Hedegaard: 20 proc. budżetu UE na projekty klimatyczne

Hedegaard: 20 proc. budżetu UE na projekty klimatyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minimum 20 proc. pieniędzy z budżetu UE na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone na projekty i polityki związane z ochroną klimatu - powiedziała we wtorek w Warszawie unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard.

Podczas konferencji prasowej na szczycie klimatycznym w Warszawie komisarz podkreśliła, że w przyszłej perspektywie finansowej na projekty związane ze zmianami klimatycznymi zostanie przeznaczonych ponad 180 mld euro. Tylko w latach 2014-2015 państwa członkowskie Wspólnoty przeznaczą na klimatyczne projekty w państwach rozwijających się ok. 1,7 mld euro.

"Ten budżet jest poważnym krokiem w transformacji europejskiej gospodarki na niskoemisyjną, pomagając tym samym państwom rozwijającym się unikać niekorzystnych zmian klimatycznych" - oceniła Hedegaard.

Polityka spójności UE będzie kładła szczególny nacisk na podnoszenie efektywności energetycznej o 20 proc. w najbardziej rozwiniętych regionach Wspólnoty i o 6 proc. w tych mniej rozwiniętych.

W ramach polityki rolnej Unii Europejskiej przynajmniej 30 proc. środków będzie musiało być przeznaczonych na projekty klimatycznie. "To stworzy realną szansę na rolnicze inwestycje, które będą przyjazne klimatowi" - oceniła komisarz.

Nowy infrastrukturalny program "Łącząc Europę" ma być również przyjazny środowisku. W ramach tego projektu 23 mld euro zostaną przeznaczone na bardziej ekologiczny transport, a ok. 5 mld na infrastrukturę energetyczną, w tym na sieci przesyłowe i energetykę odnawialną.

W ramach programu badawczego Horyzont 2020, którego budżet wynosie 63 mld euro, ponad 23 mld euro przeznaczonych będzie na projekty klimatyczne, w tym badania nad innowacyjnymi czystymi środowiskowo rozwiązaniami w energetyce.

Po wielu miesiącach negocjacji i sporów z rządami państw UE Parlament Europejski przyjął we wtorek w Strasburgu nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-2020. Nowy budżet, uzgodniony przez przywódców państw UE już w lutym tego roku, przewiduje wydatki w wysokości 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Po raz pierwszy wieloletnie ramy finansowe dla Unii będą realnie mniejsze niż poprzednie. To konsekwencja kryzysu gospodarczego i forsowanej przez kraje-płatników netto polityki zaciskania pasa.

Polska otrzyma jednak o ok. 4,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013 i będzie największym odbiorcą unijnych funduszy. Dla Polski przewidziano 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro w ciągu siedmiu lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hedegaard: 20 proc. budżetu UE na projekty klimatyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!