Inwestycje w elektrownie zagrożone?

Inwestycje w elektrownie zagrożone?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci energii chcą budować w Polsce tysiące megawatów nowych mocy. Wielu to się nie uda, bo wykonawcy elektrowni już ledwo dźwigają lawinę zamówień.

Deklaracje krajowych i zagranicznych firm energetycznych nie pozostawiają wątpliwości. Najbliższe kilkanaście lat to okres boomu energetycznego w Polsce. Krajowe państwowe grupy i obecne na naszym rynku zagraniczne koncerny prześcigają się w zapowiedziach. Na inwestycje chcą przeznaczać miliardy euro, budując tysiące megawatów (MW) nowych mocy - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Przeczytaj także o najnowszej inwestycji na Dolnym Śląsku: KGHM i Tauron podpisały list intencyjny dot. budowy elektrowni

Wiele firm, jak Electrabel, EDF czy Vattenfall, szuka lokalizacji pod elektrownie. Kolejne, jak Tauron, Enea, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) czy Polska Grupa Energetyczna, zapowiadają rozbudowę i modernizację istniejących mocy. Wiele z nich może zostać z projektami na papierze.

- Ostatnie dwa lata bardzo zmieniły rynek. Nie jest to już rynek inwestora, lecz wykonawcy i producenta urządzeń. Czas oczekiwania na wyprodukowanie kotła wydłużył się z kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Brakuje siły roboczej na budowach. Rynek zaczyna być bardzo trudny dla potencjalnych inwestycji - mówi w "PB" Katarzyna Muszkat, prezes PAK.

Wykonawcy urządzeń oraz firmy budujące elektrownie pod klucz zacierają ręce. Trudno im się dziwić.
- Rzeczywiście bloki o mocy 800 MW sprzedają się jak świeże bułeczki. Jeśli inwestor chciałby dziś złożyć u nas zamówienie na taką turbinę, to prawdopodobnym terminem dostawy jest 2013 r. - mówi Piotr Dobrowolski, dyrektor branży energetycznej w polskim Siemensie.

Według Roberta Hardejewskiego, dyrektora handlowego Zakładu Elektrowni w Alstom Power, głównym problemem jest dostawa kotłów. - Zapotrzebowanie na ich produkcję w Europie w 2009 r. szacuje się na 1,5 mln roboczogodzin miesięcznie. To niemal dwa razy więcej, niż wynoszą możliwości produkcyjne. Ich podwojenie w ciągu dwóch lat wydaje się niemożliwe - mówi w dzienniku Robert Hardejewski.

Wąskich gardeł jest więcej. Z produkcją elementów kotłów i turbin nie nadążają huty. - Czas oczekiwania to obecnie 16-18 miesięcy, czyli dwukrotnie więcej niż zwykle. A kolejka wciąż się wydłuża - dodaje przedstawiciel Alstomu.

Brakuje wyspecjalizowanych inżynierów, biura projektowe nie wyrabiają się z realizacją zamówień, a każdą elektrownię projektuje się indywidualnie. - Budujemy obecnie na świecie 33 elektrownie, a mamy już zamówienia na kilkanaście następnych - mówi w "Pulsie Biznesu" Robert Hardejewski.

Według Piotra Dobrowolskiego, wiele firm, w tym Siemens, rozważa powiększenie mocy produkcyjnych na potrzeby trwającego boomu. Ale to ryzykowne decyzje. - Problem polega na tym, że nikt nie wie, jak długo potrwa ten boom. A wybudowanie fabryki to kosztowna inwestycja trwająca 3 lata. Potem nakłady muszą się zwrócić, a fabryka - zacząć zarabiać - podkreśla na łamach dziennika Piotr Dobrowolski.

Efekty energetycznego szaleństwa nie pozostają bez wpływu na koszty inwestycji w energetyce. - Ceny rosną. Koszt budowy Pątnowa II to niespełna 1,2 mln EUR za MW. Obecnie startuje się z poziomu 1,5 mln EUR - mówi Katarzyna Muszkat.

Międzynarodowe koncerny energetyczne zabezpieczają się przed rosnącymi kosztami i długimi kolejkami u wykonawców, rezerwując ich moce przerobowe. - Płacą za rezerwację, uzyskując w zamian gwarancję dostaw urządzeń w uzgodnionym terminie - wyjaśnia Piotr Dobrowolski.

Jak wyjaśnia "Puls Biznesu", pozycja wielkich energetycznych graczy w negocjacjach z wykonawcami jest mocniejsza niż spółek działających tylko na polską skalę. Zamówienia składają na potrzeby całych grup kapitałowych, rozdzielając później kupiony sprzęt między narodowe dywizje. Starający się o lokalizację pod budowę elektrowni inwestorzy coraz częściej podkreślają, że posiadanie urządzeń to ich mocny atut. Bez tego nie da się dziś spełnić deklaracji inwestycyjnych w terminie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!