XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Interesy narodowe tłumią wspólnotowy rynek energii

Interesy narodowe tłumią wspólnotowy rynek energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie może być tak, że mając teoretycznie wspólną politykę energetyczną, cena energii w UE jest najwyższa na świecie. Nie może być tak, że w USA 1 MWh kosztuje 67 euro, a w UE 171 euro. Wydaje mi się, że wszystko bierze się z jednej przyczyny, a mianowicie z tego że mamy ciągle w UE 28 narodowych polityk energetycznych - mówił Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments, podczas debaty "Wspólny rynek energii w Europie".

Idea i praktyce wspólnego rynku energii w Europie poświęcona była debata „Wspólny rynek energii w Europie”, którą poprowadził Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos. Dyskusja odbyła się w ramach trwającego Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014, a ze względu na sytuację na Ukrainie takie sprawy jak solidarność energetyczna państw UE, czy bezpieczeństwo dostaw energii w UE wybrzmiewały z nową siłą i oby tym razem świat polityki nie poprzestał na słuchaniu.

- Bardzo zachęcam do wprowadzenia do końca przepisów i regulacji, które są uzgodnione, ale których jeszcze nie udaje się w całości wdrożyć. To co się obecnie dzieje w Rosji i na Ukrainie to pewien znak ostrzegawczy, że należy przyspieszyć wprowadzenie uzgodnionych regulacji na rynku energetycznym – mówiła Mari Kiviniemi, premier Finlandii w latach 2010-2011.

Kiviniemi podkreśliła, że dla bezpieczeństwa energetycznego UE wszystkie państwa członkowskie powinny m.in. zwiększyć wydajność energetyczną i oszczędność energii, co leży w rękach państw członkowskich. Zdaniem byłej premier Finlandii należy także promować wykorzystanie OZE i badania nowych technologii w tym obszarze.

- Jednym z rezultatów kryzysu na Krymie będzie to, że powstaną nowe poziomy współpracy w zakresie energetycznym. Myślę, że w tej kwestii propozycja Donalda Tuska (unia energetyczna –red.) jest bardzo ważna. Może to być początek dyskusji w Europie na temat tego jak możemy lepiej koordynować politykę energetyczną i jak KE jako rząd europejski może mieć silniejsza rolę w formułowaniu i wykonywaniu wspólnej polityki energetycznej – ocenił Ian Brzezinski, Rada Atlantycka.

Uczestnicy debaty wskazywali też, że problem bezpieczeństwa energetycznego w UE wraca niestety często dopiero przy okazji kryzysów, bo jak na przykład przypomniał Ian Brzezinski to dopiero kryzysy gazowe z lat 2006 i 2009 skłoniły UE do myślenia o wspólnym bezpieczeństwie energetycznym i w końcu do powołania komisarza ds. energii, którego pozycję należałoby wzmocnić.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Interesy narodowe tłumią wspólnotowy rynek energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!