XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Indywidualni Odbiorcy energii pod ochroną

Indywidualni Odbiorcy energii pod ochroną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już od 2009 roku ceny energii będą całkowicie uwolnione. Jednak bez ochrony przed nieuczciwymi praktykami firm i pomoc najbiedniejszym będzie to niemożliwe

Takie wnioski wypływają z przygotowanego w Urzędzie Regulacji Energetyki dokumentu "Mapa drogowa uwolnienia cen dla wszystkich odbiorców", do którego dotarła "Rzeczpospolita". Zawiera on propozycje takich zmian w prawie, by od stycznia 2009 r. firmy sprzedające energię gospodarstwom domowym (w sumie 13,5 mln odbiorów) nie musiały już się starać o zatwierdzenie taryf. W obecnych warunkach nie jest to jeszcze możliwe.

Według URE, choć formalnie w Polsce funkcjonuje już wolny rynek energii, a każdy klient ma prawo wybrać firmę, od której kupi energię, najliczniejsza grupa odbiorców nie może w pełni z tego przywileju korzystać. Powód jest prosty. Ci, którzy zużywają niewiele energii, nie są dla jej sprzedawców atrakcyjnymi klientami. Na rynku nie ma więc odpowiednich ofert dla nich.

Na dodatek zasady i procedury zmiany sprzedawcy są niejednolite. Dlatego URE z jednej strony sugeruje ich uproszczenie, by można było zmienić sprzedawcę w ciągu 30 dni, a z drugiej argumentuje, że dopóki tak się nie stanie, dopóty odbiorcy muszą być chronieni. W efekcie obowiązek zatwierdzania cen przez szefa urzędu jest na razie konieczny- wyjaśnia "Rz".

W dokumencie znalazł się też wniosek o ochronę tzw. odbiorców wrażliwych, czyli osób najbiedniejszych, którzy najbardziej są narażeni na odcięcie prądu z powodu niepłacenia wyższych rachunków. I sugeruje, by pomoc zapewnić tej grupie klientów ustawowo.

Obecnie w naszym prawie nie ma takiego pojęcia jak "odbiorca wrażliwy" ani zasad pomocy, na jaką mogliby liczyć po całkowitym uwolnieniu cen. Urząd sugeruje, by firmy - sprzedawcy energii we współpracy z samorządami również przygotowywały programy pomocy dla tej grupy. - Może to dotyczyć 5 - 10 proc. odbiorców. Tyle osób co najmniej raz nie zapłaciło rachunku za prąd - szacują w dzienniku przedstawiciele spółek energetycznych.

Szef URE uważa też, że zanim nastąpi uwolnienie cen, trzeba wzmocnić nadzór nad koncernami energetycznymi, by nie nadużywały swej pozycji rynkowej. A takie obawy są uzasadnione, bo w efekcie przeprowadzonej przez Skarb Państwa konsolidacji pozostały cztery duże firmy. Skoro Polska Grupa Energetyczna ma 32-proc. udział w rynku sprzedaży, a druga co do wielkości - Tauron, ponad 20-proc., to pokusa, by wykorzystać ten atut przy ustalaniu cenników, jest bardzo duża.

Konsolidacja doprowadziła do utworzenia koncernów, które łączą w sobie zarówno produkcję, jak i przesył oraz sprzedaż prądu. Prezes URE postuluje zatem, by przyznano mu możliwość częściowego kontrolowania finansów tych firm. Chodzi o ustalenie przepływów kosztów i przychodów między poszczególnymi rodzajami działalności holdingu. W tym kontekście też nabiera znaczenia fakt niezależności spółek, które pełnią rolę operatora systemu dystrybucji. Każdy koncern ma takich operatorów, stąd obawy, czy nie będą oni służyć tylko jego interesom - czytamy w "Rzeczpospolitej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indywidualni Odbiorcy energii pod ochroną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!