Interact Industry. Dlaczego systemy oświetlenia powinny dziś być inteligentne

Interact Industry. Dlaczego systemy oświetlenia powinny dziś być inteligentne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Co najmniej 60 procent oszczędności kosztów oświetlenia? To już nie teoria. To efekt rewolucji, która dzieje się na naszych oczach. Rewolucji, która za pośrednictwem inteligentnych systemów LED wkracza właśnie do hal produkcyjnych, centrów logistycznych i magazynów. Jak daleko sięgać mogą korzyści z interaktywnego światła tłumaczy nam Łukasz Manowiecki, Key Account Manager w firmie Signify, która opracowała nowatorski system Interact Industry.

Już sama nazwa Interact Industry, brzmi futurystycznie. Na czym takie interaktywne rozwiązania dla przemysłu polegają? 

Łukasz Manowiecki: W branży oświetleniowej, jak w całym przemyśle, trwa właśnie rewolucja. W naszym przypadku to rewolucja LED-owa. W ciągu ostatnich lat popularność opraw LED, ich wydajność i niezawodność wzrosła do tego stopnia, że pozwoliła na prawdziwy przeskok technologiczny. Nie tyko energooszczędność, ale i parametry jakościowe oświetlenia są bardzo wysokie a cyfrowe oświetlenie LED jest nieporównywalnie łatwiejsze do sterowania od konwencjonalnych rozwiązań. I ma zdecydowanie więcej możliwości. Możliwości dzisiejszych systemów wykraczają poza oświetlenie dając nam informację na przykład o zajętości i sposobie użytkowania hali produkcyjnej czy magazynowej.

Można je programować?

Tak. Interact Industry to system bezprzewodowo skomunikowanych opraw, wyposażonych w zestaw czujników obecności i czujników światła dziennego. Każda oprawa potrafi włączyć się lub wyłączyć po wykryciu ruchu. W zależności od panujących warunków, może też regulować płynnie jasność tak, aby adaptować światło sztuczne do ilości oświetlenia naturalnego w przestrzeni i utrzymywać stały poziom natężenia oświetlenia wewnątrz. Dodatkowo centralne zarzadzanie systemem z poziomu przyjaznego użytkownikowi interfejsowi w przeglądarce pozwala na swobodną konfigurację zachowania poszczególnych opraw lub grup opraw. Możemy ustawić harmonogramy świecenia dostosowane do pracy zakładu czy magazynu. Jak również z jednego miejsca śledzić i raportować faktyczne zużycie energii i sprawność systemu.

Skoro "industry", czyli mówimy o zastosowaniach przemysłowych?

System sprawdza się w każdych warunkach. Nawet w bardzo ciężkich - od nieogrzewanych pomieszczeń o temperaturze nawet ujemnej, przez hale hutnicze, w których temperatura przekracza 60 stopni Celsjusza. Również  w pomieszczeniach, w których utrzymuje się  wysoka wilgotność. Ze względu na szerokie portfolio produktów zastosowanie Interact Industry to przestrzenie o różnych wysokościach, rozmiarach i warunkach środowiskowych jak hale produkcyjne, centra logistyczne czy hale magazynowe.


Każda z takich opraw pracuje niezależnie? Te bliżej naturalnego źródła światła mogą świecić słabiej, te w głębi pomieszczenia - nieco mocniej?

System można w ten sposób skonfigurować. Czujnik może sterować jedną albo całą grupą opraw, tak, aby oświetlenie było równomierne w całej hali. To samo tyczy się wykrywania obecności. Przykładowo, w alejkach między regałami w magazynie, światło może podążać za pracownikiem: zapalać się przed nim, wygaszać się po przejściu lub włączać się od razu w całej alejce. Konfigurację można dostosować dowolnie do potrzeb.

Możliwości systemu Interact Industry idą jednak znacznie dalej, niż tylko "jasno - ciemno".

Technologia komunikacji bezprzewodowej, internet rzeczy i chmura obliczeniowa dają dużo więcej możliwości, niezwiązanych wprost z oświetleniem. Dane z każdej z opraw trafiają do chmury obliczeniowej i można je analizować. Mając informację o tym, kiedy i na jak długo aktywują się poszczególne czujniki ruchu, można tworzyć całe heatmapy przestrzeni. Dowiedzieć się, które alejki w magazynie, doki czy linie produkcyjne są wykorzystywane częściej od innych. Dla logistyków to bardzo cenne informacje, które pomagają optymalizować  procesy logistyczne.
 
I oszczędzać zużycie energii. Przynajmniej tej, potrzebnej na oświetlenie.

Te korzyści są bardzo wymierne i policzalne. W porównaniu z oświetleniem konwencjonalnym już sama technologia LED daje oszczędności na poziomie 60-70 procent. Dodając do tego możliwości interaktywne i dynamiczne sterowanie, dostosowane do faktycznych potrzeb, dochodzimy nawet do niewyobrażalnych poziomów 90 procent oszczędności. A to środki, które można zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa.

Dodatkowa korzyść to fakt, że wszystkie dane przechowywane są w chmurze, po naszej stronie. I użytkownik ma do nich bezpieczny dostęp z dowolnego miejsca na świecie. A w jednym miejscu, w jednym panelu, klient widzi i może porównywać dane z wielu obiektów w Polsce, Europie czy na świecie. Nie musi tworzyć sieci między własnymi lokalizacjami, tworzyć bezpiecznych połączeń VPN. Wystarczy, że - oprócz instalacji opraw - podłączy każdy obiekt do naszej chmury. Interact Industry nie wymaga praktycznie tworzenia dodatkowej infrastruktury.

Tam, gdzie pada słowo "chmura", zawsze pojawia się pytanie o bezpieczeństwo danych.


Ludzie czasem boją się rozwiązań chmurowych, nie mając świadomości, jak bardzo krytyczne obszary ich działalności już dziś realizowane są w taki sposób. Przykładowo używając SAP, zamówienia i faktury przetwarzamy w chmurze. Zarządzanie relacjami z klientem przez Salesforce to również chmura. Porównajmy, jak bardzo krytyczne są te dane w porównaniu z danymi na temat systemów oświetleniowych. Nie wspominając o tym, że pracujemy na najlepszych rozwiązaniach na świecie, czyli Microsoft Azure i chmurze Amazona. Poziom bezpieczeństwa jest wyższy niż w niejednej własnej serwerowni. Dodatkowo rozwiązania chmurowe pozwalają na dużo sprawniejsze zarządzanie dostępem do systemu geograficznie rozproszonego.

A co w sytuacji, kiedy z jakichś powodów łączność z chmurą zostanie zerwana? To się zdarza. Jak system jest zabezpieczony przed blackoutem?

Tylko do konfiguracji i pierwszego uruchomienia systemu połączenie z chmurą jest absolutnie niezbędne. Po zaprogramowaniu konfiguracji system może funkcjonować lokalnie, czyli zdefiniowane wcześniej sceny, zadania dla czujników i opraw nadal działają niezależnie od tego mamy połączenie z chmurą czy nie. Oczywiście bez połączenia z chmurą nie są zapisywane w niej dane historyczne z czujników i poziomy zużycia energii, ale to jedyny skutek odłączenia od chmury.

Ile trwa wdrożenie takich rozwiązań?

To zawsze jest indywidualna sprawa. Każdy zakład jest inny, inaczej zorganizowany, ma inne potrzeby i oczekiwania. Jednak, ponieważ są to rozwiązania bezprzewodowe, instalacja i uruchomienie całego systemu są nieporównywalnie szybsze od rozwiązań zasilanych i komunikujących się przy pomocy kabli z centralną sterownią.

Ważne też, że to my zapewniamy klientom konfigurację, automatyczne aktualizacje i monitoring. Do tego stopnia, żeby dać klientowi odpowiednio wcześnie informację, które oprawy kończą już swój żywot i wkrótce będzie trzeba je wymienić.

Zastosowań dla takiego systemu w przyszłości można sobie wyobrazić znacznie więcej.

 To już prawdziwa futurologia. Oświetlenie jest rozmieszczane z reguły regularnie, co pozwala tworzyć za jego pomocą wirtualną mapę całych budynków. Gdyby oprawy wyposażyć w czujniki wilgotności, temperatury, zawartości niebezpiecznych substancji w powietrzu czy inną sensorykę, można wykorzystywać je na przykład w systemach ewakuacyjnych, przeciwpożarowych czy choćby nawigacji wewnątrzbudynkowej. To wciąż przyszłość, ale wcale nie odległa. W laboratoriach Signify takie rozwiązania są już testowane.   
 

Masz pytania? Skontaktuj się z ekspertem.
Łukasz Manowiecki, Key Account Manager Industry, Signify
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Interact Industry. Dlaczego systemy oświetlenia powinny dziś być inteligentne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!