Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne

Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez wydatkowania miliardów złotych Polska nie będzie bezpieczna energetycznie. Mimo wieloletnich debat zapomniano o tym co najbliższe - odbudowie mocy elektroenergetycznych - to konkluzja prawie czterogodzinnej debaty poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

- W sektorze są potrzebne inwestycje to jesteśmy zgodni, pytanie w jakim zakresie? - mówił Bogdan Pilch wiceprezes GDF Suez Energia Polska.

Jak zaznaczył szacunki mówią, że w ciągu dekady z różnego rodzaju przyczyn - np. zobowiązań międzynarodowych, zużycia itp. Zostanie wyeliminowane około 7 tys. MW zainstalowanej mocy. A to oznacza, potrzebę gigantycznych inwestycji, by je zastąpić nowymi. Ile będą one kosztowały - zdaniem paneli stów kwoty idą w miliardy euro.

Sytuacja jest wymagająca dla inwestorów w energetyce także według Waldemara Skomudka wiceprezes zarządu ds. Infrastruktury Sieciowej PSE Operator.

- Cokolwiek nie zrobilibyśmy w systemie przesyłowym to i tak jest to potrzebne. Nie mam tego komfortu aby mówić, że tylko określone musimy być gotowe na nagłe potrzeby inwestycyjne. Liczne wnioski do PSE operator producentów energii z OZE jak i konwencjonalnych - to w ciągu najbliższego okresu czasu dodatkowe obciążenie w zakresie modernizacji- przyznał Skomudek.

Wszyscy panel iści podkreślali także, że wyjątkowo ciężko zdecydować się teraz na inwestycje, bo istniej spora niepewność co do uwarunkowań prawnych.


- Nie możemy dyskutować o bezpieczeństwie zapominając o pakiecie klimatycznym, surowcach nowe moce potrzebne już w 2015, na finansowanie ich patrzymy z punktu widzenia ryzyk a te są spore - podkreślał Adam Milczarczyk, wiceprezes EDF Polska.

Na szczęście rząd jest zdeterminowany, by w podsektorze zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i zróżnicować źródła wytwarzania.

- Rząd jest zdeterminowany na budowę elektrowni atomowej. Pamiętajmy jednak, ze energetyka atomowa to sektor który musi być poprzedzony okresem przygotowania. Ważne są także koszta - nawet 3 mln euro na jeden MW zainstalowanej mocy. Rolą państwa będzie stworzenie warunków do funkcjonowania tego sektora - podkreślała Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. energetyki atomowej..

Jak zaznaczyła ciągle mamy okres przygotowawczy. Trwają prace nad ustawą wspomagającą proces inwestycyjny. Od jakości ustawodawstwa które będzie regulowało funkcjonowanie energetyki atomowej zależeć będzie bardzo dużo - podkreślała wiceminister.

Ogromne wyzwania inwestycyjne stoją także przed branżą gazową. - Widzimy potrzebę inwestowania w ten rodzaj wytwarzania. Szacujemy, że powstanie 3-4 tys. MW gazowych. Wiąże się to m.in. wiąże się do potrzebą rozbudowy rezerwy tam gdzie jednostki wiatrowe. Także część jednostek węglowych powyżej 400 MW zostanie zastąpionych - mówi Tomasz Karaś, dyrektor departamentu ds. strategii PGNiG.

Cześć gazu będzie dostarczana do Polski w postaci skroplonej. Kluczowe jest wybudowanie terminala LNG. - Termin budowy wydaje się być niezagrożony. Także biznesowy kontekst wydaje się nie zaburzony - podkreśla Zbigniew Rapciak, prezes Polskiego LNG.

- Koncentrując się na dyskusji dywersyfikacji dostaw gazu zapomniano o energetyce, mamy wielkie zapóźnienia, wielkie wyzwania. Opieranie się na CCS to intelektualne nadużycie, Trzeba mieć świadomość kosztów z tym związanych. O bezpieczeństwie energetycznym w najbliższym dziesięcioleciu zdecyduje elektroenergetyka - podkreślał były wicepremier Janusz Steinhoff.

Stosunkowo dobra sytuacja jest w bezpieczeństwie dostaw ropy naftowej.

- Nie ma powodów aby obawiać się o bezpieczeństwo dostaw ropy. Nigdy nie było także problemów z dostawami ropy nawet w okresie najbardziej napiętych stosunków 2006-2007. Mamy naftoport. Logistyka dostaw ropy w Polsce jest względnie bezpieczna - uspokaja Robert Soszyński, prezes PERN.

Jak zaznacza, nadal jednak będą czynione inwestycje. - Idziemy w kierunku budowy zbiorników naziemnych, może kawern. Druga rzecz to rozbudowa rurociągu północnego i zdolności w porcie naftowym - dodaje Soszyński.

Inwestycje w infrastrukturę paliwową planuje też OLPP. - W ciągu 4-5 lat chcielibyśmy przeznaczyć na ten cel około 300 mln zł - powiedział Paweł Mosak, członek zarządu OLPP.

Trwa rozbudowa zdolności wydobywczych. - Minimalne nakłady to 2-3 mld zł życzenia siegaja kilkudziesięciu miliardów. Poszukiwanie, dochodzenie i wydobywanie ropy to praco i czasochłonne procesy jeżeli Lotos chciałby zabezpieczyć 50 proc. swojego zapotrzebowania to mówimy o kwotach sięgających wielu miliardów dolarów. Mamy skromniejsze cele, ale jesteśmy świadomi, że możliwe do realizacji - mówi Adam Loewe, dyrektor ds. strategii oraz poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos.

Dariusz Malinowski
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!