XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inwestorzy planują farmy wiatrowe o mocy 16 tys. MW

Inwestorzy planują farmy wiatrowe o mocy 16 tys. MW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Badania Urzędu Regulacji Energetyki wykazały, że inwestorzy deklarują chęć zainstalowania do 2030 roku blisko 16 tys. MW mocy w energetyce wiatrowej, co jest niebywałą wielkością, odpowiadającą blisko 50 proc. mocy zainstalowanej obecnie w polskim systemie elektroenergetycznym.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) objął badaniem 12 elektrowni systemowych oraz 19 elektrociepłowni zawodowych, 14 największych operatorów systemów dystrybucyjnych oraz operatora systemu przesyłowego, a poza tym niezależnie zebrał informacje w zakresie zamierzeń inwestycyjnych od czterech polskich grup energetycznych powstałych w wyniku konsolidacji sektora. Wyniki w zakresie planowanych inwestycji zaskoczyły chyba nawet samego regulatora - czytamy w "Gazecie Prawnej".

- Planowane inwestycje dotyczą głównie źródeł węglowych oraz energetyki wiatrowej. Do 2030 roku przedsiębiorstwa energetyczne chcą oddać do użytku ponad 19 tys. MW mocy brutto opartych na węglu i blisko 16 tys. MW mocy ze źródeł wiatrowych. W planach inwestycyjnych biogazownie czy elektrownie wodne zajmują marginalne pozycje - mówi Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Powszechnej wiary, że te moce da się wybudować i podłączyć do sieci w przewidywanych terminach, oczywiście nie ma. Na przykład Janusz Bil, dyrektor ds. regulacji i rozwoju rynku w Vattenfall Poland ocenia, że spośród owych deklarowanych niemal 11 tys. mocy ze źródeł wiatrowych do 2015 roku może powstać około 20 proc. Niemniej regulatora niepokoją same zamiary inwestorów w zakresie energetyki wiatrowej - czytamy w "GP".

- To może mieć negatywny wpływ na stabilność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - ocenia prezes Mariusz Swora.

Rzecz w tym, że źródła wiatrowe są niestabilne, w warunkach polskich ich efektywną pracę ocenia się na 20-30 proc. czasu w ciągu roku, zwykle na około 2 tys. godzin rocznie. Realizacja inwestycji na planowaną skalę wymagałaby więc jednoczesnej rozbudowy źródeł konwencjonalnych, które stanowiłyby rezerwę na wypadek braku wiatru. Przy planowanej skali inwestycji w farmy wiatrowe poziom inwestycji w rezerwy mocy musiałby być ogromny - napisała "GP".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestorzy planują farmy wiatrowe o mocy 16 tys. MW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!