Iran. Elektrownia jądrowa Buszehr pracuje z pełną mocą

Iran. Elektrownia jądrowa Buszehr pracuje z pełną mocą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsza irańska elektrownia jądrowa Buszehr została podłączona do krajowego systemu energetycznego i od wtorku zasila go pełną swoją mocą 1000 MW - ogłosił w środę szef irańskiego programu jądrowego Fereydoun Abbassi Davani.

Jak powiedział w irańskiej telewizji Abbassi Davani, po trwającej dwa miesiące przerwie w działaniu, podczas której skontrolowano niektóre systemy, siłownia została podłączona do sieci i osiągnęła pełną moc. Oficjalnie uruchomiona w sierpniu 2010 r. elektrownia pracowała już w sieci, ale irańskie władze po raz pierwszy poinformowały, że siłownia osiągnęła pełną moc.

Na jesieni 2012 r. Irańczycy musieli zatrzymać reaktor w Buszehr i wyładować z niego paliwo. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, przyczyną prawdopodobnie były problemy z systemach chłodzenia. Oficjalnie władze Iranu mówią o konieczności przeprowadzenia pewnych badań, określanych jako "normalne". IAEA nie była informowana o całej sytuacji, dlatego też na świecie pojawiły się obawy co do bezpieczeństwa reaktora.

Jedyny irański blok energetyczny ma prawie 40-letnią historię. W 1975 r. niemiecki koncern Siemens rozpoczął w Buszehr budowę dwóch reaktorów, przerwaną cztery lata później na skutek rewolucji islamskiej w Iranie. Jeden z bloków był prawie ukończony, budowa drugiego zaawansowana w połowie. Konstrukcje zostały uszkodzone w czasie wojny z Irakiem w latach 80.

W 1992 r. budowę zgodzili się dokończyć Rosjanie, którzy musieli zmodyfikować swoje reaktory VVER, tak by wykorzystać zbudowane już przez Siemensa instalacje. Według źródeł irańskich, ostatecznie w bloku 24 proc. części i urządzeń pochodzi od Siemensa, 36 proc. wykonano w Iranie, a 40 proc. pochodzi z Rosji.

W kwietniu 2011 r. blok miał dostarczyć do sieci pierwszą energię, jednak na skutek awarii opóźniło się to o kilka miesięcy. We wrześniu 2011 r. po raz pierwszy podłączono go do sieci, ale nie pracował z pełną mocą. W sierpniu 2012 r. Irańczycy informowali o osiągnięciu przez reaktor pełnej mocy, ale bez przyłączania do sieci. W 2014 r. Iran planuje rozpocząć budowę kolejnego bloku jądrowego w Buszehr.

Na mocy umowy z Rosją, paliwo do reaktora dostarcza strona rosyjska, ona też odbiera i wywozi do kraju wypalone elementy. W związku z tym Iran nie musi samodzielnie wzbogacać uranu w celu produkcji paliwa. Jednak w kraju tym trwają prace nad wzbogacaniem, co jest przyczyną oskarżeń o próbę zbudowania broni jądrowej i nałożenia na Iran szeregu sankcji ekonomicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Iran. Elektrownia jądrowa Buszehr pracuje z pełną mocą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!