Ile OZE w Polsce do 2030 roku?

Ile OZE w Polsce do 2030 roku?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyka odnawialna i efektywność energetyczna należą do kluczowych obszarów polityki klimatyczno-energetycznej. O znaczeniu OZE w miksie energetycznym Polski, o tym, jakie rodzaje energetyki odnawialnej rozwijać w naszym kraju, a także o tym, jak najskuteczniej poprawiać efektywność energetyczną i jak stymulować te procesy, będą dyskutować podczas EEC 2015 przedstawiciele rządu, firm energetycznych i dostawców urządzeń.

Decyzje podjęte podczas szczytu klimatycznego Unii Europejskiej w październiku 2014 roku oznaczają dalszy marsz UE w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Zaakceptowane politycznie cele na rok 2030 (redukcja emisji CO2 o 40 proc., minimum 27-proc. udział energii z OZE, co najmniej 27-proc. poprawa efektywności energetycznej) to, nieco upraszczając, cele pośrednie określone przez Komisję Europejską w dokumencie o przejściu do gospodarki niskoemisyjnej w perspektywie 2050 roku.

W przypadku OZE cel 27 proc. dotyczący zużycia zielonej energii w zużyciu energii finalnej brutto na poziomie całej Unii Europejskiej ma być osiągnięty wskutek dobrowolnych kontrybucji poszczególnych krajów członkowskich. Polskie władze od lat realizują politykę OZE w zasadzie głównie pod kątem wypełnienia zobowiązań międzynarodowych i w myśl zasady "ewolucja, nie rewolucja".

Z punktu widzenia sektora OZE, ale też konsekwencji jego rozwoju dla rynku energii, bezpieczeństwa dostaw zasadnicze jest pytanie o to, jaką politykę OZE władze zamierzają prowadzić do 2030 roku i czy zważywszy stosunkowo szerokie oddziaływanie OZE będzie to polityka optymalna dla polskiej gospodarki, czy może stosunkowo wąsko ukierunkowana i mająca zapewnić optymalne warunki działania energetyce konwencjonalnej.

Decyzja o określeniu celu OZE na 2030 rok na poziomie Unii Europejskiej to zasadnicza zmiana, bo oznacza, przynajmniej w sferze werbalnej, odejście od centralnego ustalania celów krajowych, ergo daje więcej swobody państwom członkowskim w kształtowaniu energetycznych miksów paliwowych. W przypadku celu efektywności energetycznej na 2030 rok, wielu powie zapewne, że, niestety, politycy nie zaproponowali jakościowej zmiany.

W przypadku poprawy efektywności energetycznej cele na lata 2020 i 2030 nie mają być wiążące. Więcej, z konkluzji Rady Europejskiej wynika wprost , że 27 proc. cel poprawy efektywności energetycznej na 2030 rok to tylko cel orientacyjny, który zostanie poddany przeglądowi do 2020 roku z myślą o ustaleniu celu 30 proc. na poziomie unijnym. Komisja Europejska ma zaproponować wtedy priorytetowe sektory, w których można uzyskać znaczny wzrost efektywności energetycznej oraz sposoby działania w tym zakresie na szczeblu unijnym.

Przynajmniej na razie oznacza to tyle, że narzędzia stymulacji poprawy efektywności energetycznej pozostają w dużej mierze w rękach państw członkowskich.

Polska ma w tym obszarze nadal dużo do zrobienia i postęp będzie wymagał coraz więcej wysiłku. Energochłonność polskiego PKB obniżała się systematycznie w latach 2003-2012, jak wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny i Krajową Agencję Poszanowania Energii, ale przynajmniej w 2011 roku była nadal o około 18 proc. większa od średniej europejskiej. I z pewnością nie będzie łatwo ją poprawiać, bo, jak wskazują eksperci, proste zasoby poprawy efektywności energetycznej albo wyczerpały się, albo są na wyczerpaniu.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 problematyce energii odnawialnej i efektywności energetycznej zostały zadedykowane oddzielne panele dyskusyjne.

Odnawialne źródła energii - 22 kwietnia

Udział w debacie zapowiedzieli : Wojciech Cetnarski - prezes, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej; Jaromir Pečonka - dyrektor operacyjny, członek zarządu, CEZ Polska; Janusz Pilitowski –- dyrektor, Departament Energii Odnawialnej, Ministerstwo Gospodarki RP; Michał Prażyński - członek zarządu ds. energetyki odnawialnej, Enea Wytwarzanie; Paweł Przybylski - dyrektor Branży Wind Power & Renewables, Siemens, Grzegorz Wiśniewski - prezes, Instytut Energetyki Odnawialnej; Małgorzata Wójcik-Stasiak - prezes , dyrektor naczelny, Tauron Ekoenergia, Dorota Zawadzka-Stępniak - zastępca prezesa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Efektywność energetyczna w Europie - 22 kwietnia

Udział w dyskusji zapowiedzieli : Mirosław Czarnik - prezes, Górnośląski Park Przemysłowy.; Andrzej Kassenberg - Fundacja Instytut na Rzecz Ekorozwoju; Włodzimierz Kędziora - wiceprezes, Veolia Energia Polska ; Jacek Parys - wiceprezes Pionu Budynków, Schneider Electric Polska ; Marek Tobiacelli - dyrektor Działu Efektywności Energetycznej, Siemens; Dorota Zawadzka-Stępniak - zastępca prezesa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczegóły agendy VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ile OZE w Polsce do 2030 roku?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!