegorz Wiśniewski: Najlepszy kontrahent dla wiatraków to ciepłownictwo

Grzegorz Wiśniewski: Najlepszy kontrahent dla wiatraków to ciepłownictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uważam, że w przypadku umów PPA najlepszy kontrahent dla wiatraków to ciepłownictwo, dzięki technologii „power to heat” oraz dużej zbieżności profili produkcji i zapotrzebowania na energię. Sektor ciepłowniczy potrzebuje energii z OZE, w szczególności z gwarancją pochodzenia, do wypełnienia wymagań pakietu zimowego, a ponadto ma unikalną możliwość najtańszego magazynowania nadwyżek produkcji energii elektrycznej z wiatraków w magazynach ciepła, także sezonowych - mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

  • Korporacyjne umowy na zakup energii elektrycznej (Corporate Power Purchase Agreement – PPA) zawierane są pomiędzy odbiorcami a wytwórcami OZE; jest wiele modeli takich umów.
  • Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa IEO, energetyka wiatrowa ma mocny imperatyw do zawierania umów na sprzedaż energii w formule PPA, fotowoltaika (PV) znacznie mniejszy, ale wskazuje, że nie oznacza to, iż formuła PPA jest dla PV zamknięta.
  • Piotr Ciołkowski, partner w kancelarii CMS, wskazuje m.in., że zawarcie przez farmę wiatrową umowy typu corporate PPA nie będzie mieć wpływu na uczestnictwo takiej farmy w systemie certyfikatowym i na możliwość otrzymywania przez nią zielonych certyfikatów.
  • O rynku energii odnawialnej w Polsce będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL. Zapraszamy.

W Polsce nadal znakomita większość energii elektrycznej wytwarzana jest z węgla, co oznacza, że jej ceny kształtowane są przez technologie węglowe. W ubiegłym roku, aby tylko ograniczyć się do czynników fundamentalnych, w związku ze wzrostem cen węgla kamiennego oraz kosztów uprawnień do emisji CO2 ceny energii elektrycznej poszły w górę.

Czytaj także: Janusz Gajowiecki: Ustawa w sprawie cen prądu wyrządziła dużą szkodę

W związku z tym na atrakcyjności zyskały korporacyjne umowy na zakup energii (Corporate Power Purchase Agreement – PPA) zawierane pomiędzy odbiorcami a wytwórcami OZE. Zwłaszcza z tzw. źródeł capeksowych (fotowoltaika, wiatraki), których koszty produkcji, a w konsekwencji ceny energii, są niezależne od sytuacji na rynku CO2 czy wahań cen paliw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Grzegorz Wiśniewski: Najlepszy kontrahent dla wiatraków to ciepłownictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!