Handel gazowymi limitami

Handel gazowymi limitami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorcy będą mogli zamieniać prawa do emisji dwutlenku siarki na prawa do trucia tlenkiem azotu. Taki jest nowy pomysł resortu środowiska, który zostanie zaprezentowany przemysłowi.

Ministerstwo Środowiska powraca do pomysłu stworzenia polskiego systemu handlu zanieczyszczeniami powietrza.

Jak ujawnił "Rzeczpospolitej" Paweł Sałek, szef Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE), rząd jest w trakcie przygotowywania nowej koncepcji. Chce umożliwić polskim firmom wymienianie się prawami do emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu. Mogłyby robić to w formie barteru albo transakcji finansowych.

Przyznaje, że pomysł wymaga jeszcze dużo prac i obliczeń, ale może zyskać poparcie wszystkich zainteresowanych stron. Nad stworzeniem krajowego systemu handlu zanieczyszczeniami powietrza resort środowiska pracuje od dwóch lat.

Prezentowane dotychczas koncepcje krytykowały i duże elektrownie, i małe zakłady. Pogodzenie interesów obu stron nie będzie łatwe, ale może się udać.

Jak mówi Paweł Sałek, duże instalacje inwestowały w odsiarczanie spalin, lecz mają zwykle kłopot z nadmierną emisją tlenków azotu. Z kolei mniejsze ciepłownie borykają się z odwrotnym problemem. Będą więc mogły, być może, wymieniać się tymi uprawnieniami.

Przemysł nie zna jeszcze tego pomysłu, a tymczasem duża energetyka tworzy po cichu własną koncepcję systemu handlu dwutlenkiem siarki. To odpowiedź na marcową propozycję resortu środowiska, która nie zawierała możliwości wymiany uprawnień między instalacjami.

Zdaniem Franciszka Pchełki, dyrektora technicznego Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, możliwość handlu prawami do emisji dwutlenku siarki pozwoli na działanie starszych instalacji, które w przeciwnym razie musiałyby zostać zamknięte przed czasem.

Wiele dużych przedsiębiorstw zainwestowało w odsiarczanie spalin po kilkaset milionów złotych. Inne z kolei nie modernizowały swoich instalacji, bo są one za stare.

Teraz przedsiębiorstwa energetyczne liczą, że państwo umożliwi im wymianę praw do emisji dwutlenku siarki między zmodernizowanymi instalacjami a tymi, które przekraczają limity zanieczyszczeń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel gazowymi limitami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!