Indeksy w USA odrobiły większość strat

Indeksy w USA odrobiły większość strat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dow Jones i S&P 500 zakończyły dzień na lekkich minusach, choć w trakcie sesji notowały nawet ok. 3-proc. spadki. Za poprawę nastrojów odpowiadają nieoficjalne doniesienia, że Fed już na grudniowym posiedzeniu może zasygnalizować przejście w tryb wait-and see. Dolar się osłabia, a ropa tanieje.

  • W pierwszej części sesji indeksy mocno spadały na fali obaw o wojnę handlową między USA a Chinami.
  • Inwestorów niepokoiły także sygnały mogące wskazywać na nadchodzące spowolnienie gospodarcze.
  • Kolejnym punktem zapalnym w relacjach USA-Chiny może stać się aresztowanie Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu firmy Huawei, a zarazem córki założyciela firmy, do którego doszło w Kanadzie.


Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,32 proc. do 24.947,67 pkt.

S&P 500 spadł o 0,15 proc. i wyniósł 2.695,95 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,42 proc. do 7.188,26 pkt.

The Wall Street Journal pod koniec sesji podał nieoficjalnie, że członkowie Rezerwy Federalnej rozważają, czy ogłosić przejście w postawę wait-and-see w odniesieniu do stóp procentowych już na grudniowym posiedzeniu.

Minutes z listopadowego posiedzenia Fed pokazały, że bankierzy centralni rozważali odejście od dotychczasowej polityki zapowiadanej ścieżki stopniowych podwyżek stóp proc. w kierunku bardziej "elastycznego" podejścia zakładającego podejmowanie decyzji w oparciu o ocenę bieżących danych.

WSJ donosi, że podwyżka stóp na grudniowym posiedzeniu jest prawdopodobna, jednak Fed może zdecydować się na pauzę już od marca.

W pierwszej części sesji indeksy mocno spadały na fali obaw o wojnę handlową między USA a Chinami. Inwestorów niepokoiły także sygnały mogące wskazywać na nadchodzące spowolnienie gospodarcze.

Kolejnym punktem zapalnym w relacjach USA-Chiny może stać się aresztowanie Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu firmy Huawei, a zarazem córki założyciela firmy, do którego doszło w Kanadzie. Grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

Chiny domagają się natychmiastowego uwolnienia Meng Wanzhou oraz wyjaśnienia powodów jej zatrzymania - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

- Aresztowanie Meng Wanzhou unaocznia fakt, że rozejm w konflikcie handlowym, który został zawarty w zeszły weekend przez Trumpa i Xi nie prowadzi do zasadniczej poprawy stosunków między USA a Chinami, które nadal się pogarszają - powiedziała Eleanor Creagh, strateg Saxo Capital Markets.

"Przekaz ze strony USA jest jasny - z Chinami gramy twardo i bez taryfy ulgowej" - napisał w czwartkowym raporcie główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

Na spotkaniu podczas szczytu G20 w Argentynie 1 grudnia prezydenci Donald Trump i Xi Jinping uzgodnili 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym i wstrzymanie na czas negocjacji podniesienia karnych taryf celnych na sprowadzane do USA chińskie towary warte 200 mld dolarów z 10 do 25 proc.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w październiku wzrósł do 55,5 mld USD z 54,6 mld USD miesiąc wcześniej, po korekcie z 54,0 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie. Oczekiwano +55, mld USD.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 4 tys. do 231 tys. Oczekiwano 225 tys.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku spadły o 4,3 proc. mdm wobec wzrostu we wrześniu o 0,7 proc. mdm - końcowe wyliczenie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w październiku spadły o 2,1 proc. mdm vs +0,2 proc. mdm we wrześniu, po korekcie z 0,7 proc. Oczekiwano spadku o 2,0 proc.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła w III kwartale 2018 r. o 2,3 proc. Oczekiwano 2,3 proc. wobec +3,0 proc. kdk w II kw., po korekcie z +2,9 proc.

Jednostkowe koszty pracy w III kw. 2018 r. wzrosły o 0,9 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Oczekiwano +1,0 wobec: -1,0 proc. w II kw.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 54,7 pkt. wobec 54,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w listopadzie wzrósł do 60,7 pkt., w porównaniu z 60,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w listopadzie wzrosła o 51,5 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2017, po wzroście w X o 153,6 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indeksy w USA odrobiły większość strat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!